Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Maturanti nehľadia na uplatnenie, ale na lukrativitu povolania

Záujem o univerzity je u nás slušný. Podľa prezidenta rektorskej konferencie je to dobré, lebo medzi absolventmi vysokých škôl je najmenej nezamestnaných.

Najmenej nezamestnaných je medzi absolventmi vysokých škôl.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA. Keď v lete odídu na prázdniny, mesto výrazne osirie. Prítomnosť vysokoškolákov v meste pod Zoborom je badateľná na prvý pohľad. Na jedenástich fakultách dvoch nitrianskych vysokých škôl študuje takmer 23-tisíc študentov.

O niečo viac vysokoškolákov má Univerzita Konštantína Filozofa, ktorá eviduje približne 12 500 študentov.

Strašiak pre maturantov

Spomedzi šiestich fakúlt Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a piatich fakúlt Univerzity Konštantína Filozofa sa medzi stredoškolákmi tešia najväčšiemu záujmu Fakulta ekonomiky a manažmentu (SPU) a Filozofická fakulta (UKF).

Za posledné roky sa Filozofická fakulta niekoľkokrát stala najžiadanejšou fakultou v krajine. Ukázali to počty zaslaných prihlášok a reálne prijatých študentov.

Rektor školy Libor Vozár si to vysvetľuje tým, že fakulta má žiadané študijné programy, medzi ktoré patria hlavne jazyky, žurnalistika, masmediálna komunikácia, či kultúra a turizmus.

Aj na ďalších fakultách sa nájdu študijné programy, v ktorých počet prihlásených študentov prevyšuje kapacitné možnosti. Takými programami sú napríklad psychológia na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva alebo aplikovaná informatika na Fakulte prírodných vied.

UKF ponúka ale aj programy, ktoré podľa Vozára „znejú ako strašiak“. K takým patrí fyzika, chémia, matematika.

„Pritom sú to programy, ktoré prinášajú uplatnenie v praxi. Štúdium fyziky je ale náročnejšie ako štúdium žurnalistiky,“ naznačuje rektor dôvody, pre ktoré si maturanti nepodávajú prihlášky na menej populárne programy.

Svoje zohrá je skutočnosť, že populárnejšie študijné programy ponúkajú uplatnenie v profesiách, ktoré verejnosť vníma ako lukratívne.

Nové programy

Na SPU je v bakalárskom stupni najväčší záujem o študijné programy manažment podniku a ekonomika podniku. V inžinierskom stupni sú to ekonomika podniku a agrárny obchod a marketing.

„Najžiadanejším študijným programom je manažment podniku, ktorého výučbu zabezpečuje Fakulta ekonomiky a manažmentu,“ hovorí rektor Peter Bielik.

Naopak, záujem klesá o biotechniku parkových a krajinných úprav a techniku pre agroenvironment v bakalárskom stupni. V inžinierskom stupni poklesol záujem o študijný program produkcia potravinových zdrojov.

„Celkovo sa však znížil počet záujemcov o externú formu štúdia z dôvodu jeho spoplatnenia,“ upozornil rektor Bielik.

Obom nitrianskym univerzitám pribudli v poslednom období aj nové študijné programy. SPU otvorí od ďalšieho akademického roku inžiniersky študijný program technika pre bioenergetiku. UKF zase pribudli programy misijná práca a rekreácia a šport.

ico

Najviac nezamestnaných je medzi nevzdelanými

Záujem stredoškolákov o pokračovanie štúdia na vysokých školách pretrváva. Povedal to rektor UKF Libor Vozár, ktorý je súčasne prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie. „Je to rozumný trend, lebo aj štatistiky hovoria, že najmenej nezamestnaných je z radov vysokoškolákov. Ich nezamestnanosť je dokonca nižšia ako priemerná nezamestnanosť vysokoškolákov v krajinách Európskej únie. Úplne katastrofálna je nezamestnanosť u ľudí, ktorí nemajú ani úplné stredné vzdelanie,“ upozornil Vozár. Ohrození sú najmä mladí ľudia do 25 rokov. Pomerne veľký záujem majú stredoškoláci o štúdium na oboch nitrianskych univerzitách. Dôvodov, ktoré sú za tým, môže byť niekoľko. „Môže to súvisieť so životnými nákladmi v Nitre, reputáciou fakúlt, prístupom vyučujúcich,“ povedal šéf slovenských rektorov.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť