Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hotel zarába na bývalom mestskom parkovisku. Stavať dodnes nezačal

Za prejazd cez parkovisko žiada hotel 200 eur ročne. Kto nezaplatí, nedostane sa k svojmu pozemku autom. Ľudia sa obrátili na súd.

K svojim bytovkám sa obyvatelia Radlinského ulice zadarmo autom nedostanú. Na bývalom mestskom parkovisku dal hotel osadiť rampu.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

Za prejazd cez parkovisko žiada hotel 200 eur ročne. Kto nezaplatí, nedostane sa k svojmu pozemku autom. Ľudia sa obrátili na súd.

NITRA. Obyvatelia Radlinského ulice parkujú v uliciach v centre mesta. Dvory za ich domami sú pritom nevyužité. Cesta k nim vedie cez parkovisko, ktoré patrí Hotelu Zobor, a ten žiada za prejazd 200 eur ročne.

Problém vznikol približne pred tromi rokmi, keď parkovisko za mestským kúpeľom zmenilo vlastníka. Pôvodne patrilo mestu.

Zvalovci na dvore za bytovkou. Autá, ktoré tu parkujú, zaplatili hotelu za prejazd. Foto: (MH)

Chcú právo prejazdu

Dotknutí obyvatelia Radlinského ulice 1 a 3 sa obrátili na súd. Domáhajú sa zriadenia vecného bremena - práva prejazdu autom cez pozemok hotela.

„Je to v rozpore s dobrými mravmi. Hotel Zobor sa snaží profitovať z toho, že nemáme inú možnosť dostať sa autom k našim bytovým domom,“ povedal Ladislav Zvalo, predseda spoločenstva vlastníkov bytov na Radlinského ulici.

Ľudia by podľa neho akceptovali poplatok vo výške 10 eur ročne za jedno auto, hotel žiada dvadsaťnásobne viac. „200 eur za prejazd cez pozemok nie je akceptovateľná suma, toľko stojí ročná parkovacia karta – no my parkoviskom len prechádzame,“ dodal Ladislav Zvalo.

„Nejde o obmedzenie vlastníckeho práva navrhovateľov. Môj klient sa len snaží uchrániť si svoje vlastnícke právo,“ povedal na súde právny zástupca hotela.

Argumentoval, že obyvatelia Radlinského ulice majú zabezpečený peší prístup k svojej nehnuteľnosti cez pešiu zónu, pričom na nevyhnutnú dobu môžu na ulicu vojsť aj autom. „Nemôžeme rozlišovať, či niekto má prístup peší alebo autom,“ vyhlásil právnik.

Hotel vraj nemôže akceptovať vecné bremeno, pretože plánuje v budúcnosti na parkovisku výstavbu: „Má tam byť budova s podzemnými garážami.“

Na otázku sudkyne, či už má hotel podklady na stavbu, právnik odpovedať nevedel. Zistiť to má do najbližšieho pojednávania. Sudkyňa zároveň rozhodla, že si situáciu pôjde pozrieť priamo do terénu.

Radlinského ulica, na ktorej stoja bytovky, je súčasťou pešej zóny. Foto: (MH)

Mesto intervenuje

Ľudia z Radlinského ulice, ktorí nie sú ochotní platiť hotelu 200 eur za prejazd, si kúpili mestské parkovacie kary za 10 eur ročne. Umožňujú im parkovať na dvoch uliciach neďaleko bydliska.

„Mesto Nitra sa viackrát písomne aj priamym kontaktom obrátilo na vlastníka pozemku za hotelom Zobor so žiadosťou o uzatvorenie dohody na bezplatné užívanie predmetných pozemkov,“ napísali nám z radnice. Predstavitelia mesta vraj v prospech obyvateľov „intervenujú“.

„Naposledy sa takéto rokovanie uskutočnilo 21. februára. Konateľ spoločnosti Hotel Zobor navrhoval, že po späťvzatí žaloby budú mať dôchodcovia z Radlinského 1, 3 a 5 zabezpečený prístup bezplatne, s čím protistrana nesúhlasí,“ píše sa v stanovisku radnice.

Priestor na vyjadrenie sme dali aj konateľovi hotela Ivanovi Ondruškovi. Na naše otázky, ktoré sme mu opakovane zaslali mailom, nereagoval.

Vpravo hotel Zobor, vľavo bytovky. Foto: (MH)

Od prenájmu k predaju

Hotel Zobor si parkovisko ešte v roku 2005 prenajal od mesta na 99 rokov „za účelom výstavby obchodno-hotelového centra a podzemných garáží“. Hoci sa stavať dodnes nezačalo, mesto mu v máji 2009 pozemky predalo. Cena za meter štvorcový bola 165,97 eur, celková suma vyšla na 235 843 eur plus DPH.

„Spoločnosť Hotel Zobor pri výzve k uzatvoreniu kúpnej zmluvy v roku 2008 deklarovala svoj záujem realizovať projekt výstavby parkoviska,“ zdôvodnili predaj na radnici.

Výstavba sa však v zmluve spomína len nezáväzne - v úvodnom ustanovení je napísané, že kupujúci má záujem na pozemkoch realizovať v budúcnosti stavbu, súčasťou ktorej budú aj podzemné garáže.

„Kúpna zmluva nezaväzuje kupujúceho k výstavbe podzemného parkoviska,“ potvrdil nám Andrej Jančovič z radnice.

Nový vlastník vyberá za parkovanie na bývalom mestskom parkovisku v centre Nitry peniaze. Každá začatá hodina stojí euro.

Zmluva na prokuratúre

Ladislav Zvalo nedávno napadol kúpnu zmluvu na prokuratúre. „Nadobudol som dôvodné podozrenie o nevýhodnosti, netransparentnosti a nesprávnosti vo veci predaja mestského parkoviska za Hotelom Zobor,“ povedal.

Radnica argumentuje, že nemohlo nakladať so svojimi nehnuteľnosťami ani vypísať verejnú súťaž, pretože mala s hotelom podpísanú nájomnú zmluvu na 99 rokov. Túto zmluvu (podpísal ju predchádzajúci primátor Ferdinand Vítek) označil viceprimátor Štefan Štefek za maximálne nevýhodnú pre mesto.

Kúpnu zmluvu podpísal súčasný primátor Jozef Dvonč. Zvalo poukázal, že mesto nebolo povinné predať svoje parkovisko. Píše sa to v materiáli z októbra 2008 - predložený bol na zastupiteľstvo, ktoré schválilo predaj: „Povinnosť odpredať predmetné nehnuteľnosti vyplývala len zo zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, ktorá zanikla tým, že doposiaľ nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie na výstavbu polyfunkčného obchodného centra a parkoviska. Mesto preto nie je viazané touto zmluvou“.

Ľudia kritizujú aj fakt, že im mesto v kúpnej zmluve nezabezpečilo právo prejazdu cez parkovisko. Mesto argumentuje, že tento problém „mal byť predmetom dvojstranných susedských rokovaní v ďalšom pokračovaní predrealizačnej prípravy výstavby“. Keďže sa dodnes nestavia, predrealizačná príprava nepokračovala.

Primátor vo štvrtok na zastupiteľstve povedal, že situáciou sa budú zaoberať poslanci. Majú ísť priamo do terénu a vypracovať informatívnu správu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť