Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
V HORNOM MESTE BUDE ZÓNA ZÁKAZU VJAZDU

Na hradnom kopci obmedzia dopravu. Počas omší budú mať autá výnimku

Na pamiatkový úrad budú chodiť klienti peši alebo taxíkom, ktorý patrí medzi dopravnú obsluhu. Vodičov, ktorí porušia zákaz, začne polícia už onedlho pokutovať.

Parkovanie na hradnom kopci zostane povolené len na Pribinovom námestí.(Zdroj: (JK))

NITRA. Radnica našla spôsob, ako riešiť premnožené autá na hradnom kopci. Vzniknúť tu má zóna zákazu vjazdu, výnimku bude mať dopravná obsluha. „Dodatková tabuľka zároveň umožní vjazd vodičom počas omší v dvoch miestnych kostoloch,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Mesto tiež navrhlo obmedziť miesta, kde sa bude parkovať. Kým v súčasnosti stoja autá prakticky vo všetkých historických uličkách, po novom by mali dostať priestor len na Pribinovom námestí.

Stop súkromným autám

„Ak navrhnuté úpravy schváli dopravný inšpektorát, objednáme nové dopravné značenie. Zmeny by mohli platiť tak o dva mesiace,“ upresnil Pánský.

Zmeny sa dotknú najmä pracovníkov firiem a organizácií, ktoré sídlia na hradnom kopci. Ak jazdia do práce na súkromných autách, budú ich musieť nechať pred hradným areálom - rovnako ako klienti. Výnimku nebudú mať ani tí, čo pôjdu na pamiatkový úrad. Komu sa nebude chcieť šliapať peši, môže si zobrať taxík, ten totiž patrí medzi dopravnú obsluhu.

Domáci obyvatelia a služobné autá firiem, ktoré sídlia na hradnom kopci, sú tiež dopravnou obsluhou. Aj oni však budú mať parkovanie v bočných uličkách zakázané.

Na hradný kopec platí zákaz vjazdu, výnimku má len dopravná obsluha. Ignorujú to vodiči aj polícia, ktorá ich nepokutuje. Foto: (JK)

Mestskí policajti sú zatiaľ tolerantní

Dopravnú situáciu v Hornom meste rieši aj súčasné dopravné značenie - zákaz vjazdu, z ktorého má výnimku len dopravná obsluha. Vodiči to však ignorujú a nikto ich nepokutuje.

„K vodičom sme zaujali tolerantnejší postoj z dôvodov prebiehajúcich rokovaní o regulácii parkovania v tejto lokalite,“ povedali nám na mestskej polícii.

Náš zdroj tvrdí, že tolerancia súvisí aj s veriacimi, ktorí sa na omše vozia autom. Keďže nepatria medzi dopravnú obsluhu, mali by ich policajti pokutovať. Cirkev s tým nesúhlasí.

„Nitrianske biskupstvo chce predovšetkým umožniť veriacim, ktorí navštevujú bohoslužby v katedrále, aby sa mohli na toto miesto dopraviť aj autom a aby ho počas konania svätých omší mohli mať zaparkované na parkovisku pod hradnou bránou,“ povedal hovorca biskupstva Miroslav Lyko.

Nové riešenie, ktoré navrhlo mesto, počíta s udelením výnimky pre vodičov počas omší. Zatiaľ však nie je jasné, či im umožní parkovať pod hradnou bránou (na priestranstve, kde je pamätník Proglas).

Nápor na Župné námestie

Súčasná situácia na hradnom kopci, ktorý je pamiatkovou rezerváciou, je alarmujúca. Stalo sa z neho bezplatné parkovisko. Zhoršilo sa to najmä po spoplatnení parkovania na Župnom námestí.

Tolerancia voči tým, ktorí ignorujú dopravné predpisy, by sa mala skončiť po osadení nového značenia. Autá sa potom presunú najmä na Župné námestie.

Jeho časť je pre parkujúce autá zatiaľ nespoplatnená, to sa zmení. Radnica vyzve Mestské služby, aby doplnili značky. „Zamestnanci firiem a organizácií si môžu kúpiť zamestnanecké parkovacie karty, ktoré stoja 70 eur na rok,“ povedal Ján Pánský.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 4 077
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 145
  3. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 880
  4. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 856
  5. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 811
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 528
  7. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 477
  8. Liptákov zlomil Balaj 411
  9. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 275
  10. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 199

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť