Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hotel zarába na bývalom mestskom parkovisku. Stavať dodnes nezačal

Za prejazd cez parkovisko žiada hotel 200 eur ročne. Kto nezaplatí, nedostane sa k svojmu pozemku autom. Ľudia sa obrátili na súd.

K svojim bytovkám sa obyvatelia Radlinského ulice zadarmo autom nedostanú. Na bývalom mestskom parkovisku dal hotel osadiť rampu.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

Za prejazd cez parkovisko žiada hotel 200 eur ročne. Kto nezaplatí, nedostane sa k svojmu pozemku autom. Ľudia sa obrátili na súd.

NITRA. Obyvatelia Radlinského ulice parkujú v uliciach v centre mesta. Dvory za ich domami sú pritom nevyužité. Cesta k nim vedie cez parkovisko, ktoré patrí Hotelu Zobor, a ten žiada za prejazd 200 eur ročne.

Problém vznikol približne pred tromi rokmi, keď parkovisko za mestským kúpeľom zmenilo vlastníka. Pôvodne patrilo mestu.

Zvalovci na dvore za bytovkou. Autá, ktoré tu parkujú, zaplatili hotelu za prejazd. Foto: (MH)

Chcú právo prejazdu

Dotknutí obyvatelia Radlinského ulice 1 a 3 sa obrátili na súd. Domáhajú sa zriadenia vecného bremena - práva prejazdu autom cez pozemok hotela.

„Je to v rozpore s dobrými mravmi. Hotel Zobor sa snaží profitovať z toho, že nemáme inú možnosť dostať sa autom k našim bytovým domom,“ povedal Ladislav Zvalo, predseda spoločenstva vlastníkov bytov na Radlinského ulici.

Ľudia by podľa neho akceptovali poplatok vo výške 10 eur ročne za jedno auto, hotel žiada dvadsaťnásobne viac. „200 eur za prejazd cez pozemok nie je akceptovateľná suma, toľko stojí ročná parkovacia karta – no my parkoviskom len prechádzame,“ dodal Ladislav Zvalo.

„Nejde o obmedzenie vlastníckeho práva navrhovateľov. Môj klient sa len snaží uchrániť si svoje vlastnícke právo,“ povedal na súde právny zástupca hotela.

Argumentoval, že obyvatelia Radlinského ulice majú zabezpečený peší prístup k svojej nehnuteľnosti cez pešiu zónu, pričom na nevyhnutnú dobu môžu na ulicu vojsť aj autom. „Nemôžeme rozlišovať, či niekto má prístup peší alebo autom,“ vyhlásil právnik.

Hotel vraj nemôže akceptovať vecné bremeno, pretože plánuje v budúcnosti na parkovisku výstavbu: „Má tam byť budova s podzemnými garážami.“

Na otázku sudkyne, či už má hotel podklady na stavbu, právnik odpovedať nevedel. Zistiť to má do najbližšieho pojednávania. Sudkyňa zároveň rozhodla, že si situáciu pôjde pozrieť priamo do terénu.

Radlinského ulica, na ktorej stoja bytovky, je súčasťou pešej zóny. Foto: (MH)

Mesto intervenuje

Ľudia z Radlinského ulice, ktorí nie sú ochotní platiť hotelu 200 eur za prejazd, si kúpili mestské parkovacie kary za 10 eur ročne. Umožňujú im parkovať na dvoch uliciach neďaleko bydliska.

„Mesto Nitra sa viackrát písomne aj priamym kontaktom obrátilo na vlastníka pozemku za hotelom Zobor so žiadosťou o uzatvorenie dohody na bezplatné užívanie predmetných pozemkov,“ napísali nám z radnice. Predstavitelia mesta vraj v prospech obyvateľov „intervenujú“.

„Naposledy sa takéto rokovanie uskutočnilo 21. februára. Konateľ spoločnosti Hotel Zobor navrhoval, že po späťvzatí žaloby budú mať dôchodcovia z Radlinského 1, 3 a 5 zabezpečený prístup bezplatne, s čím protistrana nesúhlasí,“ píše sa v stanovisku radnice.

Priestor na vyjadrenie sme dali aj konateľovi hotela Ivanovi Ondruškovi. Na naše otázky, ktoré sme mu opakovane zaslali mailom, nereagoval.

Vpravo hotel Zobor, vľavo bytovky. Foto: (MH)

Od prenájmu k predaju

Hotel Zobor si parkovisko ešte v roku 2005 prenajal od mesta na 99 rokov „za účelom výstavby obchodno-hotelového centra a podzemných garáží“. Hoci sa stavať dodnes nezačalo, mesto mu v máji 2009 pozemky predalo. Cena za meter štvorcový bola 165,97 eur, celková suma vyšla na 235 843 eur plus DPH.

„Spoločnosť Hotel Zobor pri výzve k uzatvoreniu kúpnej zmluvy v roku 2008 deklarovala svoj záujem realizovať projekt výstavby parkoviska,“ zdôvodnili predaj na radnici.

Výstavba sa však v zmluve spomína len nezáväzne - v úvodnom ustanovení je napísané, že kupujúci má záujem na pozemkoch realizovať v budúcnosti stavbu, súčasťou ktorej budú aj podzemné garáže.

„Kúpna zmluva nezaväzuje kupujúceho k výstavbe podzemného parkoviska,“ potvrdil nám Andrej Jančovič z radnice.

Nový vlastník vyberá za parkovanie na bývalom mestskom parkovisku v centre Nitry peniaze. Každá začatá hodina stojí euro.

Zmluva na prokuratúre

Ladislav Zvalo nedávno napadol kúpnu zmluvu na prokuratúre. „Nadobudol som dôvodné podozrenie o nevýhodnosti, netransparentnosti a nesprávnosti vo veci predaja mestského parkoviska za Hotelom Zobor,“ povedal.

Radnica argumentuje, že nemohlo nakladať so svojimi nehnuteľnosťami ani vypísať verejnú súťaž, pretože mala s hotelom podpísanú nájomnú zmluvu na 99 rokov. Túto zmluvu (podpísal ju predchádzajúci primátor Ferdinand Vítek) označil viceprimátor Štefan Štefek za maximálne nevýhodnú pre mesto.

Kúpnu zmluvu podpísal súčasný primátor Jozef Dvonč. Zvalo poukázal, že mesto nebolo povinné predať svoje parkovisko. Píše sa to v materiáli z októbra 2008 - predložený bol na zastupiteľstvo, ktoré schválilo predaj: „Povinnosť odpredať predmetné nehnuteľnosti vyplývala len zo zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, ktorá zanikla tým, že doposiaľ nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie na výstavbu polyfunkčného obchodného centra a parkoviska. Mesto preto nie je viazané touto zmluvou“.

Ľudia kritizujú aj fakt, že im mesto v kúpnej zmluve nezabezpečilo právo prejazdu cez parkovisko. Mesto argumentuje, že tento problém „mal byť predmetom dvojstranných susedských rokovaní v ďalšom pokračovaní predrealizačnej prípravy výstavby“. Keďže sa dodnes nestavia, predrealizačná príprava nepokračovala.

Primátor vo štvrtok na zastupiteľstve povedal, že situáciou sa budú zaoberať poslanci. Majú ísť priamo do terénu a vypracovať informatívnu správu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 997
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 900
  3. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 846
  4. Ivan Veľký 746
  5. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 744
  6. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 694
  7. Pozemky, ktoré kúpila firma, patria dedičom. Hrozí obci nútená správa? 444
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 409
  9. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 381
  10. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 374

Najčítanejšie správy

Nitra

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našli pri výkopových prácach.

Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice

Na parkovanie dodávok dlhších ako päť metrov vyčlenilo mesto tri ulice. Pred panelákmi chce takto získať voľné miesta.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Blízke regióny

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Blšák na Hviezdoslavovej sa osvedčil, organizátorov zaujíma názor ľudí +foto

Stovky zvedavcov prilákal v sobotu Trnavský blšák. Organizátori ho presunuli z pešej zóny na vynovenú Hviezdoslavovu.

Všetky správy

Na Evereste zahynul horolezec Vladimír Štrba

Štrba zdolal južný predvrchol najvyššej hory sveta, na návrat mu však nezostalo dostatok síl.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Whisky: Severná Kórea je jediná krajina, z ktorej som odchádzal s depresiou

Pchjongjang nie je pekný, odchádzal som z neho s depresiou, hovorí spevák Slobodnej Európy a cestovateľ MILOSLAV LÁBER známy ako Whisky.

Kam vyraziť