Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
ZNÁMA ATLÉTKA Z ČECHYNIEC PREDVÁDZALA SVETOVÚ MÓDU A HRALA V JAPONSKÝCH FILMOCH. DNES ŽIJE A PRACUJE V LONDÝNE.

Slovenka Mária Vrabcová bežala v Grécku s olympijskou pochodňou

Nič okolo seba si neuvedomovala. Cítila len mystický pocit hrdosti, radosti a šťastia.

Atlétka Mária Vrabcová so svojou mamou, s olmypijskou pochodňou.(Zdroj: ARCHÍV M.V.)

Nič okolo seba si neuvedomovala. Cítila len mystický pocit hrdosti, radosti a šťastia.

NITRA/ATÉNY. Pre každého športovca je účasť na olympijských hrách splneným snom. Tento sen sa aspoň sčasti splnil rodáčke z Čechyniec Márii Vrabcovej, známej športovkyni, misske a modelke. Stala sa súčasťou štafety Olympijskych hier 2012, ktoré sa začnú 27. júla v Londýne - s olympijskou pochodňou bežala 16. mája pred Aténami, v predposledný deň gréckej časti olympijskej štafety. Bola tak prvou Slovenkou, ktorej sa pre blížiace OH dostalo tejto cti.

Chceli sa s nimi fotiť

Mária Vrabcová momentálne pracuje ako organizačná psychologička pre globálne firmy, ktoré sú olympijskými partnermi. Investujú veľké financie do olympijského sponzorstva a samozrejme, že chcú, aby sa im investície vrátili. „Nielen na úrovni propagácie firmy a zvyšovania ziskov, ale aj na úrovni internej motivácie svojich zamestnancov a zvyšovania hrdosti práce pre firmu, ktorá propaguje olympijské hodnoty. Dosiahnutie týchto cieľov je mojou prácou a práve jedna z firiem, pre ktorú som pracovala, po zisteni, že som bývalá atlétka, mi ponúkla možnosť bežať s pochodňou,” vysvetlila Mária Vrabcová.

Keďže bola v tom čase Aténach pracovne, nemala veľa času myslieť na beh s pochodňou. Od rána mali pracovné stretnutia a tlačové konferencie.

„Popoludní som si obliekla uniformu, auto ma odviezlo pod Akropolu a tu som pred múzeom čakala, kým mi prinesú olympijskú pochodeň. Na trase štafety bolo veľa divákov, každý bol napätý a plný očakávaní. Ked mi priniesli pochodeň, ľudia, ktorí obklopovali mňa a moju mamu, ktorá tu bola pri mne, sa s nami chceli fotiť. Bolo úžasné vidieť, ako veľa pre mnohých ľudí olympijské hry znamenajú,” spomína Mária na nezabudnuteľné chvíle v Grécku.

„Som veľmi hrdá, že som mala česť bežať s olympijským ohňom aspoň 200 metrov. Citila som sa úžasne, vôbec som si neuvedomovala, čo sa okolo mňa deje. Ľudia nás povzbudzovali, kričali, plakali a fotili, no ja som nič nevnímala. Všetko sa ukladalo do môjho podvedomia. Jediné, čo som mala v mozgu počas behu s olympijskym ohňom, bol akýsi šum okolo mňa a mystický pocit hrdosti, radosti a šťastia. Tie nádherné pocity vo mne pretrvávajú aj dnes, keď si na tú krátku chvíľu olympijskej slávy už len spomínam.”

Počas OH bude Mária v Londýne pracovne, ale určite si nájde čas aj na šport. „S mamkou a sestrou pôjdeme na tenis, Wimbledon bude počas OH špeciálny. Pôjdeme aj na basketbal, volejbal, gymnastiku, no najviac sa tešíme na 100 m finále mužov v atletike. Sme totiž taká športová rodina - mamka bola atlétka, futbalistka a tanečníčka, otec futbalista a herec a sestra atlétka a požiarnička,” prezradila Mária.

Vreckové na tretry

Okrem športu Mária prerazila aj v modelingu. Od 15 rokov jej modelingoví skauti dávali svoje vizitky, ktoré ona vždy hneď roztrhala. Ale asi po roku si uvedomila, že sa možno zíde extra vreckové na nové tretry alebo tenisky, tak sa rozhodla modeling skúsiť.

„Začala som s módnymi prehliadkami na Slovensku. Od 17-18 rokov som za zúčastnila niekoľkých súťaží Miss, cestovala som s modelingovými agentúrami na medzinárodné prehliadky do Rakúska, Nemecka, Talianska, Grécka či Francúzska. Ako 21-ročná som bola na Miss SR a po tejto súťaži sa mi modelingové ponuky hrnuli nielen do Európy ale aj na iné kontinenty. Rozhodla som sa odcestovať do Tokia, zdalo sa mi najexotickejšie,“ približuje Mária svoje pôsobenie v modelingu.

„Pracovala som pre mnoho veľkých firiem - Prada, Escada, Versace, Luis Vuitton, robila som po celej Európe, v ázijských metropolách Tokio, Hong Kong, Kuala Lumpur, Singapore, Bangkok, predvádzala som aj v New Yorku, v Maroku či Sao Paule.“

Šermovala a skákala z mostíka

Je veľmi vďačná za možnosť pracovať v modelingu ale aj v herectve, keďže stvárnila aj niekoľko postáv najmä v japonských filmoch. Umožnilo jej to cestovať, stretnúť veľa zaujímavých ľudí, naučiť sa nové jazyky, spoznať iné kultúry. Každému zodpovednému dievčaťu by modeling rozhodne odporučila.

„Niekedy treba veľmi skoro vstávať - napríklad pri natáčaní scén s východom slnka. Občas končíme veľmi neskoro, niekedy sa treba naučiť nové činnosti - napríklad šermovať, alebo skákať do vody z vysokého mostíka. Ale modeling a herectvo sú úžasné práce, v ktorých sa môžete neustále niečo nového naučiť a to sa mi vždy páčilo,“ dodala Mária. Hoci žije v Londýne, na Slovensku má veľa známych, kamarátov a najmä rodinu. Domov sa snaží cestovať tak často ako sa len dá, minimálne raz za dva-tri mesiace.

ico

Kto je Mária Vrabcová

Vyrastala v Čechynciach, chodila na Strednú zdravotnícku školu v Nitre a na UKF vyštudovala telesnú výchovu, športové vedy a psychológiu. Z UKF má aj dva doktoráty - oba so zameraním na organizačnú psychológiu. Dlhé roky pretekala za AC Stavbár Nitra na národnej úrovni, dve sezóny klub reprezentovala aj na medzinárodných Grand Prix. Na stupňoch víťazov v národných súťažiach stála asi 15-krát. Pretekala v atletických disciplínach 100 m a 400 m prekážky, skok do výšky aj hod oštepom. Bola tiež sedembojárka, a tak musela ovládať techniku 7 odlišných atletických disciplín. Sedemboj je aj dodnes jej srdcovkou. Momentálne sa popri práci zúčastňuje triatlonov, polmaratónov a maratónov. Vyskúšala si aj prácu modelky a herečky.

Jana Černáková

Atlétka pôvodom z Čechyniec v Aténach pod Akropolou pri olympijskom ohni a na štadióne.

Športovkyňa na londýnskom maratóne.

Sympatická modrooká plavovláska sa zúčastnila aj viacerých súťaží Miss.

Mária Vrabcová predvádzala pre mnohé svetové značky.

FOTKY: ARCHÍV M.V.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Po stopách cukrárov - otca a syna Sacherovcov

Sacher neznamená iba tortu, ale tiež legendu. Pomenovanie nesie aj sieť hotelov.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť