Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Jurkemik čakal od hráčov väčšiu vôľu po víťazstve

Futbalová Nitra si zopakovala 8. miesto zo sezóny 2010/11, kedy ju postupne viedli tréneri Galád, Vrabec a Stachura. Toho po jeseni uplynulého ročníka nahradil Ladislav Jurkemik, ktorý dostal mandát aj do ďalšej sezóny. Zhovárali sme sa o uplynulej jari,

(Zdroj: SITA)

ale aj o plánoch do ďalšieho roka.

Ako hodnotíte konečné ôsme miesto z vášho pohľadu?
- Úspech to určite nie je, tým by bolo umiestnenie do tretieho miesta. Čakal som od hráčov viac. Samozrejme, vyskytli sa okolnosti, ktoré sme nemohli ovplyvniť. To znamená vážne zranenia, čo malo za následok, že sme mužstvo museli dopĺňať hráčmi z rezervy alebo dorastu. To bol trochu problém. Myslím si ale, že niektorí hráči mali viac prispieť k tomu, aby sme sa dostali aspoň na šieste miesto, kam, myslím si, že Nitra patrí.

Účinkovanie sa dá merať pohľadom na tabuľku, ale tiež inými atribútmi. Ktoré sú pre vás dôležité a ako sa ich podarilo na jar naplniť?
- U hráčov mi chýbala väčšia vôľa po víťazstve. Aby sa viac pobili o nitriansky dres, za mesto. A, samozrejme, pritiahnuť tým viac divákov na štadión. To môžu iba tak, že sa hráči naučia prekonávať sami seba, začnú viac behať na ihrisku. Keď budú ľudia vidieť z ich strany snahu, tvrdú robotu, som presvedčený, že na futbal budú chodiť. Keď ale vidia, že hráči sa nesnažia, na futbal neprídu. Práve snaha mi u nás chýbala. Keď sme trošku začali hrať, ľudia začali aj tlieskať. Toto by mala byť pre hráčov odmena.

Základná zostava sa často menila. Prečo?
- Zapríčinili to hlavne zranenia a žlté karty. U niektorých hráčov to ale jednoznačne boli aj slabé výkony. Nemôžete nechať na ihrisku hráča, ktorý trikrát po sebe podal slabý výkon. Takýmto hráčom sa to musí dať jasne najavo. Navyše od zahraničných hráčov vyžadujem viac ako od domácich. Určite sa aj častejšie obmeny podpísali pod niektoré výkony. Keď vytiahnete hráča z béčka alebo dorastu, nemôžete hneď očakávať zázraky. Navyše, hráte proti kvalitným súperom. To ale teraz na jar nebolo rozhodujúce. Dôležité bolo, aby sa mužstvo prebudilo a dostalo svoju morálnu tvár. Predovšetkým sa naučilo prekonávať samo seba.

Viackrát ste sa vyjadrili, že s hrou mužstva ste spokojný. Ktorý zápas vás najviac potešil, na ktorý by ste naopak najradšej zabudli?
- Bol som spokojný s hrou aj v Trenčíne, i keď sme prehrali. Výsledok ale mohol byť úplne opačný. Rovnako dobre sme hrali aj na Slovane. Myslím si, že ľudia chcú vidieť víťazstvá svojho tímu, ale chodia na futbal aj preto, aby videli dobrú hru, šance, zaujímavý zápas. Som spokojný, aj keď sa prehrá, ale mužstvo ukáže kvalitný futbal. Nie ako proti Prešovu, kde sme si nevytvorili poriadnu príležitosť, nebol tam pohyb. Takto ľudí na štadión nepritiahneme.

Vo viacerých zápasoch ste zo zostavy vynechali Kaspřáka či Držíka, naopak, pravidelne sa na ihrisku objavoval Filip Moravčík. Prečo?
- Kaspřák je hráč, ktorý by mal mužstvo potiahnuť a to nerobil. Okrem toho bol na ihrisku nedisciplinovaný. Takto nemôže zahraničný hráč fungovať. Stál aj pre červenú a osem žltých kariet. Dostali tak šancu mladí hráči, ktorí sa chytili. V prípade Čirika to bolo podobné. Držík hral v príprave dobre, ale potom sa jeho výkony zhoršili a chytili sa druhí. Aj na to predsa je káder 22 hráčov. Jednoducho, pri hráčoch, ktorí nespĺňali kritériá skúsených futbalistov, bolo treba spraviť zmenu. Dali sme šancu Moravčíkovi, uká-zal dobré veci, ale jednoznačne na sebe musí popracovať.

Ako by ste zhodnotili hráčov, ktorí počas zimnej prípravy prišli do mužstva?
- Hroššo prišiel zo Slovana trochu sklamaný, ale podržal nás. Murín vôbec nesplnil očakávania. Riešili sme to rýchlo, dostal šancu kvôli zraneniu Kolmokova, no vôbec si to nevážil. Cléber prišiel nepripravený, navyše sa zranil. Bude mať ešte šancu ukázať, čo v ňom je. Čaká sa od neho viac. Soumah je mladý hráč, ktorý potreboval čas, aby sa aklimatizoval na európsky futbal. Je to šikovný futbalista, ktorý vie baviť obecenstvo, ale musí si uvedomiť, že futbal je kolektívna hra. Musí odstrániť dlhé držanie lopty a zlepšiť sa kondične. Myslím si, že v Nitre z neho ešte budeme mať veľkú radosť. Veľká škoda je, že Kroupa prišiel zranený. Ak by bol zdravý, som presvedčený, že by góly dával. Keď sa dá do poriadku, bude z neho strelec. Čo ukázal v tomto polroku, zatiaľ nestačilo.

Myslíte si, že bude treba mužstvo do ďalšieho ročníka posilniť?
- Mužstvo treba určite posilniť. Hlavne v strede zálohy a v obrane. Potrebujeme hráča, ktorý vie dať finálnu prihrávku, aby sme Soumaha z útoku nemuseli sťahovať do zálohy. Uvidíme, či sa to bude dať vyriešiť z vlastných zdrojov alebo nákupmi. Letná príprava sa začne 11. júna. Uvidíme, aké zmeny nastanú v kádri. Sú rôzne informácie, Hroššo má vraj ponuku z ruskej ligy, takže uvidíme, či nakoniec nebudeme musieť hľadať aj brankára.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť