Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Po 101 rokoch premietania skončí mestské kino

Vlani mesto označilo kino za základ kultúry pre občanov. Konca tohto roku sa kino zrejme nedožije – nebude čo premietať.

Kino nemá na digitalizáciu, a tak po 101 rokoch premietania filmov skončí. V súčasnom stave vydrží podľa šéfa kina maximálne do konca roka.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Vlani oslávilo mestské Kino Tekov okrúhle výročie – uplynulo sto rokov, odkedy v meste začali premietať filmy.

Tento rok hrozí kinu reálne zánik. Kino totiž vlastní len technológiu na premietanie 35 milimetrového formátu filmu. Keďže filmové kópie v tomto formáte sa prestávajú vyrábať, diváci si môžu pozrieť už iba reprízy. Kino nemá čo premietať, za posledný mesiac už štyrikrát reprízovalo Šmolkov.

Stanislav Ivanovič začínal v kine pracovať ako predajca lístkov už vo svojich štrnástich.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Kino zničil drahý digitál

Väčšinu nových filmov distribuujú v digitálnom formáte. Na premietanie takýchto filmov by mestské kino muselo vymeniť premietaciu technológiu a zvukové zariadenia.

Odhad, ktorý pre mesto spravil odborník, vyčíslil takúto zmenu na 150-tisíc eur. Samospráva priznáva, že na to peniaze sotva nájde.

„Mnohé mestá sa rozhodli pre pôžičku, ale to je samovražda, lebo účasť divákov klesá, to platí vo všeobecnosti. Ľudia si sťahujú filmy z internetu a do kina nám chodia stále tí istí,“ hovorí 52-ročný vedúci kina Stanislav Ivanovič, ktorý v kine pracuje od svojich štrnástich.

Mestské kino v Zlatých Moravciach premieta už 101 rokov. V tejto budove je od 60. rokov minulého storočia.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Drahota a chudoba

Za nízkym počtom divákov je okrem dostupnosti filmov na internete aj finančná situácia ľudí. Ani len to mestské kino si podľa Ivanoviča nemôžu dovoliť, hoci lístky sa tu predávajú len za dve až dve a pol eura.

„Ešte pred desiatimi rokmi mi sem chodili celé rodiny z činžiakov. Dnes príde otec, donesie syna, zaplatí mu dve eurá a čaká ho pred kinom. Takto sme dopadli,“ povie skleslo šéf kina.

Situácia je podľa neho neudržateľná. Tým, že filmové spoločnosti skončia s dodávaním 35-milimetrových filmov, kino nebude mať čo hrať.

„Nemôžem premietať ročné filmy, kto mi na ne príde? Ľudia chcú vidieť nové filmy,“ povedal Stanislav Ivanovič. Odhadol, že kino dokáže takto existovať maximálne do konca roka.

Kino vykurujú na paru.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

The end

Ak by to tak bolo, znamenalo by to, že mestské kino skončí presne 101 rokov po prvom premietnutí filmov v Zlatých Moravciach.

Samospráva si takú situáciu nechce pripustiť, no vo svojich vyjadreniach si protirečí. Primátor Peter Lednár na jednej strane napísal, že „mesto sa v žiadnom prípade nechystá prevádzku Kina Tekov uzavrieť“, no zároveň dodal, že samospráva peniaze na premietanie filmov v digitálnom formáte nemá, a preto „pokiaľ nedôjde k výmene technológie, tak postupne dôjde k jeho uzavretiu tak ako u väčšiny slovenských kamenných jednosálových kín“.

„S istotou sa nedá povedať, k akému dátumu skončí premietanie 35-milimetrových kópií, ale predpoklad je, že v roku 2013 sa vyrábať nebudú. Aj najväčšia filmová spoločnosť Tatrafilm avizuje, že tieto kópie prestáva vyrábať,“ dodal primátor Lednár.

Kino má štyroch zamestnancov. „Všetci sa rozlúčime, poplačeme si a pôjdeme domov. Už teraz nespávam, dva mesiace sa budím ráno o štvrtej. Tá psychika je hrozná. Niečomu ste venovali celý život, teraz je tomu koniec a vy viete, že to neovplyvníte,“ povedal Stanislav Ivanovič.

Kino má sedačky pre takmer 350 divákov.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Úspešné kino

Kino Tekov pritom nemalo zlé výsledky, hoci divácky záujem už dávno nebol tým, čo v deväťdesiatych rokoch, keď po zmene režimu ľudia doslova viseli na amerických filmoch, čo sa postupne dostávali na Slovensko.

Na amfiteátri 14-tisícoveho mesta bolo v tých rokoch počas premietania filmu aj 4-tisíc ľudí. Rátali sa medzi nich aj skokani: to boli tí, čo nemali lístok a na amfík prišli tak, že potajme preskočili plot. Premietanie na amfiteátri skončilo už vlani.

V roku 2007 bolo kino v Zlatých Moravciach v rebríčku návštevnosti na 36. mieste. Podľa Ivanoviča to na také malé mesto bol takmer zázrak.

V roku 2010, z ktorého sú posledné čísla, skončilo Kino Tekov v celoslovenskom porovnaní na 48. mieste. Prišlo doň 11 481 ľudí, ktorí videli 330 predstavení. Na lístkoch za kino vybrali viac ako 26-tisíc eur.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť