Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Audit, ktorý vraj poslanci nevideli, stál zhruba 50-tisíc eur

Audit je podľa primátora dôverný dokument, ktorý je určený pre budúceho riaditeľa.

(Zdroj: www.thermalpark.sk)

DUNAJSKÁ STREDA. Návrh na nomináciu staronových členov predstavenstva spoločnosti Thermalpark primátor Zoltán Hájos vetoval. Poslanci jeho veto neprelomili, chýbali im dva hlasy.

Dokumenty neodovzdali včas

Dunajskostredské kúpalisko nemá už dlhšiu dobu ucelenú štruktúru. Potom, čo primátor odvolal troch členov predstavenstva a jedna členka sa vzdala svojej funkcie, zostal v ňom iba Pál Keszegh (SMK-MKP) ako predseda predstavenstva. V súčasnosti prebieha výberové konanie na post riaditeľa, dočasne túto funk-ciu zastáva bývalý riaditeľ a podpredseda predstavenstva Ferenc Andrássy (SMK-MKP).

„Myslíte si, že chcem, aby iba jeden človek znášal takú veľkú zodpovednosť? S jeho osobou som tiež nebol spokojný, ale nemal som iného, pretože keď by som odvolal všetkých piatich členov v priebehu rekonštrukcie kúpaliska, nebol by nikto, kto by viedol spoločnosť,“ hovorí primátor.
Predchádzajúcich členov predstavenstva ešte vlani v decembri odvolal podľa jeho slov aj preto, že účtovná závierka spoločnosti nebola zostavená včas.

„A podľa obchodného zákonníka za účtovníctvo je zodpovedné predstavenstvo, to znamená všetci jeho členovia. Po druhé, nevedeli sa s veriteľom od mája do októbra dohodnúť, ten sa obrátil na súdneho exekútora, ktorý zablokoval účty. Čiže odvolal som ich pre konkrétne dôvody, nie zo srandy, preto som vetoval ich opätovnú nomináciu. A chceli sa nanominovať nanovo, aby z toho vzišlo, že pravdu som nemal ja, ale oni,“ vraví Hájos.

Podpisové právo

Jeden z odvolaných členov predstavenstva, poslanec Zoltán Bugár tvrdí, že za oneskorené odovzdanie daňového priznania, respektíve účtovnej uzávierky, by mala niesť zodpovednosť exekutíva. Iba predseda mal spolu s podpredsedom predstavenstva podpisové právo.

„Primátor ma spolu s Alexandrom Dakóom odvolal napriek tomu, že my za to nemôžeme, a naopak tých, ktorí za to môžu, tam ponechal. Je to absurdné,“ hovorí Bugár. Svoje členstvo v strane SMK vlani pozastavil pre rôzne kauzy okolo primátora a prešiel ako nezávislý poslanec do frakcie Most-Híd. Jednou z nich bol aj hospodársko-marketingový audit akciovej spoločnosti Thermalpark DS, ktorý si mal objednať od „eseročky“ primátor ako valné zhromaždenie.

„Je to zmluva s firmičkou, ktorá je oficiálne zameraná na finančné poradenstvo. V mene tejto firmy konal človek primátora Ján Vörös (ktorého nájdeme v rôznych akciovkách spolu s primátorom Hájosom), ktorý vtedy rokoval s Thermalparkom DS. Dokonca ho po ukončení auditu primátor vymenoval za predsedu predstavenstva. O pár týždňov ho musel odvolať kvôli protestu vtedajších členov frakcie SMK. Na tri mesiace ho potom vymenoval za prokuristu spoločnosti," vraví Bugár.

Dodatok k zmluve

Primátor si audit objednal ešte v roku 2009, trval zhruba pol roka. Podpísať zmluvu a financovať ju však musela ak-ciová spoločnosť Thermalpark DS. Stál zhruba 50-tisíc eur (1,5 milióna korún). Poslanci ho však podľa Bugára do dnešného dňa nevideli, aj keď oň žiadali. Podľa Hájosa je to dôverný dokument určený pre nového riaditeľa, nie na „verejnú prehliadku poslancom“. Má byť „vodidlom, ktoré vraj ozrejmí novému šéfovi kúpaliska silné a slabé stránky spoločnosti, ukáže, v akej situácii je spoločnosť z organizačného a personálneho hľadiska, nie finančného. Cena za audit sa zdá primátorovi adekvátna voči práci, ktorú odviedla firma. Tá prezrela podľa neho všetku dôležitú dokumentáciu, urobila interview so zamestnancami, čo audítor nevedel zabezpečiť, vyriešil subdodávateľsky.

„Elaborát sa týkal napríklad aj riaditeľa Andrássyho, ale tomu ho nemôžem ukázať a povedať: pozri, čo z neho na teba vyplynulo, lebo by sa z toho „vykecal“, že za to nemôže. Ale ja si myslím, že je dosť ako riaditeľ zodpovedný za súčasný stav z organizačného hľadiska,“ vysvetľuje Hájos.

„Ak ten audit skutočne existuje a ak skutočne odhalil také vážne nedostatky, ako to tvrdí primátor, tak je super, že už vyše dva roky ponecháva dotyčnú osobu na svojom poste, ktorá údajne má problém s manažovaním a robí možno ďalšie chyby? Je to podľa vás normálne? Prečo, keď má výsledky z auditu, ich vôbec nepoužíva? Zvažujeme, že podáme trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu,“ vraví poslanec.

Aj dodatok k zmluve s dodávateľskou firmou OSP Danubius DS, ktorá vyhrala verejnú súťaž na rekonštrukciu Thermalparku, považuje za pokútny. V deň jej uzatvorenia v nej predseda a podpredseda predstavenstva podpísali dodatok na bližšie nešpecifikované nepredvídateľné náklady vo výške 131-tisíc eur. „Bez toho, aby sme o tom vedeli, práve tak ako o čiastke zvyšnej platby za audit, ktorú vyplatili pán Keszegh a Andrássy začiatkom roka 2011, pričom ešte v roku 2010 podpísali výpoveď tejto zmluvy, keďže sa nepreukázalo, že audit existuje.“
Podľa primátora to spravili na jeho pokyn, aby sa spoločnosť vyhla súdnemu sporu a možným komplikáciám s úverom.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť