Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
ZNÁMA ATLÉTKA Z ČECHYNIEC PREDVÁDZALA SVETOVÚ MÓDU A HRALA V JAPONSKÝCH FILMOCH. DNES ŽIJE A PRACUJE V LONDÝNE.

Slovenka Mária Vrabcová bežala v Grécku s olympijskou pochodňou

Nič okolo seba si neuvedomovala. Cítila len mystický pocit hrdosti, radosti a šťastia.

Atlétka Mária Vrabcová so svojou mamou, s olmypijskou pochodňou.(Zdroj: ARCHÍV M.V.)

Nič okolo seba si neuvedomovala. Cítila len mystický pocit hrdosti, radosti a šťastia.

NITRA/ATÉNY. Pre každého športovca je účasť na olympijských hrách splneným snom. Tento sen sa aspoň sčasti splnil rodáčke z Čechyniec Márii Vrabcovej, známej športovkyni, misske a modelke. Stala sa súčasťou štafety Olympijskych hier 2012, ktoré sa začnú 27. júla v Londýne - s olympijskou pochodňou bežala 16. mája pred Aténami, v predposledný deň gréckej časti olympijskej štafety. Bola tak prvou Slovenkou, ktorej sa pre blížiace OH dostalo tejto cti.

Chceli sa s nimi fotiť

Mária Vrabcová momentálne pracuje ako organizačná psychologička pre globálne firmy, ktoré sú olympijskými partnermi. Investujú veľké financie do olympijského sponzorstva a samozrejme, že chcú, aby sa im investície vrátili. „Nielen na úrovni propagácie firmy a zvyšovania ziskov, ale aj na úrovni internej motivácie svojich zamestnancov a zvyšovania hrdosti práce pre firmu, ktorá propaguje olympijské hodnoty. Dosiahnutie týchto cieľov je mojou prácou a práve jedna z firiem, pre ktorú som pracovala, po zisteni, že som bývalá atlétka, mi ponúkla možnosť bežať s pochodňou,” vysvetlila Mária Vrabcová.

Keďže bola v tom čase Aténach pracovne, nemala veľa času myslieť na beh s pochodňou. Od rána mali pracovné stretnutia a tlačové konferencie.

„Popoludní som si obliekla uniformu, auto ma odviezlo pod Akropolu a tu som pred múzeom čakala, kým mi prinesú olympijskú pochodeň. Na trase štafety bolo veľa divákov, každý bol napätý a plný očakávaní. Ked mi priniesli pochodeň, ľudia, ktorí obklopovali mňa a moju mamu, ktorá tu bola pri mne, sa s nami chceli fotiť. Bolo úžasné vidieť, ako veľa pre mnohých ľudí olympijské hry znamenajú,” spomína Mária na nezabudnuteľné chvíle v Grécku.

„Som veľmi hrdá, že som mala česť bežať s olympijským ohňom aspoň 200 metrov. Citila som sa úžasne, vôbec som si neuvedomovala, čo sa okolo mňa deje. Ľudia nás povzbudzovali, kričali, plakali a fotili, no ja som nič nevnímala. Všetko sa ukladalo do môjho podvedomia. Jediné, čo som mala v mozgu počas behu s olympijskym ohňom, bol akýsi šum okolo mňa a mystický pocit hrdosti, radosti a šťastia. Tie nádherné pocity vo mne pretrvávajú aj dnes, keď si na tú krátku chvíľu olympijskej slávy už len spomínam.”

Počas OH bude Mária v Londýne pracovne, ale určite si nájde čas aj na šport. „S mamkou a sestrou pôjdeme na tenis, Wimbledon bude počas OH špeciálny. Pôjdeme aj na basketbal, volejbal, gymnastiku, no najviac sa tešíme na 100 m finále mužov v atletike. Sme totiž taká športová rodina - mamka bola atlétka, futbalistka a tanečníčka, otec futbalista a herec a sestra atlétka a požiarnička,” prezradila Mária.

Vreckové na tretry

Okrem športu Mária prerazila aj v modelingu. Od 15 rokov jej modelingoví skauti dávali svoje vizitky, ktoré ona vždy hneď roztrhala. Ale asi po roku si uvedomila, že sa možno zíde extra vreckové na nové tretry alebo tenisky, tak sa rozhodla modeling skúsiť.

„Začala som s módnymi prehliadkami na Slovensku. Od 17-18 rokov som za zúčastnila niekoľkých súťaží Miss, cestovala som s modelingovými agentúrami na medzinárodné prehliadky do Rakúska, Nemecka, Talianska, Grécka či Francúzska. Ako 21-ročná som bola na Miss SR a po tejto súťaži sa mi modelingové ponuky hrnuli nielen do Európy ale aj na iné kontinenty. Rozhodla som sa odcestovať do Tokia, zdalo sa mi najexotickejšie,“ približuje Mária svoje pôsobenie v modelingu.

„Pracovala som pre mnoho veľkých firiem - Prada, Escada, Versace, Luis Vuitton, robila som po celej Európe, v ázijských metropolách Tokio, Hong Kong, Kuala Lumpur, Singapore, Bangkok, predvádzala som aj v New Yorku, v Maroku či Sao Paule.“

Šermovala a skákala z mostíka

Je veľmi vďačná za možnosť pracovať v modelingu ale aj v herectve, keďže stvárnila aj niekoľko postáv najmä v japonských filmoch. Umožnilo jej to cestovať, stretnúť veľa zaujímavých ľudí, naučiť sa nové jazyky, spoznať iné kultúry. Každému zodpovednému dievčaťu by modeling rozhodne odporučila.

„Niekedy treba veľmi skoro vstávať - napríklad pri natáčaní scén s východom slnka. Občas končíme veľmi neskoro, niekedy sa treba naučiť nové činnosti - napríklad šermovať, alebo skákať do vody z vysokého mostíka. Ale modeling a herectvo sú úžasné práce, v ktorých sa môžete neustále niečo nového naučiť a to sa mi vždy páčilo,“ dodala Mária. Hoci žije v Londýne, na Slovensku má veľa známych, kamarátov a najmä rodinu. Domov sa snaží cestovať tak často ako sa len dá, minimálne raz za dva-tri mesiace.

ico

Kto je Mária Vrabcová

Vyrastala v Čechynciach, chodila na Strednú zdravotnícku školu v Nitre a na UKF vyštudovala telesnú výchovu, športové vedy a psychológiu. Z UKF má aj dva doktoráty - oba so zameraním na organizačnú psychológiu. Dlhé roky pretekala za AC Stavbár Nitra na národnej úrovni, dve sezóny klub reprezentovala aj na medzinárodných Grand Prix. Na stupňoch víťazov v národných súťažiach stála asi 15-krát. Pretekala v atletických disciplínach 100 m a 400 m prekážky, skok do výšky aj hod oštepom. Bola tiež sedembojárka, a tak musela ovládať techniku 7 odlišných atletických disciplín. Sedemboj je aj dodnes jej srdcovkou. Momentálne sa popri práci zúčastňuje triatlonov, polmaratónov a maratónov. Vyskúšala si aj prácu modelky a herečky.

Jana Černáková

Atlétka pôvodom z Čechyniec v Aténach pod Akropolou pri olympijskom ohni a na štadióne.

Športovkyňa na londýnskom maratóne.

Sympatická modrooká plavovláska sa zúčastnila aj viacerých súťaží Miss.

Mária Vrabcová predvádzala pre mnohé svetové značky.

FOTKY: ARCHÍV M.V.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 988
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 824
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 575
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 567
  5. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 493
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 477
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 329
  8. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 292
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 226
  10. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 189

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť