Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pri písaní sa treba uvoľniť, so slovami narábať zmysluplne

Vlasta Hochelová už dlhšie zvažuje napísať román, Jitka Rožňová chce zas vydať knihu Z literárnej kuchyne s najobľúbenejšími receptami slovenských spisovateľov.

Zľava Jitka Rožňová, Igor Hochel a Vlasta Hochelová.(Zdroj: (DJ))

Vlasta Hochelová už dlhšie zvažuje napísať román, Jitka Rožňová chce zas vydať knihu Z literárnej kuchyne s najobľúbenejšími receptami slovenských spisovateľov.

NITRA. Autorská prezentácia nedávno vydaných zbierok básní Vlasty Hochelovej a Jitky Rožňovej prilákali do tvorivého ateliéru UKF množstvo priaznivcov poézie.

V intímnom prostredí zazneli viaceré z básní, ktoré sú súčasťou kníh poézie oboch autoriek. Vlasta Hochelová a Jitka Rožňová preukázali, že ich kreativita sa nesústreďuje iba na rovinu žurnalistickú, ale i lyrickú.

Básne dopĺňali vtipné slová literárneho kritika a pedagóga Igora Hochela. Výber z viacerých básní autorky čítali za hudobného sprievodu ich hosťa – gitaristu a pedagóga Jaroslava Ryzeka.

Nové básnické zbierky

Dielo Vlasty Hochelovej Po lakte v popole (2011) je jej druhým básnickým počinom. V roku 2008 jej vyšla debutová zbierka básní s názvom Sen o nespavosti. Okrem nej vydáva i odbornú žurnalistickú literatúru. K nej patrí Slovník novinárskej teórie a praxe (2001) a Hodnotové aspekty masmédií s dôrazom na spravodajstvo (2011).

Jitka Rožňová vydala Predstavy milovania v roku 2010 a básnickú zbierku Zhasínanie svetiel/Lámpaoltás. Obe jej diela sú bilingválne spracované. Autorky sa však nevenujú len knižnej tvorbe - Vlasta Hochelová ako novinárka publikovala množstvo novinárskych príspevkov v tlači, vyšli jej poviedky i rozprávky v časopisoch, literárnych periodikách a v Slovenskom rozhlase. Jitka Rožňová je prekladateľkou a redaktorkou časopisu Revue aktuálnej kultúry RAK. Z maďarského jazyka preložila doteraz už 25 prozaických a básnických titulov. Je aj držiteľkou Prémie Literárneho fondu za rok 2007 v kategórii spoločenských vied.

Nehanbiť sa za pocity

Podľa autoriek impulzom k ich tvorbe sú často duševné rozladenie, medziľudské vzťahy, rodina, priateľstvo, ale aj potreba reflexie stavu spoločnosti. Rovnako nepopierajú, že sú inšpirované dielami svojich obľúbených básnikov a prozaikov Jana Skácela, Mily Haugovej, Ady Endrého, Wislawy Szimborskej a iných. Nemajú bližšie špecifikovanú cieľovú skupinu čitateľov, no akákoľvek pozitívna spätná odozva ich poteší.

Obe začali písať veľmi skoro. Jitka Rožňová tvorila už na základnej škole. Svoje básne posielala do literárnej súťaže Literárny a výtvarný Trenčín. Vlasta Hochelová začala v mladosti spolupracovať s rôznymi periodikami, napr. s časopisom Dievča, kde jej básne hodnotil známy spisovateľ Daniel Hevier. Ešte v časoch štúdia na gymnáziu vyhrala literárnu súťaž bratislavského Apropo-klubu.

V súčasnosti už ako skúsená pedagogička a poetka tvrdí: „Je dôležité sa uvoľniť. Položiť prvé slová na papier a rozbehnúť sa“. Podobný recept k písaniu ponúka i svojim študentom na prednáškach autorskej tvorby. „Keď sa to človek naučí, neskôr dokáže so slovami aj šetriť a zmysluplne narábať.“

Jitka Rožňová na margo spisovateľských ambícií povedala: „Často si všímam, akoby sa ľudia hanbili, keď tvoria básne alebo prózu. Chcela by som všetkých vyzvať, aby tvorili, aby si písali všetky myšlienky, ktoré ich napadnú... Aj keď si to prečíta len niekoľko ľudí v ich okruhu, priateľov či známych, určite to má zmysel.“

Vlasta Hochelová už dlhšie zvažuje napísať román. Jitka Rožňová sa mieni opäť venovať tvorbe iného typu. Nebude to už poézia, ale publikácia o mladých umelcoch, ktorí sú u nás v úzadí. Neskôr chce vydať knihu Z literárnej kuchyne s najobľúbenejšími receptami slovenských spisovateľov. Takto ukáže ich osobnosti z iného uhla pohľadu.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť