Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Šéfka stavebného úradu dala výpoveď

Krajský stavebný úrad v Trnave vydal Márii Morvayovej dodatočné stavebné povolenie na stavbu, ktorú si postavila načierno.

(Zdroj: ARCHÍV ĽD)

Krajský stavebný úrad vydal Márii Morvayovej dodatočné stavebné povolenie na stavbu, ktorú si postavila načierno. Jej sused, ktorému budova strpčuje život, je v odvolaní skeptický.

GALANTA. Stavebný úrad v Galante je bez šéfky, ktorou bola donedávna Mária Morvayová. Tá dala výpoveď potom, čo sa ukázalo, že aj garáž si postavila načierno.

Sťažnosť riešili úrady

Mária Morvayová si ešte v roku 2004 postavila za domom garáž. K nej o niekoľko rokov neskôr pristavila budovu - stolársku dielňu, ktorá pozostáva z dvoch častí. Celá stavba má rozmery zhruba 9 x 5,5 metra. Napriek tomu, že je prekrytá jednou súvislou strechou, Morvayová tvrdila, že ide o drobné stavby, ktoré podľa zákona nevyžadovali súhlas suseda.

Keďže ten si myslel opak, pretože sa nachádzajú iba 1,5 metra od jeho okna, 40 centimetrov od jeho plota, podal sťažnosť. Vec riešil nielen úrad v Galante a Trnave, ale aj Slovenská stavebná inšpekcia. Už jej kontrola preukázala, že „na pozemku sa nachádza jedna pozemná stavba, ktorá v žiadnej jej časti nie je prístreškom“. Tak totiž podala Morvayová svoju ohlášku na stavbu.

„Úrad v Trnave, ktorý vec už prešetroval, teraz v odôvodnení konštatuje, že aj pôvodná stavba garáže bola zrealizovaná v rozpore s vydaným oznámením o ohlásení drobnej stavby. Tá bola v jej žiadosti uvedená ako drevený prístrešok s plechovým skladom na náradie. Čiže aj garáž mala načierno,“ povedal hlavný kontrolór Gábor Pallya.

Plechová strecha

Morvayová podala na Krajský stavebný úrad v Trnave žiadosť o vydanie dodatočného stavebného a užívacieho povolenia na stavbu „hospodárska budova“. Povolenie je už vydané, ešte nie je právoplatné.

„Odvolám sa, ale nemyslím si, že uspejem. Mám možnosť obrátiť sa na súd, ale o tom sa musím najprv s niekým poradiť, či to má vôbec zmysel. Na Slovensku je milión čiernych stavieb a ešte ani jedna nebola zbúraná. Prečo by mala byť práve táto? Je pravda, že treba bojovať, ale to už robím rok a pol,“ povedal sused Ľudovít Daubner. Priamo z okna svojej obývačky má výhľad na strieborný vlnitý plech. Daubner vo svojich námietkach okrem iného poukázal aj na to, že keď zasvieti slnko, musia si v izbe nasadiť slnečné okuliare, lebo ich oslepuje.

„Neexistuje žiadny právny predpis, ktorý by ich chránil pred odrazom slnečných lúčov od priľahlých stavieb,“ píše sa v rozhodnutí trnavského stavebného úradu.

Hrozí jej pokuta

V súčasnosti si bývalá vedúca stavebného oddelenia Mária Morvayová čerpá dovolenku, od 1. júna končí. Na jej miesto dočasne nastúpila Edita Pinterová. Bude ho zastávať dovtedy, kým mesto nevypíše výberové konanie. Momentálne vraj mesto neuvažuje o prijatí ďalšieho zamestnanca na uvoľnené miesto.

„Akú by mala morálnu autoritu po tom, čo si postavila čiernu stavbu? Ako by mohla dohliadať na dodržiavanie niečoho, keď ona je tá prvá, čo porušila. Zneužila svoje postavenie, lebo keby sa nesťažoval sused, neexistuje okrem nej iný orgán, ktorý by na to poukázal,“ povedal Pallya.

Morvayovú čaká ešte priestupkové konanie, ktoré má začať Krajský stavebný úrad v Trnave. Môže jej udeliť pokutu vo výške do 33-tisíc eur. „Priestupok možno prejednať do dvoch rokov od zistenia a do troch rokov od jeho spáchania. Bez ohľadu na to, či by stavba bola, alebo nebola povolená, priestupok tam jednoznačne spáchaný bol,“ dodala Beáta Pirohárová, vedúca odboru stavebného poriadku.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

Kam vyraziť