Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na pozemku je čierna stavba

Vybudovaním pešej zóny stratili prístup ku svojej nehnuteľnosti.

Pozemok pri MsÚ patrí po novom podnikateľovi.(Zdroj: (laz))

ŠAĽA. Mesto zamenilo pozemky s miestnym podnikateľom. Zámenou chce vyriešiť problém s pešou zónou.

Prístup k nehnuteľnosti

Zámenu pozemkov rozdelilo mesto na dve etapy. Vyplynula podľa primátora Martina Alföldiho z riešenia pešej zóny, ktorá nie je dodnes skolaudovaná. Rozhodnutie o dodatočnom stavebnom povolení a kolaudačnom rozhodnutí zrušil pred rokmi Obvodný úrad pre cestnú dopravu v Šali preto, že účastníci konania mali námietky.
Prekážalo im, že vybudovaním pešej zóny stratili k nehnuteľnosti prístup z prednej strany. Zo zadnej strany ho mali tiež problémový. Používali totiž chodník, ktorý malo mesto iba v prenájme.
Pozemok patril podnikateľovi, ktorý nechcel dať Albe vecné bremeno. Zástupcovia firmy boli preto rozhodnutí svoje odvolanie voči pešej zóne stiahnuť iba v prípade, ak sa zo súkromnej prístupovej komunikácie stane mestská, respektíve verejná.
„Od roku 2007 sme sa snažili dohodnúť s bývalým majiteľom pozemku, ale podarilo sa nám to až potom, čo pozemok odpredal. Nový majiteľ súhlasil so zámenou pozemkov a 1,5-metrový pás sme zamenili za iný v tej istej šírke,“ povedal primátor.
Dodal, že v súvislosti s pešou zónou sa bude musieť začať nové stavebné konanie, v súčasnosti prebieha príprava potrebných náležitostí a stanovísk k nemu. Bude tiež potrebné doriešiť dopracovanie projektovej dokumentácie, ktorá nespĺňa požiadavky na vydanie stavebného povolenia a následnej kolaudácie stavby.
„Ešte sme sa o tom nerozprávali, uvidíme, ako sa vyjadria ostatní majitelia prevádzok, keď nás mesto oficiálne vyzve,“ povedala spolumajiteľka Katarína Kleštincová. Neprejazdná pešia zóna podľa nej skomplikovala situáciu v meste.
„Zbytočne obchádzame celé mesto pre niečo, po čom sa aj tak nikto okrem pár mamičiek s kočíkmi neprechádza. Mali to nechať ako jednosmerku napríklad len pre osobné autá s obmedzenou rýchlosťou. Bol k tomu vraj spravený aj generel, ale situácia sa vždy mení a treba sa jej prispôsobiť.“

Parkovisko načierno

V druhej etape mesto zamenilo miestnemu podnikateľovi pozemok za mestským úradom a pozemok oproti reštaurácii na Jarmočnej ulici.
„Z majetkovo-ekonomického pohľadu to nie je najideálnejšie, lebo pre mesto je to jalový pozemok, ktorý musíme kosiť. Ale zámena vyplynula z toho, že tu máme 6 rokov nepovolenú stavbu a neviem si predstaviť, ako inak by sme ju ukončili. Toto bolo jediné východisko, ak sme nechceli mať 10-ročný súdny spor,“ podotkol Alföldi.
Pri zámene sa ukázalo, že na pozemku, ktorý po novom patrí podnikateľovi, stojí už parkovisko. Vybudoval ho bez povolení. Čiernu stavbu preveruje v súčasnosti štátny stavebný dohľad.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť