Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na susedské spory nemá dedina páky

Studňu a pozemok v okolí zrejme obec neodpredá. Využívať ju naďalej budú môcť všetci obyvatelia rovnako.

Milan Gonda pri ceste, ktorá vedie k jeho domu.(Zdroj: Sebastián Pavlis)

JELENEC. Šesť rokov sa vlečú susedské spory v kopcoch nad Jelencom. V chatkovej oblasti sa doťahujú o prístupovú cestu aj o studňu.

Dedina je v spore bezmocná, zasiahnuť nemá veľmi ako.

Údajne zablokovali príjazd sanitke

Rodina Gondovcov sa sťažuje, že susedia im blokujú príjazdovú cestu k ich chate, v ktorej aj bývajú.

„Mala som úraz kolena, manžel musel volať pohotovosť. Prišla sem záchranná služba a sused stál autom takmer v strede cesty, tú sanitku nepustil. Museli sa všelijako otáčať, aby sa sem dostali,“ hovorí Jana Gondová.

Podľa rodiny susedia z vedľajšej chatky vždy zaparkujú auto zámerne tak, aby blokovali obecnú cestu, ktorou musia Gondovci prejsť, ak sa chcú k svojmu bydlisku dostať. Stáva sa to vraj bežne, nielen vo vyhrotenej situácii, akou bol úraz pani Jany.

„To isté robili napríklad pri dovoze paliva. Cez zimu tu minieme asi dvanásť kubíkov dreva. Traktor sa k nám ale nemohol dostať, lebo nás zase blokovali. A susedka nám ešte zakričala, že si máme objednať helikoptéru. Už som psychicky na dne. V živote som nemala vysoký tlak a teraz mi vyskočil,“ hovorí Jana Gondová.

Gonda: V studni máme myši a slimáky

Znepriatelené rodiny sa sporia aj o studňu, ktorá stále patrí obci, hoci Milan Gonda požiadal Jelenec o jej odkúpenie alebo prenájom. Dôvodil tým, že o studňu sa staral uplynulých 35 rokov. Na jej vrch dal dokonca nové poklopy, aby sa nestalo, že príde k tragickému úrazu, aký sa nedávno prihodil trojročnej Vaneske v Nitre.

Studňa nemá prameň, voda v nej je povrchová. „Okolo studne má byť poriadok. Oni tu pokosia trávu a všetku ju vysypú rovno k studni. Obci vôbec neprekáža, že znehodnocujú vodu, ktorá bola kedysi tak čistá, že niektorí chatári z nej aj varili. A dnes sú v nej slimáky, myši a všetko možné,“ hovorí Milan Gonda.

Susedov viní aj z toho, že keď je v studni voda, všetku ju odčerpajú. Aj napriek tomu, že studňa je obecná a využívať by ju teda teoreticky mohli všetci obyvatelia chatiek.

Obecná studňa o ktorú sa znepriatelené rodiny sporia.

FOTO: SEBASTIÁN PAVLIS

Starosta: Napriek si robia už dlho

Zaujímal nás aj názor susedov, s ktorými sú Gondovci v dlhodobom spore. V ich chatke sme ale nikoho nezastihli.

Obec o nezhodách medzi oboma rodinami vie, nemá však veľké páky na to, ako ich vyriešiť. „Oni si robia napriek už odkedy sa zoznámili,“ povedal starosta Ladislav Púchovský.

Starosta podotkol, že zastupiteľstvo zrejme nevyhovie žiadosti Milana Gondu a studňu mu nedá do užívania. „Aby neboli spory a aby mohol každý z tej studne čerpať,“ vysvetlil.

Kuriózne vyznieva v tejto situácii informácia, že pre celú chatovú oblasť je zabezpečený verejný vodovod. O studňu majú chatári záujem zrejme preto, aby vodou z nej mohli polievať záhradky.

Prejazd by nemal byť problémom

Pokiaľ ide o prístupové cesty, tie oficiálne nie sú vyznačené, dedina ale zabezpečuje ku každej chate prístup.

Jelenec má v správe viac ako pätnásť kilometrov miestnych ciest a ďalšie tri kilometre ciest smerujúcich k chatkám v osade.

„Snažíme sa najprv upraviť cesty v obci, ale staráme sa aj o cesty k chatkám. Predvlani sme investovali asi 20-tisíc eur do opráv týchto ciest, dali sme tam brúsený asfalt. Robíme, čo je v našich silách v situácii, keď sú na tom obce finančne veľmi zle,“ hovorí Ladislav Púchovský.

Starosta nechápe, prečo by mal byť problém v prejazde k chatke pána Gondu. „Je tam trávnatý porast, pokiaľ nie je mokro a neprší, majú možnosť tadiaľ prejsť. Ale tie rodiny si robia naschvál,“ podotkol.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť