Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Stavjaňa sa vrátil do Nitry, prvým cieľom je play-off

Len pár dní platila v nitrianskom hokeji trénerská dvojica Kolečáni - Uličný. Od stredy je šéfom realizačného tímu dobre známy Antonín Stavjaňa. Za jeho angažovaním vidieť prácu šéfa HK Jána Plandoru.

Asistentom Antonína Stavjaňu bude Karol Kolečáni.(Zdroj: Martin Kilian)

Po siedmich rokoch ste sa vrátili do Nitry. Mali ste aj iné ponuky? Prečo do Nitry?
- Predtým už nejaké ponuky boli, ale viac-menej som ich neriešil, pretože som bol s manželkou rozhodnutý, že budem sa venovať civilnej profesii. Mal som pracovať ako prevádzkar v novootvorenom hoteli, ktorý je od 1. júna v skúšobnej dobe. Ale namiesto toho som tu v Nitre. To priniesol život.

V sezóne 2005/06 ste vyhrali základnú časť a dostali sa do semifinále, čo bola naj- úspešnejšia sezóna nitrianskeho hokeja. Ako si na ňu spomínate?
- Všetci, čo sme tú sezónu tu zažili, na ňu máme výborné spomienky, pretože bola výnimočná. Mužstvo bolo kvalitné, všetko nám sadlo. Od začiatku sme bodovali, chodilo veľa divákov, panovala tu výborná atmosféra. Hokej, ktorý sme predvádzali, robil radosť hráčom aj fanúšikom. Aj keď som sa teraz zvítal so známymi ľuďmi na štadióne, dominovali veľmi pozitívne reakcie. Treba povedať, že v hokeji vždy záleží na tom, aký máte káder. Každý tím má nejaký potenciál a úlohou trénera je z neho dostať čo najviac.

V roku 2005 ste prišli k tímu Nitry, ktorý skončil predtým piaty, teraz bola Nitra až desiata. Takže zrejme je tu dnes iná situácia ako pred 7 rokmi, že? V čom je to iné?
- Iná je hlavne v tom, že tu v poslednom roku prebehla veľká obmena hráčov. Vtedy v roku 2005 bol káder stabilizovaný, dlhšie pohromade. Tu po uplynulej sezóne je káder dosť rozbúraný a prvé, čo chceme, je stabilizovať ho, aby fluktuácia hráčov bola úplne minimálna. Neviem, či sa trafíme do každého hráča, ale na finančné možnosti Nitry chceme postaviť čo najlepší tím.

Z kádra spred 7 rokov tu zostal jediný hráč - Podstavek. Priali by ste si, keby ste mohli angažovať aj ďalších kvalitných hráčov? Vtedy boli lídrami Milo, Vlk, Kollár, Kováčikovci...
- Chceli by sme získať čo najlepších hráčov. Už vedieme nejaké rokovania, napr. s Tomášom Chrenkom, je to domáci hráč, momentálne bez zmluvy, tiež s Mirom Kováčikom a inými hráčmi. Spomenul som domácich patriotov, možno by tu zostali aj za nižšiu zmluvu ako v zahraničí. Keď okolo nich obalíme zdravých mladíkov, tak by to mohlo fungovať.

Pred 7 rokmi vás angažoval Ján Plandora, ktorý vás však zároveň na konci sezóny odvolal počas play-off. Napriek tomu ste opäť prikývli na ponuku Plandorovi. Prečo?
- Za Nitru má on oprávnenie rokovať. Prvý kontakt prebehol s Robertom Panisom, vtedy bol vedúcim mužstva, dnes je v manažmente. Niektoré tie veci časom vyšumeli, niečo sme si k tomu povedali, a tým by som sa k tomu už viac nevracal

Dostali ste od vedenia klubu určité záruky, čo sa týka posilnenia kádra? Podieľate sa aj vy na tom, ktorých nových hráčov osloviť?
- Som v Nitre od stredy, bavíme sa o tom každý deň, sú to návrhy, protinávrhy, samo- zrejme, vychádza to z finančných možností klubu. Do dvoch týždňov by sme mali byť múdrejší. Teraz je trh veľmi otvorený, nechcel by som čakať na kľúčových hráčov do augusta. V auguste sú voľní hráči, ktorí neuspejú v iných kluboch a zostanú v takom vákuu. Radšej by som chcel mať káder čo najskôr pohromade a doplniť ho neskôr možno jedným menom. Je to určite lepší variant než čakať, či potom niekoho zoženieme.

Je postačujúcich tých šesť týždňov na prvú fázu prípravy?
- Je také oživenie tela po pozápasovej pauze. Potom budú nasledovať dovolenky a opäť začneme okolo 23. júla. Tých osem týždňov do ligy bude stačiť. Starší hráči majú kapacitu, ktorú je treba znovu len reštartovať.

Boli ste trénerom Slovana a Košíc, kde sa stále skloňovalo slovo titul. Bude práca v Nitre v niečom iná ako v týchto väčších kluboch?
- Každý klub má svoje možnosti a chce dosiahnuť maximum možného. Ak uvidíme, ako sú na tom ostatné kluby, budeme môcť porovnávať. V tomto momente sa bavíme o tom, že sa chceme dostať do play-off. V špičkových kluboch ako Košice či Slovan majú možnosť získať kvalitnejších hráčov, majú lepšie zázemie. Na druhej strane hráči v kluboch ako Nitra majú obrovskú motiváciu sa na takýchto súperov vytiahnuť. Všetko má svoje pre a proti.

Je v Nitre jednoduchšie dať šancu mladému hráčovi, ako v Slovane alebo v Košiciach?
- Aj keď som bol v Slovane, dávali sme priestor mladým hráčom, ako Bezák, Rusnák, Čajkovský, takže ak juniorský káder má talenty, nie je dôvod im nedať šancu. Ale tlak na každý výsledok je v špičkových kluboch obrovský a podceniť akýkoľvek post je nemysliteľné. V ostatných kluboch mladí hráči majú nižšie zmluvy a je tu tlak dostať ich do zostavy, lebo to ušetrí klubom financie. Dnes sa hovorí o tom, že všetky slovenské kluby chcú hrať s mladými, ale ja si myslím, že iba pri tom zostať nemôže. Mladíci sa musia od niekoho učiť. Ak by skončilo naraz 30 hokejistov, tak oni sa len tak „nerozpustia“. Mladí sa potrebujú učiť nielen teoreticky, ale vidieť to aj v reáli od starších hráčov na ľade.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť