Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

„Riaditeľ“ je komédiou s ironickým pohľadom na globalizmus

Z komédie sa snažili tvorcovia neurobiť frašku. Absurdný humor z nej - podobne ako z jej filmovej predlohy - „vylieza“ prirodzene.

V hlavných úlohách sa predstavili Peter Oszlík (vľavo) ako Ravn a Martin Šalacha ako Kristoffer.(Zdroj: COLLAVINO)

Z komédie sa snažili tvorcovia neurobiť frašku. Absurdný humor z nej - podobne ako z jej filmovej predlohy - „vylieza“ prirodzene.

NITRA. V Divadle Andreja Bagara uviedli premiéru hry Kto je tu riaditeľ? Je to divadelné spracovanie filmovej komédie dánskeho filmára Larsa von Triera. Nie je to len inscenácia založená na humorných situáciách, vtipných nedorozumeniach a prekvapivých zvratoch. Je to zároveň aj ironický pohľad na svet globálnej ekonomiky, na svet počítačov internetu a ľudí v ňom.

Dáni sa konfliktom vyhýbajú

Príbeh hry má zaujímavú zápletku - riaditeľ firmy celých 10 rokov, čo ju vedie, zatajuje pred kolegami, že je riaditeľom. Vymyslí si fiktívneho šéfa, ktorý miesto neho stojí za všetkými nepopulárnymi nariadeniami. „Trier hovorí, že je to pre Dánov dosť typické. Dáni sa neradi hrajú na zlých policajtov, radšej sa nepríjemným situáciám a konfliktom vyhýbajú,“ povedal Ján Luterán, ktorý sa ujal réžie predstavenia.

Štruktúrou je hra klasická komédia s gagmi a pointami. Režisér sa snažil zachovať skutočnosť, že filmoví herci snímku nehrali ako bulváru bláznivú komédiu. „Severania to možno podľa nás hrali chladne, ale to je pre mňa na tom príťažlivé – na ten trochu absurdný humor sa zbytočne neupozorňuje, vylieza z filmu prirodzene. Toto som chcel zachovať aj v našom spracovaní, aby sme z hry neurobili frašku. Text sme trochu zhutnili, ale dôležité veci sme nevyhodili,“ vysvetľuje Ján Luterán.

„Režisérom je vo filme Lars von Trier. Nahovára komentáre, ktorými ako keby odstupoval od ilúzie filmu. Komentuje dej a posúva ho dopredu svojským, ironickým spôsobom. My sme jeho repliky upravili podľa našich potrieb a dali sme ich veľmi významnej ale textovo chudobnej postave Mette, z ktorej sme takto spravili komentátorku, akúsi principálku predstavenia. V hre aj vystupuje, je jednou z najtragickejších postáv v deji. Je vdova – jej muž sa obesil na kábli z kopírky, lebo skutočný riaditeľ firmy Ravn ho vyhodil z práce.“

Trpká bodka

V predstavení sa svojich úloh skvelo zhostili mladí herci súboru – Martin Šalacha ako herec Kristoffer a fiktívny riaditeľ, Peter Oszlík ako riaditeľ Ravn, ďalej Alena Pajtinková, Renára Ryníková, Ľudmila Trenklerová, Gabriela Marcinková, Martin Fratrič, Juraj Ďuriš, Martin Nahálka, Marián Viskup a Peter Kadlečík.

Záver hry nie je veľmi optimistický, aj keď sa sprvu zdá, že všetko dopadne dobre. Kristoffer a Ravn majú veľa spoločného. Sú radi stredobodom pozornosti, keď ich druhí obdivujú. A práve to sa pre firmu a jej zamestnancov stane osudným.

Hoci sa Ravn s pomocou Kristoffera „odhali“ a prizná všetky obludnosti, klamstvá a manipulácie s ľuďmi, trpkú bodku za príbehom dá sám neuznaný ale ambiciózny herec - „riaditeľ“, na ktorého už takmer všetci zabudli. Nie však islandský obchodník, ktorý sa mu chystá splniť jeho celoživotný sen. Pripravte sa na nečakané ale možno celkom logické vyvrcholenie deja...

FOTKY: COLLAVINO

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Začali so stavebnými prácami na Tehelnom poli, hrubá stavba bude do konca roka

Štát poskytne na výstavbu štadióna dotáciu 27,2 milióna eur.

Kam vyraziť