Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na Nitrianskom hrade bude módna prehliadka dobových šiat

Návštevnosť hradu zvýši zážitkový turizmus. V rámci neho zorganizujú prehliadky historických kostýmov a prehliadky hradu oživené hranými scénkami.

Nitriansky hrad zatraktívni zážitkový turizmus.(Zdroj: (CS))

Návštevnosť hradu zvýši zážitkový turizmus. V rámci neho zorganizujú prehliadky historických kostýmov a prehliadky hradu oživené hranými scénkami.

NITRA. Zážitkový turistický ruch sa svojimi projektmi snaží podporovať nitrianska agentúra EPS. Novým projektom Oživené pamiatky – dotyk histórie nadväzuje na predchádzajúci úspešný projekt Barokový deň v Mojmírovciach. Počas neho sa návštevníci „stretli“ s panovníčkou Máriou Teréziou či šľachticom Antonom Grasalkovičom.

Rozpočet na projekt je 19 567 eur, z MDVRR SR dostane štátny príspevok 17 567 eur. Agentúra EPS, ktorá projekt realizuje, ho spolufinancuje sumou 2 000 eur. Partnermi projektu sú obec Mojmírovce a maďarská obec Csömör.

Bez zážitkov návštevnosť neporastie

„Myšlienku oživenia historických osobností chceme využiť aj v prípade Nitry. V rámci projektu Oživené pamiatky – dotyk histórie chceme zorganizovať päť zážitkových produktov. Jeden z nich zostáva v Mojmírovciach – 29. augusta tu opäť bude Barokový deň s Máriou Teréziou, Antonom Grasalkovičom ale aj Jozefom II.,“ hovorí Daniel Balko, riaditeľ agentúry EPS.

„Využijeme pritom krásne historické kostýmy z predchádzajúceho projektu Barokového dňa. Podobný historický deň sa niekedy v septembri uskutoční aj v partnerskej maďarskej obci Mojmíroviec - Csömöri, kde je Grasalkovič pochovaný.“

Ďalšie nápady sa budú týkať Nitry. Tým, že sa Nitriansky hrad otvára verejnosti v rozšírenej podobe - upravila sa Gotická priekopa a sprístupnila sa časť Biskupských záhrad – sa hrad podľa Balka stáva pre turistov zaujímavejší.

„Naše skúsenosti však hovoria, že bez aktivít zážitkového typu návštevnosť hradu príliš neporastie. Preto tu chceme organizovať módnu prehliadku dobových kostýmov a večerné komentované prehliadky hradu, doplnené hraním scénok, približujúcich skutočné udalosti z histórie hradu. Pre tieto aktivity hľadáme vhodných animátorov.“

Ožijú dejiny aj osobnosti

Módna prehliadka bude vtipne komentovaná, počas nej predstavia zhruba 30 dobových odevov od slovanských čias až po obdobie Márie Terézie. Počas letnej sezóny sa na hrade uskutočnia dve takéto prehliadky – prvá bude už počas Cyrilo-metodských osláv 5. júla. Scénkami oživené prehliadky hradu ponesú názov Stalo sa na Nitrianskom hrade. Prvá, ktorá bude tiež 5. júla, by ilustrovala najstaršie dejiny hradu.

„Sprievodca v dobovom odeve turistov prevedie po hrade – na piatich vybraných miestach hradu sa odohrajú krátke scénky z najzaujímavejších dejín hradu. Názorne chceme ukázať, ako napríklad vznikali Zoborské listiny, ako to bolo s vysvätením prvého kostola v Nitre, s oslepením Vazula a podobne. Chceme takto tiež pripomenúť, že s Nitrou je spojený Ladislav I. Svätý, uhorský kráľ a knieža Nitrianskeho kniežatstva, ktorý okrem iných dosiahol aj kanonizáciu pustovníkov Andreja Svorada a Benedikta,“ pokračuje Balko.

Počíta sa s veľkosťou skupiny 28-30 turistov, takže keď počas jedného večera plánujú urobiť po hrade tri takéto „kolá“, s oživenou históriu hradu sa denne zoznámi minimálne 90 návštevníkov. Ak bude zo strany turistov i kompetentných ľudí záujem, pripravia aj „scénickú“ prehliadku č. 2.

Veľkomoravské hradisko

Balka teší fakt, že ich projekt našiel pozitívnu odozvu u Biskupského úradu aj mesta Nitry. „Bol som prekvapený, keď náš projekt pri návšteve MsÚ automaticky zaradili do programu Cyrilo-metodských osláv. S mestom sme sa zhodli na tom, že celé popoludnie 5. júla by sa malo na hrade niesť v historickom duchu,“ pokračuje Balko.

„Cyrilo-metodská púť nebude na hrade ale na Svätoplukovom námestí, o to viac priestoru bude pre akcie na hrade a v podhradí. Verím, že hradný kopec sa nám podarí premeniť na veľkomoravské hradisko. K realizácii projektu sme prizvali kluby historického šermu a remeselníkov, ktorí sa venujú obnovovaniu tradičných remesiel.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 749
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 425
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 138
  4. Ivan Veľký 900
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 662
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 587
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 486
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 460
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 392
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 345

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Guráž na cestu autom si dodali pohárikmi pred cestou

Miešať alkohol so šoférovaním nie je vôbec zodpovedné. Počas víkendu sa dvaja vodiči vybrali na cesty značne podgurážení.

Všetky správy

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Kam vyraziť