Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Audit, ktorý vraj poslanci nevideli, stál zhruba 50-tisíc eur

Audit je podľa primátora dôverný dokument, ktorý je určený pre budúceho riaditeľa.

(Zdroj: www.thermalpark.sk)

DUNAJSKÁ STREDA. Návrh na nomináciu staronových členov predstavenstva spoločnosti Thermalpark primátor Zoltán Hájos vetoval. Poslanci jeho veto neprelomili, chýbali im dva hlasy.

Dokumenty neodovzdali včas

Dunajskostredské kúpalisko nemá už dlhšiu dobu ucelenú štruktúru. Potom, čo primátor odvolal troch členov predstavenstva a jedna členka sa vzdala svojej funkcie, zostal v ňom iba Pál Keszegh (SMK-MKP) ako predseda predstavenstva. V súčasnosti prebieha výberové konanie na post riaditeľa, dočasne túto funk-ciu zastáva bývalý riaditeľ a podpredseda predstavenstva Ferenc Andrássy (SMK-MKP).

„Myslíte si, že chcem, aby iba jeden človek znášal takú veľkú zodpovednosť? S jeho osobou som tiež nebol spokojný, ale nemal som iného, pretože keď by som odvolal všetkých piatich členov v priebehu rekonštrukcie kúpaliska, nebol by nikto, kto by viedol spoločnosť,“ hovorí primátor.
Predchádzajúcich členov predstavenstva ešte vlani v decembri odvolal podľa jeho slov aj preto, že účtovná závierka spoločnosti nebola zostavená včas.

„A podľa obchodného zákonníka za účtovníctvo je zodpovedné predstavenstvo, to znamená všetci jeho členovia. Po druhé, nevedeli sa s veriteľom od mája do októbra dohodnúť, ten sa obrátil na súdneho exekútora, ktorý zablokoval účty. Čiže odvolal som ich pre konkrétne dôvody, nie zo srandy, preto som vetoval ich opätovnú nomináciu. A chceli sa nanominovať nanovo, aby z toho vzišlo, že pravdu som nemal ja, ale oni,“ vraví Hájos.

Podpisové právo

Jeden z odvolaných členov predstavenstva, poslanec Zoltán Bugár tvrdí, že za oneskorené odovzdanie daňového priznania, respektíve účtovnej uzávierky, by mala niesť zodpovednosť exekutíva. Iba predseda mal spolu s podpredsedom predstavenstva podpisové právo.

„Primátor ma spolu s Alexandrom Dakóom odvolal napriek tomu, že my za to nemôžeme, a naopak tých, ktorí za to môžu, tam ponechal. Je to absurdné,“ hovorí Bugár. Svoje členstvo v strane SMK vlani pozastavil pre rôzne kauzy okolo primátora a prešiel ako nezávislý poslanec do frakcie Most-Híd. Jednou z nich bol aj hospodársko-marketingový audit akciovej spoločnosti Thermalpark DS, ktorý si mal objednať od „eseročky“ primátor ako valné zhromaždenie.

„Je to zmluva s firmičkou, ktorá je oficiálne zameraná na finančné poradenstvo. V mene tejto firmy konal človek primátora Ján Vörös (ktorého nájdeme v rôznych akciovkách spolu s primátorom Hájosom), ktorý vtedy rokoval s Thermalparkom DS. Dokonca ho po ukončení auditu primátor vymenoval za predsedu predstavenstva. O pár týždňov ho musel odvolať kvôli protestu vtedajších členov frakcie SMK. Na tri mesiace ho potom vymenoval za prokuristu spoločnosti," vraví Bugár.

Dodatok k zmluve

Primátor si audit objednal ešte v roku 2009, trval zhruba pol roka. Podpísať zmluvu a financovať ju však musela ak-ciová spoločnosť Thermalpark DS. Stál zhruba 50-tisíc eur (1,5 milióna korún). Poslanci ho však podľa Bugára do dnešného dňa nevideli, aj keď oň žiadali. Podľa Hájosa je to dôverný dokument určený pre nového riaditeľa, nie na „verejnú prehliadku poslancom“. Má byť „vodidlom, ktoré vraj ozrejmí novému šéfovi kúpaliska silné a slabé stránky spoločnosti, ukáže, v akej situácii je spoločnosť z organizačného a personálneho hľadiska, nie finančného. Cena za audit sa zdá primátorovi adekvátna voči práci, ktorú odviedla firma. Tá prezrela podľa neho všetku dôležitú dokumentáciu, urobila interview so zamestnancami, čo audítor nevedel zabezpečiť, vyriešil subdodávateľsky.

„Elaborát sa týkal napríklad aj riaditeľa Andrássyho, ale tomu ho nemôžem ukázať a povedať: pozri, čo z neho na teba vyplynulo, lebo by sa z toho „vykecal“, že za to nemôže. Ale ja si myslím, že je dosť ako riaditeľ zodpovedný za súčasný stav z organizačného hľadiska,“ vysvetľuje Hájos.

„Ak ten audit skutočne existuje a ak skutočne odhalil také vážne nedostatky, ako to tvrdí primátor, tak je super, že už vyše dva roky ponecháva dotyčnú osobu na svojom poste, ktorá údajne má problém s manažovaním a robí možno ďalšie chyby? Je to podľa vás normálne? Prečo, keď má výsledky z auditu, ich vôbec nepoužíva? Zvažujeme, že podáme trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu,“ vraví poslanec.

Aj dodatok k zmluve s dodávateľskou firmou OSP Danubius DS, ktorá vyhrala verejnú súťaž na rekonštrukciu Thermalparku, považuje za pokútny. V deň jej uzatvorenia v nej predseda a podpredseda predstavenstva podpísali dodatok na bližšie nešpecifikované nepredvídateľné náklady vo výške 131-tisíc eur. „Bez toho, aby sme o tom vedeli, práve tak ako o čiastke zvyšnej platby za audit, ktorú vyplatili pán Keszegh a Andrássy začiatkom roka 2011, pričom ešte v roku 2010 podpísali výpoveď tejto zmluvy, keďže sa nepreukázalo, že audit existuje.“
Podľa primátora to spravili na jeho pokyn, aby sa spoločnosť vyhla súdnemu sporu a možným komplikáciám s úverom.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 633
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 384
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 089
  4. Ivan Veľký 878
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 585
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 562
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 466
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 463
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 442
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 378

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Atraktívny park už otvorili, zaviedli aj otváracie hodiny + foto

Nový chodník, lampy, lavičky, záhony kvetín a stromy. Mesto už dokončilo Parčík Bela IV. pri hradbách. Okrem návštevníkov bude slúžiť aj komorným kultúrnym podujatiam.

Všetky správy

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Američania schválili Slovensku vrtuľníky za 135 miliónov. Nik sa k nim nehlási

Požiadavku posielal ešte minister Glváč. Stroj firmy Bell spadol nedávno pri Prešove a zahynuli v ňom dvaja hasiči. Ďalšie rovnaké helikoptéry by chceli ministerstvá vnútra aj obrany.

Kam vyraziť