Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Po smrti dievčatka budú šachty kontrolovať častejšie

Vlani vodárňam len v Nitre ukradli asi štyridsať poklopov. Ich zmiznutie podľa riaditeľa nahlásili iba štyria ľudia.

Tragédia sa stala na brehu rieky v Krškanoch. Vaneskina rodina sem chodí zapaľovať sviečky. Na snímke mama a starí rodičia.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

Vlani vodárňam len v Nitre ukradli asi štyridsať poklopov. Ich zmiznutie podľa riaditeľa nahlásili iba štyria ľudia.

NITRA. Na kanalizačnej šachte v Krškanoch, do ktorej 10. mája spadla trojročná Vaneska a utopila sa, vraj chýbal poklop už roky. Povedali nám to ľudia zo susedstva.

„Ja osobne som tú šachtu viackrát zakrývala, dala som tam taký igelit, potom dosku aj veľkú pneumatiku z traktora, ledva som ju tam dotiahla,“ povedala Kristína Deglovičová, ktorá býva len pár metrov od šachty.

V máji kontrola nebola

Na problém vlani v októbri upozornila výbor mestskej časti. Jeho predseda - poslanec František Bečica potvrdil, že je to zaznamenané aj v zápisnici.

„Mestským službám sme písomne adresovali požiadavku, aby poklop doplnili,“ povedal poslanec. Čo bolo ďalej, nevie. „No, to my už nezisťujeme. To až tak ďalej nezachádzame, nekontrolujeme,“ reagoval Bečica.

S požiadavkou na doplnenie poklopu sa výbor obrátil na nesprávneho adresáta – šachta totiž patrí vodárenskej spoločnosti. Zaujímalo nás, či jej Mestské služby informáciu o poklope posunuli.

Šéf nitrianskych vodárov Marek Buranský nám povedal, že takýto podnet určite nedostali. Na Mestských službách sa nám nevedeli relevantne vyjadriť.

Zistiť, kedy poklop na inkriminovanej šachte chýbal a kedy nie, bude zrejme nemožné. Vodári niekoľko dní po tragédii tvrdili, že poklop videli na šachte ešte 4. mája. Vraj bola vykonaná kontrola a je o nej aj záznam.

Na nepravdivosť uvedenej informácie nás upozornil zdroj, ktorý si neželá byť menovaný: „Vodári boli 4. mája čistiť mrežu, ktorá je niekoľko metrov od šachty. Poklop vôbec neriešili.“

„Predpokladali sme, že si mohli všimnúť, keby chýbal, ale nevšimli si,“ reagoval riaditeľ závodu Marek Buranský. Potvrdil, že sa 4. mája žiadna kontrola nekonala. Naplánovaná vraj bola na jún.

Vodári boli 4. mája čistiť túto mrežu. Šachtu, ktorá je niekoľko metrov nad ňou, nekontrolovali. Foto: (MH)

Zintenzívnia kontroly

„Cyklické kontroly šácht sa vykonávajú dvakrát ročne, nie je stanovený presný dátum, všetko závisí od toho, kde sa objekt nachádza, prípadne aké práce sú na ňom plánované. Cyklická kontrola sa v Krškanoch naposledy robila v decembri 2011, chlapci potvrdili, že vtedy tam poklop bol,“ povedal Buranský.

Tvrdí, že poklop bol betónový. „Liatinový, ktorý sme osadili v októbri 2010, keď bol objekt rekonštruovaný, v priebehu roka 2011 ukradli.“

Ľudia z Krškán vyjadrenia vodárov spochybňujú, preto sme chceli vidieť záznam z vlaňajšej decembrovej kontroly. „Záznamy nebudeme poskytovať, keďže je prípad v štádiu vyšetrovania,“ povedal riaditeľ závodu Marek Buranský.

Vodári po tragédii zvýšia počet kontrol a zmenia aj ich spôsob. Kvôli zlodejom sa rozhodli označovať nové betónové poklopy obojstranným logom: „Dali sme už vyrobiť matricu. Dúfame, že to odradí ľudí, aby si poklopy brali.“

Vlani vodárňam len v Nitre ukradli asi štyridsať poklopov. Ich zmiznutie podľa riaditeľa nahlásili štyria ľudia. Tento rok je situácia ešte horšia.

„Máme 24 hodín nonstop poruchovú službu, ak nás ľudia upozornia, otvor zabezpečíme, aj keby nebol náš,“ sľúbil Buranský. Kto nevie číslo na poruchovú službu, môže volať na mestskú políciu, ktorá kontaktuje zodpovedných.

Tragédiu, pri ktorej zomrela malá Vaneska, vyšetruje polícia. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. V prípade smrti dieťaťa je sadzba dva až päť rokov.

„Vzhľadom k tomu, že k prípadu je potrebné vypočuť viacero osôb, je predčasné hovoriť o tom, kto je za smrť dievčatka zodpovedný,“ povedala policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť