Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na Nitrianskom hrade bude módna prehliadka dobových šiat

Návštevnosť hradu zvýši zážitkový turizmus. V rámci neho zorganizujú prehliadky historických kostýmov a prehliadky hradu oživené hranými scénkami.

Nitriansky hrad zatraktívni zážitkový turizmus.(Zdroj: (CS))

Návštevnosť hradu zvýši zážitkový turizmus. V rámci neho zorganizujú prehliadky historických kostýmov a prehliadky hradu oživené hranými scénkami.

NITRA. Zážitkový turistický ruch sa svojimi projektmi snaží podporovať nitrianska agentúra EPS. Novým projektom Oživené pamiatky – dotyk histórie nadväzuje na predchádzajúci úspešný projekt Barokový deň v Mojmírovciach. Počas neho sa návštevníci „stretli“ s panovníčkou Máriou Teréziou či šľachticom Antonom Grasalkovičom.

Rozpočet na projekt je 19 567 eur, z MDVRR SR dostane štátny príspevok 17 567 eur. Agentúra EPS, ktorá projekt realizuje, ho spolufinancuje sumou 2 000 eur. Partnermi projektu sú obec Mojmírovce a maďarská obec Csömör.

Bez zážitkov návštevnosť neporastie

„Myšlienku oživenia historických osobností chceme využiť aj v prípade Nitry. V rámci projektu Oživené pamiatky – dotyk histórie chceme zorganizovať päť zážitkových produktov. Jeden z nich zostáva v Mojmírovciach – 29. augusta tu opäť bude Barokový deň s Máriou Teréziou, Antonom Grasalkovičom ale aj Jozefom II.,“ hovorí Daniel Balko, riaditeľ agentúry EPS.

„Využijeme pritom krásne historické kostýmy z predchádzajúceho projektu Barokového dňa. Podobný historický deň sa niekedy v septembri uskutoční aj v partnerskej maďarskej obci Mojmíroviec - Csömöri, kde je Grasalkovič pochovaný.“

Ďalšie nápady sa budú týkať Nitry. Tým, že sa Nitriansky hrad otvára verejnosti v rozšírenej podobe - upravila sa Gotická priekopa a sprístupnila sa časť Biskupských záhrad – sa hrad podľa Balka stáva pre turistov zaujímavejší.

„Naše skúsenosti však hovoria, že bez aktivít zážitkového typu návštevnosť hradu príliš neporastie. Preto tu chceme organizovať módnu prehliadku dobových kostýmov a večerné komentované prehliadky hradu, doplnené hraním scénok, približujúcich skutočné udalosti z histórie hradu. Pre tieto aktivity hľadáme vhodných animátorov.“

Ožijú dejiny aj osobnosti

Módna prehliadka bude vtipne komentovaná, počas nej predstavia zhruba 30 dobových odevov od slovanských čias až po obdobie Márie Terézie. Počas letnej sezóny sa na hrade uskutočnia dve takéto prehliadky – prvá bude už počas Cyrilo-metodských osláv 5. júla. Scénkami oživené prehliadky hradu ponesú názov Stalo sa na Nitrianskom hrade. Prvá, ktorá bude tiež 5. júla, by ilustrovala najstaršie dejiny hradu.

„Sprievodca v dobovom odeve turistov prevedie po hrade – na piatich vybraných miestach hradu sa odohrajú krátke scénky z najzaujímavejších dejín hradu. Názorne chceme ukázať, ako napríklad vznikali Zoborské listiny, ako to bolo s vysvätením prvého kostola v Nitre, s oslepením Vazula a podobne. Chceme takto tiež pripomenúť, že s Nitrou je spojený Ladislav I. Svätý, uhorský kráľ a knieža Nitrianskeho kniežatstva, ktorý okrem iných dosiahol aj kanonizáciu pustovníkov Andreja Svorada a Benedikta,“ pokračuje Balko.

Počíta sa s veľkosťou skupiny 28-30 turistov, takže keď počas jedného večera plánujú urobiť po hrade tri takéto „kolá“, s oživenou históriu hradu sa denne zoznámi minimálne 90 návštevníkov. Ak bude zo strany turistov i kompetentných ľudí záujem, pripravia aj „scénickú“ prehliadku č. 2.

Veľkomoravské hradisko

Balka teší fakt, že ich projekt našiel pozitívnu odozvu u Biskupského úradu aj mesta Nitry. „Bol som prekvapený, keď náš projekt pri návšteve MsÚ automaticky zaradili do programu Cyrilo-metodských osláv. S mestom sme sa zhodli na tom, že celé popoludnie 5. júla by sa malo na hrade niesť v historickom duchu,“ pokračuje Balko.

„Cyrilo-metodská púť nebude na hrade ale na Svätoplukovom námestí, o to viac priestoru bude pre akcie na hrade a v podhradí. Verím, že hradný kopec sa nám podarí premeniť na veľkomoravské hradisko. K realizácii projektu sme prizvali kluby historického šermu a remeselníkov, ktorí sa venujú obnovovaniu tradičných remesiel.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť