Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Korepetítor bude tak trochu aj kriminálka

Peter Marcin bol hrou Korepetítor nadšený a ponuku Evy Večerovej prijal. Dvojica na doskách DAB rozohrá herecký koncert na tému mužsko-ženských vzťahov.

Herci počas čítačky s poľským režisérom Andrzejom Rozhinom.(Zdroj: (ČE))

Peter Marcin bol hrou Korepetítor nadšený a ponuku Evy Večerovej prijal. Dvojica na doskách DAB rozohrá herecký koncert na tému mužsko-ženských vzťahov.

NITRA. Milovníkov dramatického umenia čaká koncom júna divadelná lahôdka. Na pôde Divadla Andreja Bagara uvedú tragikomédiu poľskej autorky Anny Burziňskej Korepetítor.

V hlavných úlohách sa predstavia Eva Večerová a Peter Marcin. Predstavenie si nitrianska herečka vybrala k svojim nedávnym 60. narodeninám.

Z dcéry na otca

Réžie sa ujal známy poľský režisér Andrzej Rozhin. „Tento konkrétny titul je v nitrianskom divadle len vďaka pani Eve. Vybrala si ho k svojmu jubileu a mňa poprosila, aby som ho s ňou a Petrom Marcinom naštudoval,“ hovorí Andrzej Rozhin.

„Hra Korepetítor, ktorú napísala dramaturgička a profesorka Jagellonskej univerzity v Krakove Anna Burziňska, je realistická, súčasná a zároveň tradičná. Je výbornou príležitosťou pre herecký koncert žensko-mužskej dvojice.“

Eva Večerová vysvetlila, ako vlastne došli k spomínanej hre a prečo si za partnera vybrala práve známeho komika zo Susedov. „Chcela som si k jubileu vybrať nejakú peknú hru. Rozhodila som siete a moji kolegovia mi pomohli tento titul objaviť. Aj mi poradili, kto by ho mohol režírovať. Pikoškou je, že to mala najprv robiť dcéra pána režiséra Klodinka, výborná a veľmi ambiciózna režisérka, ktorá žije v Anglicku,“ hovorí nitrianska herečka.

„Keď sa svojmu otcovi priznala, čo ide robiť, otec sa vyjadril, že veľmi rád by sa réžie ujal on. Jedného z najlepších poľských režisérov si nedovolila priamo osloviť, ale keď mi to takto ponúkli, padla mi sánka a bola som milo prekvapená. Som veľmi poctená, že moju hru bude režírovať pán Rozhin.“

Dokáže, čo v ňom je

Pri hľadaní hereckého partnera do postavy korepetítora Eve Večerovej pomáhali riaditeľ DAB Ján Greššo a dramaturg Svetozár Sprušanský. Vhodný typ v radoch hercov DAB nenašli, tak napokon navrhli Petra Marcina.

„Zavolala som mu. Držala som sa pri tom zásady z Krstného otca, že „treba ponúknuť toľko, aby to nebolo možné odmietnuť“. A táto rola sa skutočne neodmieta – myslím si, že pre Petra to bude skvostná vec, v ktorej si ho každý zapamätá a ktorá ho posunie niekde inde – kde si možno ľudia myslia, že by on ani nemohol siahnuť,“ zdôrazňuje Eva Večeroová.

„Som presvedčená, že Peter je vynikajúci herec, ale zatiaľ nemal možnosť všetky svoje schopnosti preukázať. Diváci ho poznajú najmä z komediálnych úloh, ale nevnímajú ho ako dramatického herca. Peter v Korepetítorovi dokáže, čo všetko v ňom naozaj je. Sme taká rovnaká krvná skupina, veľmi dobre si rozumieme, tak som bola veľmi rada, že túto rolu zobral.“

Život nie je len zábava

S pani Evou sa herec vraj pozná už dlho, stretli sa aj ako kolegovia na doskách Novej scény. Keď ho nitrianska herečka oslovila s ponukou spolupráce, zaujala ho. Najprv si však chcel scenár hry prečítať. „Je to naozaj veľké sústo, vzhľadom na energiu, ktorú na to človek musí vynaložiť. A ja v mojom veku už nechcem míňať energiu na niečo, čo mi nič neprinesie,“ priznáva Peter Marcin.

Keď hru dočítal, bol ňou nadšený. Ide o absurdnú komédiu, čo je žáner, ktorý nadovšetko miluje – vo filme, televízii aj v divadle.

„Ako druhá vec ma zaujalo to, že hra je z hudobného prostredia, čo mi je tiež blízke, lebo som aj muzikant. Aj som sa hudbou kedysi živil, zhodu okolností teraz hrám v SND v opere Netopier, takže sa mi tá opera začína akosi približovať,“ pokračuje Marcin. „Tretia vec, prečo ma tento titul zaujal: som už vo veku, kedy nie je všetko sranda a vtip, a táto hra presne o tom je. Časť predstavenia sa divákom bude zdať humorná, ale život nie je len o zábave – v hre neraz nastane zlom a ľudia budú mať o čom uvažovať.“

„Boli by sme veľmi radi, keby sa na tomto titule diváci nielen dobre pobavili, ale aj zamysleli – nad sebou a životom, ktorí žijú. Hra je výpoveďou dvoch ľudí, ktorí vedľa seba dlhé roky existujú a vlastne sa nepoznajú. Bude to tak trochu aj kriminálka,“ dodali na záver obaja protagonisti.

Keďže hra sa točí okolo opery, herci si aj zaspievajú a Peter Marcin bude aj hrať na klavíri. Prvá a druhá premiéra hry Korepetítor bude v štúdiu DAB 22. a 30. júna o 18.30 h.

ˇ

Eva Večerová a Peter Marcin na spoluprácu na doskách DAB veľmi tešia. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť