Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Aj pekárov zasiahla kríza, klesol im odbyt

Obchodná politika nadnárodných organizácií podľa Szemesa tlačí pekárov, aby zjednodušovali výrobu.

(Zdroj: (laz))

Obchodná politika nadnárodných organizácií podľa Szemesa tlačí pekárov, aby zjednodušovali výrobu.

GALANTA. V 17.a 18. storočí bolo na našom území viac ako 10-tisíc mlynov. V súčasnosti máme asi 20 menších, približne 10 stredných a 5 veľkých mlynov v prevádzke. Tie denne melú od 240 do 320 ton obilnín. Podľa odborníkov je múka kvalitná, za bývalého režimu sme ju dokonca vyvážali až do Líbye.

Éčka sú v množstvách, ktoré prijímame neškodné a z chleba sa nepriberá. Aj toto odznelo na konferencii cukrárov a pekárov na Kaskádoch pri Galante. Konala sa v rámci projektu Spoločné zamúčené histórie- mlyny, obilie a miestne produkty v našich regiónoch mikroregiónu Termál, Dudváh a MAS Moravský kras.

Finančné problémy

Cieľom projektu bolo spropagovať mlyny, zabezpečiť rozvoj vidieckeho cestovného ruchu a rozvoj marketingu podnikateľov. Niektorí sa na konferencii tohto typu zúčastnili prvýkrát. „Boli pozvané aj reťazce, ale neprišli, debata by bola určite zaujímavejšia. Sú najväčšou konkurenciou pre malé obchody, do ktorých dodávam pekárenské výrobky, ale dávajú tvrdé podmienky aj samotným pekárom, kvôli ktorým niektorí už skrachovali,“ hovorí Zoltán Klaszta z pekárne v Jánovciach. Netajil, že kríza zasiahla aj jeho. Odbyty klesajú, nekupuje sa vraj toľko výrobkov ako pred piatimi rokmi. Finančné problémy sa podľa jeho slov snažia pekári prekonať úvermi.
„S cenou neviem ísť už nižšie, pretože stále máme náklady na rozvoz a náklady na mzdy sme neznížili. Dnes je problém zohnať dobrého pekára a keď je, musíme ho zaplatiť,“ vraví podnikateľ.
Denne vyrobí okrem jemného a sladkého pečiva aj 1500 až 2000 chlebov rôznej gramáže a druhu. Pekáreň začínala s tromi druhmi chleba, teraz ich ponúka šesť až sedem.
„Sú také gramáže, ktoré sme predtým nevyrábali, ale boli sme donútení. Čím ďalej, tým viac klesajú, ľudia radšej prídu do obchodu každý deň, hlavne na dedinách.“
Cechmajster Cechu pekárov a cukrárov regiónu západného Slovenska Vojtech Szemes považuje za najväčší problém pekárov v súčasnosti obchodnú politiku nadnárodných organizácií. Tie podľa neho tlačia pekárov svojimi cenami do toho, aby pri výrobe používali rôzne náhražky.
„Pekár môže ušetriť iba na surovinách, buď dá lacnejšie, alebo niektoré tam nedá vôbec. Neurobí trojhodinový kvas, ale len jedenapolhodinový, ktorý droždím „dofúkne“. Zjednodušuje sa technológia, čo nie je dobré, pretože potom sa stráca originálna chuť,“ vraví Szemes.
Dodal, že práve pre svoju náročnú technológiu zanikol výražkový chlieb. V šaliansko-galantskom regióne sa ho vraj kedysi veľa konzumovalo. „Zo sto kilogramov obilia sa dá urobiť len 15-20 kíl bielej výražkovej múky. Nemôžu natoľko zvýšiť jej cenu, lebo chlieb by bol nepredajný. Radšej robia obyčajnú ražnú múku, ktorej je zo sto kilogramov obilia až 50.“

Používajú tradičné suroviny

Cukrári podobne ako pekári zápasia tiež s konkurenciou. Napriek tomu, že majú vytvorenú svoju klientelu, musia zákusky v mnohých prípadoch rozvážať aj sami.
„V galantskom regióne a časti šalianskeho je podľa mňa najviac cukrárov v strednej Európe, sme nahusto,“ vraví Róbert Nagy, spolumajiteľ cukrárskej výroby v Kajale. Výrobky sa snažia robiť z tradičných základných surovín, novinky minimalizujú.
„Nepoužívame žiadne umeliny, krémy a pudingy poctivo varíme. Táto práca je ale u nás nedocenená.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť