Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Referendum o malej vodnej elektrárni v Eliášovciach je neplatné

Proti výstavbe elektrárne je spolu s poľovníkmi, aktivistami aj časť miestnych. Obávajú sa jej negatívnych vplyvov na prostredie. Úrady tvrdia opak.

Vizualizácia MVE.(Zdroj: ARCHÍV PP)

NOVÝ ŽIVOT. Plánovaná výstavba malej vodnej elektrárne v Eliášovciach - časti Nového Života, názorovo rozdeľuje obyvateľov. Postoj k nej mali vyjadriť v májovom referende. To je však neplatné, keďže účasť nedosiahla minimálne potrebnú polovicu oprávnených voličov.

Neštandardné okolnosti?

Referenda o malej vodnej elektrárni sa zúčastnilo z 1847 obyvateľov Nového Života oprávnených hlasovať 770, teda zhruba 42 percent. Z nich bolo 683 proti výstavbe a 78 hlasovalo za. „Čakali sme väčšiu účasť, sklamala nás obec, ktorá patrí pod Nový Život - Tonkovce. Bola v nej malá účasť, zhruba 27 percent,“ povedal poslanec Jozef Turáni.

Poľovnícke združenie Fehér-ág, do ktorého sú zapojení aj aktivisti, však s jej výstavbou, podobne ako niektorí poslanci, nesúhlasia. Proti vodnej elektrárni, ktorú chce postaviť spoločnosť Prvá produkčná, iniciovali aj petíciu. V priebehu 3 dní zozbierali v obci 852 podpisov. Členovia Fehérágu rozbehli petíciu hneď potom, ako obec zmenila územný plán, v ktorom schválila zmeny a doplnky. Hovoria, že rozhodnutia smerujúce k výstavbe elektrárne boli prijímané za veľmi neštandardných okolností. Patrí k nim napríklad aj to, že bez ukončenia pripomienkového konania k zámeru elektrárne a bez jeho výsledkov sa územné konanie začalo.

„Niektoré kroky zamestnanci úradu možno predbehli tým, že vyhlásili územné konanie skôr, ako bol zámer ukončený. Ale hneď, ako som sa to dozvedel, som ho prerušil. V každom prípade bolo vyvesené na úradnej tabuli viac ako mesiac,“ pripustil starosta Tibor Fehér. Na oznámení o začatí prerokovania návrhu územného plánu bol vraj uvedený názov obce Holice, nie Nový Život.

„Až po upozornení občanmi bol názov opravený, avšak iba krátko pred začatím procesu. Podľa nášho názoru tým bol porušený zákon a znemožnilo to zapojenie všetkých dotknutých do procesu,“ povedal Pavol Littera z Prírodovedeckej fakulty UK.

„Chyba sa stala len vo vete: Verejnosť je oprávnená podať pripomienky k návrhu Zmien a doplnkov územného plánu obce Holice do 30 dní odo dňa oznámenia, skutočnosť, že ide o plán obce Nový Život, bola všade zvýraznená. Tento omyl ospravedlnila a opravila odborne spôsobilá osoba, ktorá vysvetlila, prečo k nemu došlo,“ oponoval starosta.

Toxické látky

Medzi aktivistov, ktorí sú presvedčení, že výstavba elektrárne bude mať negatívne účinky na životné prostredie a zdravie miestnych, patrí aj Pavol Littera.
„Veľmi závažným rizikom je mobilizácia toxických látok organického charakteru, ktoré sú viazené v sedimentoch Malého Dunaja. Tieto látky unikli pri ekologickej havárii v rafinérii Slovnaft v 60. rokoch minulého storočia a spôsobili intoxikáciu vody v rieke Malý Dunaj, ako aj kontamináciu pitnej vody viazanej v sedimentoch na Žitnom ostrove. Preto je veľmi vysoké riziko, že pri stavebných prácach dôjde po narušení vrstiev sedimentov k ich opätovnému uvoľneniu do rieky Malý Dunaj ako aj do podzemných vôd,“ vysvetlil.

Ďalším problémom je podľa neho zaústenie výtoku z čističky odpadových vôd, ktorá obsluhuje spolu 17 obcí do Malého Dunaja. Tieto zaústenia sa nachádzajú neďaleko budúcej vodnej nádrže.
„Nedočistené zbytky odpadových vôd so zvýšeným obsahom organických látok, dusíka a fosforu sa budú ukladať v nádrži a s veľkou pravdepodobnosťou spôsobia eutrofizáciu vody spojenú s narastaním siníc, ktoré produkujú toxíny. V dôsledku rozvoja vodného kvetu často dochádza k úhynom vodných organizmov, pri kúpaní v takejto vode je riziko vzniku alergických reakcií.“

Eliášovský les

Výstavbou elektrárne sa tiež podľa neho prúdenie vody zastaví a samočistiaca schopnosť rieky sa výrazne oslabí. Littera poukazuje aj na vzdutie hladiny, ktoré by ohrozilo 11 druhov rýb európskeho významu, žijúcich v oblasti, a staré hlavové vŕby. V ich dutinách bol zistený výskyt vzácneho chrobáka pižmovca hnedého, ktorý je prioritným druhom európskeho významu.

„V území, ktoré bude stavbou narušené, sa nachádza aj Eliášovský les, kde sú predmetom ochrany okrem iného aj Lužné dubovo-brestovo-jaseňové lesy a vydra riečna. Realizácia elektrárne bude mať negatívny dopad na predmet ochrany. Rozhodnutie OU ŽP, že proces posudzovania vplyvov na životné prostredie sa nebude realizovať, je preto v rozpore so smernicou o biotopoch. Na základe toho chceme podať sťažnosť na Európsku komisiu. V rámci nej chceme požiadať aj o zastavenie financovania projektu zo zdrojov Európskej únie,“ povedal Littera.

Kristína Pivodová z Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede argumentuje, že už vládou schválená Koncepcia využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR bola zosúladená aj so smernicou o vode a so smernicou o flóre, faune a biotopoch. Podľa koncepcie sa má do roku 2030 postaviť 368 malých vodných elektrární.
„V národnom zozname území európskeho významu Malý Dunaj nie je medzi schválenými územiami. V procese vyhlasovania sa z dôvodu nesúhlasu vlastníka pozemkov nepokračuje.“

Súhlasné stanovisko

Pivodová pri zostavovaní rozhodnutia tiež podľa jej slov vychádzala zo štúdií niekoľkých inštitúcií, ktoré jednotlivé vplyvy vyhodnotili. Súhlasné vyjadrenie vydal Slovenský rybársky zväz, Lesy SR, Krajský pozemkový úrad v Trnave a Slovenský pozemkový fond Bratislava.

„Zisťovacie konanie obsahuje niekoľko príloh. Záverom napríklad Hydrogeologickej štúdie bolo, že výstavba elektrárne neovplyvní rybárstvo, pretože sa nachádza v smere toku. Aj keď vzduje hladinu vody v rieke, bude pod úrovňou hladiny podzemnej vody. Infiltrácia vody z rieky do pod-zemnej vody za takej situácie a pri zakolmatovanom koryte je vylúčená,“ poznamenala. Dodala, že napríklad v prílohe č. 4, ktorá sa zaoberá dopadmi výstavby MVO Eliášovce na rastlinstvo a biotopy Malého Dunaja, sa vyhodnotilo, že negatívny vplyv na lesnú aj na nelesnú vegetáciu sa neočakáva, respektíve bude minimálny. „Na základe posudku režimu podzemných vôd vodný zdroj Jelka a Lehnice nebudú výstavbou ovplyvnené,“ dodala Pivodová.

V súčasnosti prebieha v obci Nový Život územné konanie, územné rozhodnutie už bolo vydané.
„Už sme napadli rozhodnutie stavebného úradu, odvoláme sa opäť, pretože nechceme, aby nám zasahovali do prírody. Aj proces okolo výstavby elektrárne považujeme za neférový, pretože sme sa o ňom dozvedeli, až keď bolo územné konanie,“ zhodli sa poľovníci.

„Poľovníci mali mať informácie o celej záležitosti od prvopočiatkov, nakoľko ich vtedajší predseda bol informovaný o chystaných a plánovaných zámeroch niektorých investorov, medzi nimi aj spoločnosti Prvá produkčná,“ uzatvoril Fehér.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 000
  2. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 422
  3. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 323
  4. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 307
  5. Neded prekvapil v Galante Foto 298
  6. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 261
  7. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 228
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 215
  9. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 205
  10. Pozrite si majstrov okresu v atletike 171

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Blízke regióny

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Návrh na rozpustenie ĽSNS vyvolá diskusiu, politici reagujú na Čižnárov krok

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

Kam vyraziť