Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Šimon je už päť rokov v bdelej kóme. Odškodné ešte nedostal

Do rodiny Buchovcov pribudne špeciálne vycvičený pes. Vycíti, keď bude mať Šimon problém.

Šimon s rodičmi v bazéne. Terapia trvá hodinu.(Zdroj: Dušan Tarko)

NITRA. Bezmocnosť. To človek cíti, keď vidí Šimona Bucha (21), ktorý je úplne odkázaný na pomoc druhých. Pritom pred piatimi rokmi to bol veselý a bezstarostný gymnazista. Všetko sa zmenilo, keď v nitrianskej nemocnici podstúpil v podstate banálnu operáciu nosnej prepážky. Domov sa vrátil v bdelej kóme.

Už päť rokov sa Šimon nedokáže ani pohnúť, nekomunikuje, dýcha pomocou trubičky v krku. Pre vyskočenú sánku musí mať neustále otvorené ústa.

Za zbabraný zákrok odsúdili anestéziológa, rodina ale dodnes nedostala ani euro odškodné. Pojednávanie bolo vlani odročené na neurčito - nemocnica požiadala, aby znalec preskúmal sťažené spoločenské uplatnenie chlapca, ktorý má nezvratne poškodený mozog. Neurológ pritom už dávnejšie nazval jeho stav sociálnou smrťou bez nádeje na zlepšenie.

Mama a syn. Foto: Dušan Tarko

Z bytu do domu

Šimon si vyžaduje nepretržitú 24-hodinovú starostlivosť. Väčšiu časť týždňa je vo viedenskom sanatóriu pre pacientov v bdelej kóme. Pobyt hradí rakúska zdravotná poisťovňa, keďže Šimonov otec pracuje v Rakúsku. Chlapca vozia domov na predĺžené víkendy a sviatky.

Rodina sa vlani presťahovala z nitrianskeho bytu do bezbariérového domu v Hornej Kráľovej. Postavili ho pri chalupe, ktorá sa na dva roky stala ich druhým domovom. Dostať Šimona do panelákového bytu bol totiž problém.

„Bol to neskutočný kolotoč -presúvali sme sa medzi Nitrou, Hornou Kráľovou a viedenským sanatóriom, už som to fyzicky nezvládala,“ povedala nám mama Valéria Buchová.

V dome je všetko, čo Šimon potrebuje - telocvičňa aj krytý bazén na rehabilitácie. Každý druhý deň chodí do Hornej Kráľovej masér. Masáž trvá tri až štyri hodiny.

Aby sa dostal Šimon do bazéna, potrebuje pomoc troch ľudí. Z vody ho musia vyberať štyria.
Foto: Sebastián Pavlis

Pes - terapeut

Starostlivosť o Šimona je fyzicky aj psychicky náročná. Aspoň trochu by ju mal uľahčiť psík Chrumka, ktorý sa onedlho stane novým členom domácnosti.

„Zlatý retriever vycíti, že sa Šimi hnevá a ohlási ma. Pretože nedá sa byť pri ňom v kuse 24 hodín - treba aj uvariť, oprať, osprchovať sa,“ hovorí pani Valika.

Psíka mali doma, keď bol úplne maličký, potom ho dali na výcvik, ktorý trvá osem až desať mesiacov. Minulý týždeň priviezli Chrumku na skúšku do Hornej Kráľovej.

„Šimon bol celý deň unavený a spal. Keď sa ho pes dotkol, otvoril oči dokorán, myslím, že mu to bolo príjemné. Vnímame to ako terapiu.“

Výcvik psa trvá 8 až 10 mesiacov, stojí 510 eur mesačne. Prispeli naň sponzori. Foto: Matúš Buch

Odporúčali im veselé farby

Mama vie rozoznať na Šimonovej tvári, keď sa mu niečo nepáči: „Mám napríklad strach z cudzích návštev, nechcem, aby sa začal jedovať. Na príchod novinárov som ho upozorňovala týždeň vopred.“

V sanatóriu rodine povedali, aby pred Šimonom nerozprávali negatívne veci a nenosili tmavé farby. „Verím, že vníma, čo sa okolo neho deje,“ hovorí nezlomne pani Valika.

Nevzdáva sa nádeje, že sa synov stav zlepší: „Keby som sa vzdala, tak toto nepostavíme. Zadlžili sme sa tak, že to do smrti budeme splácať...“

Keď sa Šimon „naštartuje“, mal by absolvovať v Rakúsku operáciu sánky. „Povedali mi, že mu vyskočila, lebo schudol a ochablo mu svalstvo. Keďže má neustále otvorené ústa, vysušuje sa mu sliznica, musíme mu jazyk vlhčiť tyčinkami.“

Šimon nedokáže prehĺtať, kŕmia ho výživnými roztokmi cez sondu v bruchu. Aby nezabudol na chuť jedla, mama mu prikladá na jazyk tyčinku namočenú napríklad v polievke či omáčke.

Šimon pred operáciou.

Bez ospravedlnenia

To, čo Šimonovi rodičia a jeho mladší súrodenci - dvojičky Matúš a Barbi prežívajú, sa nedá opísať. Nad vodou ich ale drží láska. Bez nej by sa s tragédiou nedokázali vyrovnať.

Za nevydarenú operáciu, počas ktorej opakovane zlyhali prístroje, bol odsúdený anestéziológ. Za zanedbanie monitoringu pacienta dostal dvojročnú podmienku a päťročný zákaz vykonávať povolanie anestéziológa. Presunul sa na záchranku.

Rodina žiada od nemocnice 936 334 eur. „Tie peniaze sú pre Šimonka, nie pre nás,“ povedala pani Valéria.

Naposledy súd pojednával vlani v decembri, po deväťmesačnej prestávke, pretože sa čakalo na posudok od neurológa. Nemocnica vzápätí požiadala o ďalší - kontrolný posudok, pretože vraj nebolo zistené, kedy konkrétne prišlo k poškodeniu mozgu pacienta.

Súd to zamietol, súhlasil však s tým, aby neurológ preskúmal bodové hodnotenie bolestného a sťažené spoločenské uplatnenie. Právnici nemocnice totiž spochybnili sumu, ktorú žiadajú Buchovci. Pojednávanie bolo opäť odročené na neurčito.

Spojenie „spoločenské uplatnenie“ vyznieva v Šimonovom prípade absurdne, keďže jeho mozog je nezvratne poškodený. Znalec - anestéziológ Viliam Dobiáš povedal, že po zástave srdca počas operácie nenasledovali opatrenia na ochranu mozgu pred nedostatkom kyslíka.

Tieto opatrenia vraj lekári urobili až po štyroch hodinách! Rodina sa dodnes ospravedlnenia z nemocnice nedočkala.


Šimon rád maľoval. Jeden z jeho obrazov visí na stene domu v Hornej Kráľovej. Foto: Sebastián Pavlis

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Blízke regióny

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Kam vyraziť