Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Víťazmi ankety sú Gabika Dolná, Jakub Rybárik a Pýcha a predsudok

Snáď nikdy nebol Deň otvorených dverí v divadle taký zábavný. Prispeli k tomu najmä herecko-divácke improvizácie a vystúpenia hercov. Humor diváci zajedali palacinkami, ktoré herci piekli „v priamom prenose“.

Divákov na DOD DAB snáď najviac zabavila herecká Improliga.(Zdroj: (ČE))

Snáď nikdy nebol Deň otvorených dverí v divadle taký zábavný. Prispeli k tomu najmä herecko-divácke improvizácie a vystúpenia hercov. Humor diváci zajedali palacinkami, ktoré herci piekli „v priamom prenose“.

NITRA. Divadlo Andreja Bagara opäť otvorilo svoje brány divákom. Počas Dňa otvorených dverí (DOD) sa na autogramiáde naživo stretli s hercami, prešli sa javiskami i zákulisím divadla, nahliadli do hereckých šatní, vyskúšali si kostýmy z inscenácií. Vypočuli si muzikálové melódie i teatropunkové pesničky od BijouTerriéra.

Deti v rukách stískali fotky hercov s ich podpismi, zaujala ich práca v tvorivých dielňach, divadelné líčenie, predstavenie Veveričky a v závere detská recepcia s fotením a sladkosťami.

Rada by hrala kráľovnú

Divadlom sa v sobotné popoludnie premlelo neskutočné množstvo ľudí. Tatiana Srňáneková z Cabaja bola na DOD DAB po prvýkrát. „Prišla som vlastne na priateľkino odporúčanie s dcérou Ninou aj kamarátkinou dcérou Lenkou Čanakyovou. Nevedeli sme, čo nás tu čaká, takže sú to pre nás samé prekvapenia. Veľmi sa nám to páči, dievčatá sú nadšené – boli na tvorivej dielni, dali si podpísať fotky hercov, mnohých poznajú z Paneláku, prešli sme areál divadla aj zákulisie,“ hovorí pani Tatiana. Dievčatám sa najviac páčila autogramiáda a maľovanie na tvár.

Zuzanu Lukáčikovú z Lukáčoviec zaujali divadelné kostýmy. Zastihli sme ju, ako si meria dlhé červené šaty. „V Lukáčovciach hráme v amatérskom divadle, tak sme do Nitry prišli nabrať inšpiráciu. Mne sa páčia práve takéto romantické kostýmy, rada by som si zahrala nejakú kráľovnú,“ pousmiala sa 16-ročná Zuzka, študentka stavebnej školy v Nitre.

Masáže aj palacinky

Novinkou tohtoročného DOD bola herecká Improliga, ktorú v Štúdiu vtipne moderoval šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský. Humor diváci zajedali palacinkami, ktoré „v priamom prenose“ piekli Kristína Greppelová, Juraj Hrčka a Jakub Rybárik. Občas nestíhali – deti na ne stáli v „šóre“.

Na opačnej strane Štúdia sa zatiaľ postupne niekoľko záujemcov vyzlieklo do pol tela – samozrejme, za paravánom, kde sa ich potom ujali šikovné ruky nováčika súboru Mariána Viskupa. Občasné vzdychy, ktoré si na masírovaných moderátor s humorom vynútil, prezradili, že mladý herec si masérsky kurz nerobil zbytočne.

Habera versus Žbirka

Improliga bola zábava na spôsob Partičky. Herci spolu s dobrovoľníkmi z hľadiska vytvorili štvorčlenné družstvá, ktoré na základe vylosovaných prísloví vymýšľali a hrali príbehy. Diváci z humorných improvizácií uhádli rôzne príslovia ako láska ide cez žalúdok, čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra a iné. Z vtipných scénok „vylúštili“ aj názvy divadelných predstavení či mená samotných hercov – zobrazovali napríklad hercov Dolnú, Hrčku či Rybárika.

Diváci burácali smiechom, keď sa slova ujali nové posily súboru Juraj Ďuriš a Martin Šalacha. Juraj priam na nerozoznanie imitoval Jožka Bednárika, Braňa Mojseja, Paľa Haberu a Mira Žbirku. Návštevníkom sa páčili aj spevácke výkony Ľudmily Trenklerovej a Renáty Ryníkovej, ktorá sa predstavila aj ako skvelá autorka. Prečítala úryvok z poviedky, ktorú napísala v 16 rokoch. Speváčka BijouErriéra Alena Pajtinková na chvíľu zmenila štýl – v kroji tancovala ľudovky.

Medzitým moderátor z hercov súboru DAB vyťahoval zaujímavosti, ktoré o nich diváci – a občas ani on sám – nevedeli. Tak sa napríklad ľudia dozvedeli, prečo sa Jakub Rybárik nestal lekárom, prečo dal Martin Fratrič prednosť herectvu pred architektúrou, prečo Marcelovi Ochránkovi syn nedovolí hrať na husliach, že Juraj Hrčka je vášnivým hráčom petangu a že Peter Oszlík už čoskoro skončí v manželskom chomúte.

Víťazi ankety

Záver zábavného popoludnia v DAB patril vyhláseniu výsledkov ankety o najobľúbenejšieho herca, herečku DAB, hosťujúcich hercov a inscenáciu tejto sezóny. Do ankety dostali spolu 2 466 platných diváckych hlasov.

Z herečiek prvé tri miesta obsadili víťazná Gabika Dolná, Eva Pavlíková a Daniela Kuffelová, z mužov si najväčšie sympatie odniesol Jakub Rybárik, za ním skončili Ivan Béla Vojtek a Marián Viskup. Z hosťujúcich hercov sa divákom najviac páčili Eva Sakálová a Tomáš Maštalír. Jednoznačne najviac hlasov v ankete získala klasika Jane Austinovej Pýcha a predsudok.

V diváckej ankete sa najobľúbenejšou herečkou stala Gabika Dolná. FOTO: (LK)

Druhé miesto diváci prisúdili Eve Pavlíkovej.

Tretia skončila Daniela Kuffelová.

Naj hercom sa v ankete stal Jakub Rybárik.

Druhé miesto v obľúbenosti obsadil Ivan Béla Vojtek.

Herci piekli a rozdávali palacinky.

Popoludnie v DAB moderoval šéfdramaturg divadla Svetozár Sprušanský.

Diváci mali z príbehov, ktoré vymysleli herci, hádať príslovia, názvy predstavení a mená hercov.

Imitátorským umením sa zaskvel Juraj Ďuriš.

DOD DAB sa páčil aj návštevníčkam z Cabaja - Tatiana Srňáneková s 8-ročnou Ninou a 4,5-ročnou Lenkou.

Zuzka Lukáčiková by si rada zahrala kráľovnú.

Alena Pajtinková, líderka BijouTerriéra, si na pódiu zaspievala z Barborou Čičmancovou z kapely Borra. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť