Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na festivale Stretnutie sa bude opäť hrať na tržnici

Mladí študenti a divadelníci odovzdajú starším kolegom svoju energiu a pohľad na vec, oni od starších „odkukajú“ profesionalitu a dlhoročné skúsenosti.

Mladí študenti a divadelníci odovzdajú starším kolegom svoju energiu a pohľad na vec, oni od starších „odkukajú“ profesionalitu a dlhoročné skúsenosti.

NITRA. Už 14. ročník prehliadky divadiel a divadelných škôl Stretnutie-Setkání–Spotkanie-Találkozás organizuje Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre. Festival krajín V4 sa uskutoční v dňoch 5. – 8. júna.

Hostia aj z Francúzska

„Po prvýkrát podujatie organizujeme v júni namiesto mája. Termín sme posunuli z pre nás veľmi radostného dôvodu. V Čine sa na prelome mája a júna koná medzinárodný bábkarský kongres, na ktorom herci SDKS uvedú cenami ovenčené predstavenie Palculienka,“ hovorí Veronika Gabčíková, dramaturgička SDKS.

„Na festivale privítame zhruba 200 hostí z Česka, Poľska a Maďarska, ponuku sme rozšírili aj o produkcie a hostí z Francúzska, Ukrajiny, Švajčiarska a Chorvátska. Nebudú chýbať tradiční hostia - Divadlo Drak Hradec Králové, Divadlo Minor Praha, Teatr Lalka z Varšavy, Teatr Baj Pomorski z Torune, Mesebolt Bábszínház zo Szombathely, Márkuszínházu z Pécse, divadlo Kompánia, Žilinské bábkové divadlo, Teatro Tatro, Túlavé divadlo Bratislava či bábkar slovinského pôvodu Matij Solce. Privítame aj poslucháčov KALD DAMU Praha, VŠMU Bratislava, Varšavskej akadémie dramatických umení a chorvátskych študentov bábkariny.“

Koncerty a výstavy

Festivalové prehliadky sú rozdelené do troch kategórií: Nádeje, Možnosti a Istoty. Nádeje budú platformou pre poslucháčov katedier bábkarskej tvorby vysokých umeleckých škôl a akadémií, Možnosti ponúknu priestor pre prezentáciu alternatívnych predstavení a netradičných zoskupení a Istoty predstavia najlepšie produkcie už etablovaných „kamenných“ divadiel krajín V4.

Súčasťou festivalu budú aj sprievodné podujatia - predstavenia alternatívnych súborov, výstavy obrazov a fotografií z Divadelného ústavu a hudobné koncerty.

Už počas 13. ročníka si organizátori Stretnutia overili inšpiratívny priestor mestskej tržnice v Nitre, ktorý počas minulého ročníka zožal u divákov i účinkujúcich veľký úspech. Takže okrem tradičných priestorov sa niektoré predstavenia budú opäť odohrávať aj na tržnici.

„Pre malých aj veľkých divákov pripravujeme štvordňový workshop, na ktorom sa dozvedia množstvo informácií zo zákulisia tvorby divadla. Budú môcť preniknúť do tajov výroby bábok či dekorácií, do profesie scénického výtvarníka, skladania scénickej hudby či do tvorby scenára,“ pokračuje Gabčíková.

„Výsledkom by mali byť bábky, dekorácia, scenár či konkrétne javiskové spracovanie. Táto vzdelávacia časť festivalu by mala nadväzovať na dlhodobý projekt, ktorého organizátorom je Divadelný ústav a partnerom SZUŠ Tralaškola.“

Komunikácia a inšpirácia

Každoročne festival krajín V4 napĺňa hlavnú myšlienku, ktorú nesie aj v názve – stretnutie, spoznávanie a umeleckú konfrontáciu. Podľa Gabčíkovej to opäť bude o tom, aby ľudia v Nitre nielen odohrali svoje predstavenia, ale aby tu, na jednom mieste, spolu komunikovali, vymenili si poznatky a navzájom sa inšpirovali.

„Mladí študenti a divadelníci odovzdajú starším kolegom svoju energiu, svoj pohľad na vec, naopak, oni od starších „odkukajú“ profesionalitu a dlhoročné skúsenosti.“

Festival sa koná s podporou predstaviteľov Medzinárodného visegradského fondu, MK SR, Nitrianskeho samosprávneho kraja a Mesta Nitry.


Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť