Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V chrámoch boli aj "kostol párty"

Niektoré boli zaplnené do posledného miesta, iné poskytovali istú dávku súkromia. Po nej mal každý chrám vytvorený vlastný program.

Bohatý programn ponúkol piaristický kostol sv. Ladislava.(Zdroj: (RK))

Niektoré boli zaplnené do posledného miesta, iné poskytovali istú dávku súkromia. Po nej mal každý chrám vytvorený vlastný program.

NITRA. Ani zamračená obloha a pretrvávajúci dážď neodradili množstvo ľudí od príležitosti prezrieť si nitrianske chrámy. Tie boli sprístupnené verejnosti 1. júna v rámci celoslovenskej akcie Noc kostolov. Okrem Nitry bolo do podujatia na Slovensku zapojených ďalších 46 miest. Svoje brány tak spolu otvorilo dokopy 186 kostolov

Desať minút pred 18. h sa v Nitre rozozneli zvony všetkých kostolov. Vítali svojich návštevníkov a oznamovali začiatok podujatia. Po zvonení nasledovala v každom z nich pobožnosť. Niektoré boli zaplnené do posledného miesta, iné poskytovali istú dávku súkromia. Po nej mal každý chrám vytvorený vlastný program.

V katedrálnom chráme - Bazilike sv. Emerána sa konali prehliadky chrámu spojené s výkladom. Kostol dýchajúci históriou si prišli pozrieť všetky vekové kategórie, aj tí najmenší prichádzali s pokorou. Počuť ste mohli len šepot ľudí, ktorí obdivovali tento výnimočný chrám. Neskôr nasledoval organový koncert.

Zahanbiť sa nedal ani Piaristický kostol sv. Ladislava. Už pri vchode bolo vidieť väčšie množstvo ľudí než v bazilike. Niektorí zostali v chráme po svätej omši, iní prišli neskôr, aby si prezreli zreštaurované fresky, alebo ich zaujal hudobný program mládeže. Program pokračoval čítaním z Biblie a končil záverečnou modlitbou.

Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi predstavil folklór z maďarskej oblasti, ponúkol aj prehliadku fotografií z minulosti spojenú s výkladom. Kostol vyniká drevených oltárom a organom.

Bohatý program ponúkal každý jeden chrám. Zoznamoval verejnosť s históriou kostolov i s náboženskými témami ( kostol Nanebovzatia Panny Márie, Kostol sv. Štefana kráľa), ponúkal bohatý hudobný program (Evanjelický kostol Svätého Ducha), usporiadal spoločenské posedenie s hudobným sprievodom, tzv. ,,kostol párty“, alebo ponúkal chvíle na pokojné rozjímanie ( Kostol sv. Martina).

Počas podujatia prebiehala hra o zaujímavé ceny. Ak návštevník absolvoval aspoň tri prehliadky a na každom získal súťažnú pečiatku, po vhodení kupónu do osudia mal šancu získať cenu.

Návštevníci obdivovali aj výnimočnú krásu baziliky na hrade. FOTO: (RK)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť