Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ohrozujeme európsky unikát. Možno oň prídeme

Pamiatku, ktorá je raritou v Európe, si Slováci nie sú schopní zachrániť. Do vodárne v havarijnom stave sa chodia opíjať mladí vandali.

Rarita, akú podľa odborníkov len ťažko nájsť v celej Európe, Slováci ohrozujú.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

PALÁRIKOVO. Už 143 rokov má staručká vodárnička v areáli palárikovského kaštieľa. Dvadsaťdva metrov vysoká veža je raritou, na akú je ťažké naďabiť v celej Európe – postavili ju totiž z dreva.

Ak vodojem urýchlene neopravia, hrozí, že kultúrna pamiatka sa každú chvíľu zrúti. Dva z ôsmich kľúčových nosných prvkov, ktoré po obvode držia celú nádrž, už praskli.

Drevená vodárnička v Palárikove.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Vodou zásobovala aj likérovú továreň

Vodárničku celú z dreva postavili v roku 1869. V Palárikove sa usadil rod Károlyiovcov, ktorý prevzal chov bielych lipicanských koní. Z výšky 22 metrov zásobovala vodáreň stajne, vodomety v parku aj malú likérovú továreň. Vodu tiež dodávala do priemyselného areálu, v ktorom vyrábali drevo a bavlnu.

Objekt je vzácnym príkladom technického riešenia podobných stavieb. Vodu doň privádzali z artézskej studne vzdialenej asi štyristo metrov. Vtekala do čistiacej nádrže priamo pod drevenou vežou, odtiaľ pokračovala do kumulačnej nádrže. Čerpacie zariadenie ju potom vytlačilo do zásobníkovej nádrže na piatom podlaží drevenej veže. Odtiaľ z výšky vyše dvadsať metrov zásobovala vodárnička panstvo aj s priľahlými objektmi.

Európsky unikát

S výnimkou čerpacieho zariadenia je dodnes zachovaný celý systém vodojemu. Veža je v úplne autentickom stave.

„Táto vodárnička je unikátna aj kvôli tomu, že pri kaštieľoch stavali len menšie vodárenské diela – ak vôbec nejaké. Vodáreň v Palárikove je pravdepodobne jediná zachovaná celodrevená vodárenská stavba. Jej výška 22 metrov nemá v Európe obdobu,“ hovorí architekt Peter Hudák.

Podľa architekta Petra Hudáka celodrevená vodárenská stavba s výškou 22 metrov je raritou v celej Európe.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Vodárničke hrozí zrútenie

Vodojem v Palárikove šliapal ešte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. „Napríklad obvodový plášť nebol dodnes ani len natretý, pretože náter ani nepotreboval. Celá stavba je obložená kvalitným červeným smrekom, aj preto asi vydržala tak dlho. Dnes sú ale opravy vodárne už viac ako nevyhnutné,“ povedal pamiatkar Marián Piatrov.

Pamiatkar Marián Piatrov hovorí, že dnes sú už opravy vodárničky opravy viac ako nevyhnutné.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Vzácna vodáreň pustne a postupne sa na nej podpisuje aj zub času. V poslednej dobe praskli dva z ôsmich nosných prvkov, ktoré po obvode držia nádrž. „Už nastal točivý moment a celá stavba sa tak začína točiť a nakláňať. Je len otázkou času, kedy to už nevydrží,“ upozorňuje Peter Hudák. Ak sa s problémom nič nespraví, kultúrna pamiatka sa môže onedlho zboriť.

Lesy a pamiatkový úrad zatiaľ len rokujú

Vlastníkom vodojemu v Palárikove je štátny podnik Lesy SR. Tie o havarijnom stave pamiatky vedia a tvrdia, že vodárničku udržujú v rámci svojich finančných možností.

„Rokujeme s pamiatkarmi a oslovili sme aj viacerých dodávateľov na posúdenie zastabilizovania veže, aby nedošlo k jej zrúteniu,“ povedal hovorca lesov Vlastimil Rezek.

Pamiatkári vlastníkovi vodojemu oznámili podmienky, ktoré musia Lesy SR pri obnove stavby dodržať.

„Vlastník pamiatky sa zaviazal, že nám predloží návrh stabilizácie pamiatky so zamedzením poškodzovania pamiatky. Po schválení návrhu našim úradom začnú práce na komplexnej obnove pamiatky,“ povedala Anna Valeková, šéfka Krajského pamiatkového úradu v Nitre.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Győrgy: Len drôtovať nestačí

Obyvatelia Palárikova považujú vodárničku za jednu z najdôležitejších stavieb v obci. Zúfalý stav, v akom je momentálne, ich zarmucuje.

„Som tu už päť rokov a nevidel som, že by s tým za ten čas niekto niečo urobil. Pritom vodárnička a kaštieľ sú najvýznamnejšie stavby v Palárikove. Je vidno, že vodárnička to dlho nevydrží a rozpadne sa. Mali by s tým niečo robiť a nie to len trochu zadrôtovať,“ povedal Juraj Győrgy.

„Je v dezolátnom stave, snáď ju opravia, lebo je to naša historická a kultúrna pamiatka,“ súhlasí pani Gabriela.

Lesy tvrdia, že vodárničku sa už snažili zachrániť. Pred piatimi rokmi sa podľa Rezeka usilovali o dlhodobý prenájom pamiatky obci, ktorá by mala väčšiu šancu získať peniaze na opravu napríklad z eurofondov. Zámer vtedy ale nevyšiel.

Obyvateľ Juraj Győrgy sa obáva, že pamiatka v Palárikove dlho nevydrží, ak ju urýchlene neopravia.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

ico

Pamiatku ničia aj opilci

Varovanie, aby k vodojemu nik nechodil, je z diaľky nečitateľné. Tabuľku umiestnili za pletivo a ak chce okoloidúci vidieť, čo na nej stojí, musí prísť až k vodojemu. Upozornenie ale ľudia ignorujú. „Zvyknú tu grázlici chodiť, v lete sem chodia mladí piť,“ hovorí obyvateľ Juraj Győrgy. V okolí vodárničky býva preto neporiadok. O vandaloch vie aj vlastník drevenej vodárne – Lesy SR. „V roku 2006 pracovníci Odštepného závodu Palárikovo zlikvidovali malý požiar, ktorý zrejme založila tamojšia mládež v objekte vodárenskej veže,“ povedal hovorca lesov Vlastimil Rezek. Objekt podľa jeho slov zabezpečili proti vstupu nepovolaných osôb. Pravdou ale je, že do vodárne sa dá dostať veľmi ľahko.

Tomáš Holúbek

Upozornenie o nepribližovaní sa za pletivom je čitateľné len vtedy, ak sa k nemu človek priblíži.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť