Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Orbis v centre Nitry chátra. O hlavnej pošte dodnes nerozhodli

Majiteľ Orbisu sa k svojim plánom s bývalým domom kultúry nevyjadruje. Intenzívne vraj pracuje na programe jeho využitia.

Bývalý dom kultúry v centre Nitry kúpila od mesta firma Inpek už pred štyrmi rokmi. Budova ďalej chátra.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

Majiteľ Orbisu sa k svojim plánom s bývalým domom kultúry nevyjadruje. Intenzívne vraj pracuje na programe jeho využitia.

NITRA. V úplnom centre mesta vzniká nebezpečná lokalita, kde sa zdržujú rôzne indivíduá. Chátrajúci Orbis pôsobí už na pohľad odpudivo a ľudia sa jeho okoliu vyhýbajú. Zdá sa, že riešenie nie je v dohľadne.

Majiteľ nehnuteľnosti, spoločnosť Inpek, opakovane niekoľko rokov avizovala, že Orbis zbúra a postaví novú budovu. Mala v nej sídliť aj hlavná pošta. V stanovisku, ktoré sme dostali minulý týždeň, sa ale Inpek akýmkoľvek konkrétnym informáciám vyhol.

Radnica, ktorá dom kultúry pôvodne vlastnila a predala ho súkromnej firme, nedokáže situáciu ovplyvniť.

V Orbise bolo kedysi kino aj rôzne komečné prevádzky. Foto: (MH)

Bez odpovedí

Chceli sme vedieť aspoň predbežný termín, kedy by sa mohlo začať s búraním Orbisu, a či platí pôvodný projekt s poštou, alebo firma hľadá iné riešenie. Namiesto odpovedí nám obchodný riaditeľ Jozef Bóňa opakovane mailom poslal to isté vyjadrenie: „Spoločnosť Inpek, s.r.o., aj naďalej intenzívne pracuje na programe využitia objektu bývalého Orbisu.“

Inpek získal Orbis od mesta v roku 2008 po tom, ako avizoval, že na jeho mieste postaví luxusný hotel. Primátor Jozef Dvonč (Smer) predložil na zastupiteľstvo návrh na priamy odpredaj budovy aj s okolitými pozemkami.

„V Nitre bude štvorhviezdičkový hotel za asi 600 miliónov korún,“ povedal vtedy primátor. Tvrdil, že hotel by mal stáť už v roku 2010. Zmluva s mestom ale Inpek vôbec k ničomu nezaväzuje.

Hlavná pošta sídli už desaťročia na okraji Svätoplukovho námestia. Foto: (MH)

Čakali na poštu

Firma napokon svoj zámer prehodnotila, rozhodla sa medzi Tescom a VÚB postaviť polyfunkčný objekt s obchodmi a bytmi, no predovšetkým chcela do prenájmu dostať hlavnú poštu. Mala sídliť na troch nadzemných podlažiach.

Šéf Inpeku Milan Kreškóci nám vlani aj predvlani hovoril, že zmluva so Slovenskou poštou je už pred podpisom. Firma dokonca zapracovala do projektovej dokumentácie konkrétne pripomienky pošty. K dohode ale dodnes neprišlo a Orbis ďalej chátra.

„Je hanba, že takto vyzerá centrum Nitry a ani nevieme, kedy sa to zmení,“ zhodli sa oslovení Nitrania.

Historická budova je kultúrnou pamitakou, nie je bezbariérová. Foto: (MH)

Bóňa: Čistotu monitorujeme

Lokalitu, kde stojí Orbis, považujú ľudia za nebezpečnú. V zlom stave sú aj schody, ktoré vedú popri budove na Piaristickú ulicu.

„Priebežne je zabezpečované a realizované čistenie verejných priestorov priľahlých k objektu. Čistota a poriadok v okolí je monitorovaná aj v spolupráci s Mestskou políciou, pričom požiadavky strážcov verejného poriadku sú operatívne vybavované,“ napísal nám obchodný riaditeľ Jozef Bóňa.

V stanovisku sa tiež píše, že Inpek rešpektoval požiadavku mesta a ponechal verejne prístupné priestranstvá pri Orbise voľne prístupné. „Zamedzený je iba vstup do objektu samotného.“

Podľa viceprimátora Štefana Štefeka (Smer) sa zrejme firma odvoláva na rokovania spred niekoľkých rokov. V tom čase ešte nikto nepredpokladal, že sa Orbis dostane do súčasného stavu, už dávno totiž nemal stáť.

„Na investície je ťažká doba. Chápem to a rešpektujem aj zmenu pôvodného zámeru postaviť tam hotel. Bol by som rád, keby im vyšiel zámer s poštou,“ povedal Štefek.

Prístup na hlavnú poštu je len po týchto schodoch. Foto: (MH)

Pošta ešte analyzuje

Slovenská pošta sa k rokovaniam s nitrianskym Inpekom nevyjadruje.

„Čo sa týka presťahovania Pošty Nitra 1 do nových priestorov, Slovenská pošta ešte neprijala finálne rozhodnutie, naďalej analyzujeme všetky možnosti,“ povedala hovorkyňa Bela Lisáková.

Približne pred rokom sme na rovnakú otázku dostali od hovorkyne odpoveď: „Uzatvorenie zmluvného vzťahu na prenájom nebytových priestorov na Štefánikovej ulici s firmou Inpek sa nepripravuje.“

Aj vlani hovorkyňa povedala, že sa analyzujú všetky možnosti. Do úvahy vraj pripadá rekonštrukcia súčasnej budovy, výstavba nového objektu aj premiestnenie do prenajatých priestorov.

Slovenská pošta už pred rokmi zverejnila, že historická budova na Svätoplukovom námestí nevyhovuje súčasným podmienkam, nie je ani bezbariérová.

V roku 2008 prejavila Slovenská pošta záujem postaviť novú budovu na mestskom pozemku na Štúrovej ulici - pri kruhovom objazde. Poslanci schválili jeho priamy predaj, k podpisu zmluvy ale nikdy neprišlo.

ico

Zmluva bez podmienok

Za Orbis a okolité pozemky zaplatil Inpek 120 miliónov korún - dve tretiny (78,8 milióna korún) uhradil v roku 2008 hotovosti, za zvyšok sumy postavil pavilón pre ZŠ Tulipánová. V zmluve o predaji nehnuteľnosti nie je žiadna podmienka, ktorá by firme určovala, čo má v centre postaviť, ani dokedy. Mesto sa tak vzdalo lukratívneho pozemku v najužšom centre bez toho, aby mohlo čokoľvek ovplyvniť.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť