Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
V HORNOM MESTE BUDE ZÓNA ZÁKAZU VJAZDU

Na hradnom kopci obmedzia dopravu. Počas omší budú mať autá výnimku

Na pamiatkový úrad budú chodiť klienti peši alebo taxíkom, ktorý patrí medzi dopravnú obsluhu. Vodičov, ktorí porušia zákaz, začne polícia už onedlho pokutovať.

Parkovanie na hradnom kopci zostane povolené len na Pribinovom námestí.(Zdroj: (JK))

NITRA. Radnica našla spôsob, ako riešiť premnožené autá na hradnom kopci. Vzniknúť tu má zóna zákazu vjazdu, výnimku bude mať dopravná obsluha. „Dodatková tabuľka zároveň umožní vjazd vodičom počas omší v dvoch miestnych kostoloch,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Mesto tiež navrhlo obmedziť miesta, kde sa bude parkovať. Kým v súčasnosti stoja autá prakticky vo všetkých historických uličkách, po novom by mali dostať priestor len na Pribinovom námestí.

Stop súkromným autám

„Ak navrhnuté úpravy schváli dopravný inšpektorát, objednáme nové dopravné značenie. Zmeny by mohli platiť tak o dva mesiace,“ upresnil Pánský.

Zmeny sa dotknú najmä pracovníkov firiem a organizácií, ktoré sídlia na hradnom kopci. Ak jazdia do práce na súkromných autách, budú ich musieť nechať pred hradným areálom - rovnako ako klienti. Výnimku nebudú mať ani tí, čo pôjdu na pamiatkový úrad. Komu sa nebude chcieť šliapať peši, môže si zobrať taxík, ten totiž patrí medzi dopravnú obsluhu.

Domáci obyvatelia a služobné autá firiem, ktoré sídlia na hradnom kopci, sú tiež dopravnou obsluhou. Aj oni však budú mať parkovanie v bočných uličkách zakázané.

Na hradný kopec platí zákaz vjazdu, výnimku má len dopravná obsluha. Ignorujú to vodiči aj polícia, ktorá ich nepokutuje. Foto: (JK)

Mestskí policajti sú zatiaľ tolerantní

Dopravnú situáciu v Hornom meste rieši aj súčasné dopravné značenie - zákaz vjazdu, z ktorého má výnimku len dopravná obsluha. Vodiči to však ignorujú a nikto ich nepokutuje.

„K vodičom sme zaujali tolerantnejší postoj z dôvodov prebiehajúcich rokovaní o regulácii parkovania v tejto lokalite,“ povedali nám na mestskej polícii.

Náš zdroj tvrdí, že tolerancia súvisí aj s veriacimi, ktorí sa na omše vozia autom. Keďže nepatria medzi dopravnú obsluhu, mali by ich policajti pokutovať. Cirkev s tým nesúhlasí.

„Nitrianske biskupstvo chce predovšetkým umožniť veriacim, ktorí navštevujú bohoslužby v katedrále, aby sa mohli na toto miesto dopraviť aj autom a aby ho počas konania svätých omší mohli mať zaparkované na parkovisku pod hradnou bránou,“ povedal hovorca biskupstva Miroslav Lyko.

Nové riešenie, ktoré navrhlo mesto, počíta s udelením výnimky pre vodičov počas omší. Zatiaľ však nie je jasné, či im umožní parkovať pod hradnou bránou (na priestranstve, kde je pamätník Proglas).

Nápor na Župné námestie

Súčasná situácia na hradnom kopci, ktorý je pamiatkovou rezerváciou, je alarmujúca. Stalo sa z neho bezplatné parkovisko. Zhoršilo sa to najmä po spoplatnení parkovania na Župnom námestí.

Tolerancia voči tým, ktorí ignorujú dopravné predpisy, by sa mala skončiť po osadení nového značenia. Autá sa potom presunú najmä na Župné námestie.

Jeho časť je pre parkujúce autá zatiaľ nespoplatnená, to sa zmení. Radnica vyzve Mestské služby, aby doplnili značky. „Zamestnanci firiem a organizácií si môžu kúpiť zamestnanecké parkovacie karty, ktoré stoja 70 eur na rok,“ povedal Ján Pánský.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť