Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Otvorili Archeologické múzeum Veľkej Moravy v Bojnej

Archeologické múzeum Veľkej Moravy v sobotu otvorili v Bojnej v okrese Topoľčany. Verejnosti predstavuje významné slovanské nálezy, ktoré sa archeológom podarilo v Bojnej nájsť počas niekoľkých rokov výskumu.

Návštevníci tu môžu vidieť napríklad šperky, poľnohospodárske nástroje, rôzne predmety v tvare kríža, kopije, hroty šípov či jazdecké ostrohy. Nechýbajú ani najnovšie nálezy ako je hrob príslušníčky vyššej spoločenskej vrstvy Slovanov. „V múzeu sú vystavené mnohé unikátne artefakty, napríklad nákončie honosného meča, striebrom tauzované s figurálnymi motívmi, ktoré je absolútnym unikátom v celom slovanskom svete a ktoré tu po prvý raz vystavujeme,“ povedal vedúci archeologického výskumu v Bojnej Karol Pieta.

Medzi exponátmi nechýbajú ani najvýznamnejšie nálezy z Bojnej - pozlátené plakety, ktoré zdobili prenosný oltár a tiež celý odlievaný zvon, ktorý dodnes zvoní. Je jedným zo štyroch zvonov, ktoré sa zo začiatku 9. storočia zachovali v rámci celej Európy. Dva z nich sú vo Vatikáne a jeden v nemeckom Schleswiegu. „Keď si zvážime, že zvuk, ktorý počujeme, je zvuk, ktorý počuli velikáni veľkomoravského obdobia, je to svojím spôsobom magické,“ podotkol Pieta. Bojná je významnou archeologickou lokalitou s nálezmi zo 7. až 10. storočia, prevažná väčšina však pochádza z 9. storočia. Objavenie náleziska vyvrátilo hypotézu, že Nitra bola jediným mocenským centrom 9. storočia na našom území. Veľké množstvo pozoruhodných nálezov dokazuje, že Bojná bola sídlom miestneho kniežacieho rodu.

Nové múzeum zriadila obec a Archeologický ústav SAV v Nitre v zrekonštruovanej budove obecného úradu. Súčasťou je aj infocentrum regiónu pre návštevníkov. Prvá expozícia vznikla v kultúrnom dome v roku 2007, teda ešte pred začatím systematického archeologického výskumu. „Zvažovali sme, ako múzeum umiestniť do iných, dôstojnejších priestorov a rozhodli sme sa, že zrekonštruujeme časť obecného úradu. Pustili sme sa do toho vlastnými silami, hoci nám mnohí neverili, že to dokážeme,“ povedal Jozef Vančo, ktorý bol starostom obce do 1. mája. Archeologické múzeum Veľkej Moravy je otvorené v pracovné dni od 10:00 do 16:00 a cez víkendy od 10:00 do 14:00.

Riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay poukázal na to, že výskum v Bojnej bude tento rok pokračovať len v oklieštenej forme, pretože archeológovia tento rok nedostali od štátu na systematické výskumy ani cent. V súčasnosti preto zháňajú peniaze od sponzorov a z iných zdrojov ako štátnych. Okrem výskumu tento rok plánujú zrekonštruovať priamo na nálezisku vstupnú bránu do hradiska a jedno slovanské obydlie. Verejnosť si ich bude môcť pozrieť pravdepodobne už na jeseň. „Návštevník by tak mal oveľa lepší zážitok z návštevy tejto významnej lokality, pretože by videl, ako to tam v minulosti naozaj vyzeralo,“ skonštatoval Ruttkay.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť