Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitrianske krematórium opäť funguje, ceny zatiaľ nezvýši

Mesto zvýši firme nájomné. Bude mať aj podiel na tržbách za kremačné služby.

Mesto zvýši firme nájomné. Bude mať aj podiel na tržbách za kremačné služby.

NITRA. Mestské krematórium obnovilo svoju činnosť. Zatvorené bolo od marca pre spory okolo prenájmu. „Priestory sme prevzali minulý pondelok a spopolňovať sme začali o deň neskôr. V čase odstávky sme na naše náklady zabezpečili prepravu zosnulých do krematória v Nových Zámkoch,“ povedal Vladimír Rossa, konateľ PSKS.

Dohodli sa

Spoločnosť PSKS prevádzkuje krematórium od jeho otvorenia v roku 2003, investovala do jeho výstavby. Situácia sa skomplikovala, keď začala mestu dlhovať za energie. V roku 2009 preto dostala výpoveď z nájmu.

Mestské služby vzápätí uzavreli nájomnú zmluvu s Funeko-Enviro. Podľa radnice ale pritom nerešpektovali podmienku mestského zastupiteľstva - nový nájomca sa mal preukázať vlastníctvom pece, ktorá je inštalovaná v krematóriu. To sa nestalo. Roztočil sa kolotoč žalôb a súdnych sporov. Prevádzkovania krematória sa totiž domáhali obe firmy.

Na základe predbežného opatrenia súdu robila naďalej kremácie PSKS. Až do marca, kedy dala spoločnosť Funeko-Enviro vymeniť na krematóriu zámky. Radnica privolala políciu a priestory dala zapečatiť.

Nasledovali rokovania, ich výsledkom je dohoda s pôvodným nájomcom PSKS.

Mesto chce pec

Konateľ PSKS je spoluvlastníkom pece, ktorá je inštalovaná v krematóriu. Mesto ju chce získať do vlastníctva za symbolickú sumu 0,03 eura. Mestským majetkom sa má stať v roku 2018. Práve dovtedy by mala krematórium prevádzkovať PSKS.

„Zatiaľ sme s touto spoločnosťou uzavreli dohodu o urovnaní. Podmienkou je, že do konca júna podpíšeme aj dohodu o nájme a kúpno predajnú zmluvu na kremačnú pec,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.

Podmienky nájmu sa v porovnaní s pôvodnou zmluvou zmenia. Teraz platí PSKS mesačne 10 eur za meter štvorcový. Radnica navrhla sumu od januára zvýšiť na 50 eur. K tomu dostane už od júla päť percent z tržby za kremačné služby.

„Ceny zatiaľ zvyšovať nebudeme. Nevylučujem však, že po vyhodnotení krátkodobého hospodárskeho výsledku k tomu budeme musieť pristúpiť,“ reagoval Rossa.

Na súde je žaloba

Podiel na tržbách mestu navrhla PSKS, nepočítala ale s tým, že jej radnica tak výrazne zvýši fixné nájomné.
„Nechceme vopred vyplakávať. Pokúsime sa potiahnuť extrémny náklad našou vyziabnutou kobylkou, ktorá má pred okolitou konkurenciou výhodu, že nefiguruje v žiadnych škandáloch, ktoré verejnosť vníma veľmi citlivo,“ poznamenal Rossa.

Firma Funeko-Enviro sa obrátila na súd. Žiada ušlý zisk, pretože nemôže prevádzkovať krematórium. Mestské služby už spoločnosti oznámili, že nájomnú zmluvu považujú za neplatnú „pre jej rozpor so zákonom a uznesením mestského zastupiteľstva“.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť