Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitrianski Wild People vyhrali súťaž v Novákoch

Na súťaži zaujali vzájomnou súhrou aj výberom skladieb. Mladí rockeri skončili v zlatom pásme.

(Zdroj: ARCHÍV WP)

Na súťaži zaujali vzájomnou súhrou aj výberom skladieb. Mladí rockeri skončili v zlatom pásme.

NITRA. Pekný úspech sa podaril mladej nitrianskej rockovej skupine Wild People. V Novákoch sa nedávno zúčastnila súťaže kapiel zo základných umeleckých škôl a vo svojej vekovej kategórii skončila v zlatom pásme.

Wild People už zhruba tri roky fungujú pod vedením Richarda Böndeho na SZUŠ Tralaškola, kde tento skladateľ a manažér kapely pôsobí ako učiteľ hudobného oddelenia.

Nahrajú demo

Skupinu tvorí päť chalanov vo veku od 10 do 14 rokov – spevák Samuel Putz, klávesista Riško Bönde, basgitarista Filip Hujer, gitarista Ondrej Halaj a bubeník Viliam Putz.

Chlapci majú z výhry veľkú radosť, je to ich ďalší súťažný úspech. Ľudia ich však poznajú nielen z live vystúpení v Nitre a okolí, ale aj z televíznych talentových súťaží, ktorých sa v minulosti zúčastnili.

„Už dva roky cvičíme dvakrát týždenne, sme stále naštartovaní a schopní kedykoľvek vystupovať. Máme svoje vlastné skladby, ale hráme aj prevzaté pesničky od rôznych spevákov a autorov,“ hovoria chlapci, ktorí sa chystajú nahrávať svoje prvé demo.

„Podľa súťažných podmienok sa v Novákoch predstavili troma skladbami. Zahrali dve coververzie - od Robbieho Williamsa a metalovej skupiny Judas Priest a jednu vlastnú pieseň, ktorú som pre nich zložil ja,“ hovorí Richard Bönde starší. „Už sa mi do komponovania trochu montuje aj syn Riško, ale zatiaľ len tak okrajovo. “

Podľa manažéra Wild People porotu zaujali vzájomnou súhrou aj výberom skladieb. „Chlapci sú individuálne šikovní muzikanti, ale sú aj výborne zohratí, čo je na ich výkone vidieť. Aj skladby im sadli,“ zhodnotil Richard Bönde. Najbližšie si kapelu môžete vypočuť 9. júna v novom parčíku pri pastoračnom centre na Klokočine. Ich vystúpenia si môžete pozrieť aj na internete na ich novej webovej stránke a na sociálnej sieti.

„Chalanov čím ďalej tým viac baví hrať. Každý z nich sa individuálne hudobne vzdeláva, ale či sa aj neskôr budú venovať muzike a nebodaj sa ňou aj živiť, to sa ešte uvidí,“ uvažuje Richard Bönde. „Už teraz však majú oproti iným mladým skupinám riadne „našliapnuté“. Čas zrejme ukáže, v čom je kto dobrý a ako sa vyprofiluje.“

Laureát z Revúcej

Manažérov 10-ročný syn Riško sa nevenuje len rockovej muzike. Nadaného žiaka na ZŠ Benkova zaujíma aj vážna hudba. Dokonca tak, že ju sám komponuje. A darí sa mu. Dôkazom je nedávna celoslovenská kompozičná súťaž Talent Revúca, ktorá ako jediná svojho druhu na Slovensku poskytuje priestor na prezentáciu vlastnej hudobnej tvorby žiakov ZUŠ. Riško v nej s vlastnou skladbou Fantázia C mol obsadil prvé miesto vo svojej kategórii a navyše sa stal laureátom celej súťaže.

„Svoju skladbu na klavíri aj sám predniesol, čo nebolo podmienkou súťaže. Bola to moderná vážna hudba, v ktorej pozadí som ja – keďže viem, čo syn počúva – postrehol inšpiráciu džezovou muzikou,“ hovorí hrdý otec. „Skladbu skomponoval úplne sám, nepomáhal som mu, iba občas poradil, čo je dobré a čo asi nie. Klavír syna baví, denne za ním strávi aj hodinu-dve.“

Okrem hudby Riška zaujímajú prevažne intelektuálske zábavy – sudoku, logické hry a hlavolamy. S ocinom si rád zahrá šach a v televízii sú jeho obľúbenými reláciami vedomostné súťaže.

Chalani z Wilde People vystúpia 9. júna v novom parčíku na Klokočine.

Riško Bönde sa venuje aj komponovaniu vážnej hudby. V Revúcej sa stal celoslovenským laureátom. FOTO: www.revuca24.sk

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť