Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Po 101 rokoch premietania skončí mestské kino

Vlani mesto označilo kino za základ kultúry pre občanov. Konca tohto roku sa kino zrejme nedožije – nebude čo premietať.

Kino nemá na digitalizáciu, a tak po 101 rokoch premietania filmov skončí. V súčasnom stave vydrží podľa šéfa kina maximálne do konca roka.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Vlani oslávilo mestské Kino Tekov okrúhle výročie – uplynulo sto rokov, odkedy v meste začali premietať filmy.

Tento rok hrozí kinu reálne zánik. Kino totiž vlastní len technológiu na premietanie 35 milimetrového formátu filmu. Keďže filmové kópie v tomto formáte sa prestávajú vyrábať, diváci si môžu pozrieť už iba reprízy. Kino nemá čo premietať, za posledný mesiac už štyrikrát reprízovalo Šmolkov.

Stanislav Ivanovič začínal v kine pracovať ako predajca lístkov už vo svojich štrnástich.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Kino zničil drahý digitál

Väčšinu nových filmov distribuujú v digitálnom formáte. Na premietanie takýchto filmov by mestské kino muselo vymeniť premietaciu technológiu a zvukové zariadenia.

Odhad, ktorý pre mesto spravil odborník, vyčíslil takúto zmenu na 150-tisíc eur. Samospráva priznáva, že na to peniaze sotva nájde.

„Mnohé mestá sa rozhodli pre pôžičku, ale to je samovražda, lebo účasť divákov klesá, to platí vo všeobecnosti. Ľudia si sťahujú filmy z internetu a do kina nám chodia stále tí istí,“ hovorí 52-ročný vedúci kina Stanislav Ivanovič, ktorý v kine pracuje od svojich štrnástich.

Mestské kino v Zlatých Moravciach premieta už 101 rokov. V tejto budove je od 60. rokov minulého storočia.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Drahota a chudoba

Za nízkym počtom divákov je okrem dostupnosti filmov na internete aj finančná situácia ľudí. Ani len to mestské kino si podľa Ivanoviča nemôžu dovoliť, hoci lístky sa tu predávajú len za dve až dve a pol eura.

„Ešte pred desiatimi rokmi mi sem chodili celé rodiny z činžiakov. Dnes príde otec, donesie syna, zaplatí mu dve eurá a čaká ho pred kinom. Takto sme dopadli,“ povie skleslo šéf kina.

Situácia je podľa neho neudržateľná. Tým, že filmové spoločnosti skončia s dodávaním 35-milimetrových filmov, kino nebude mať čo hrať.

„Nemôžem premietať ročné filmy, kto mi na ne príde? Ľudia chcú vidieť nové filmy,“ povedal Stanislav Ivanovič. Odhadol, že kino dokáže takto existovať maximálne do konca roka.

Kino vykurujú na paru.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

The end

Ak by to tak bolo, znamenalo by to, že mestské kino skončí presne 101 rokov po prvom premietnutí filmov v Zlatých Moravciach.

Samospráva si takú situáciu nechce pripustiť, no vo svojich vyjadreniach si protirečí. Primátor Peter Lednár na jednej strane napísal, že „mesto sa v žiadnom prípade nechystá prevádzku Kina Tekov uzavrieť“, no zároveň dodal, že samospráva peniaze na premietanie filmov v digitálnom formáte nemá, a preto „pokiaľ nedôjde k výmene technológie, tak postupne dôjde k jeho uzavretiu tak ako u väčšiny slovenských kamenných jednosálových kín“.

„S istotou sa nedá povedať, k akému dátumu skončí premietanie 35-milimetrových kópií, ale predpoklad je, že v roku 2013 sa vyrábať nebudú. Aj najväčšia filmová spoločnosť Tatrafilm avizuje, že tieto kópie prestáva vyrábať,“ dodal primátor Lednár.

Kino má štyroch zamestnancov. „Všetci sa rozlúčime, poplačeme si a pôjdeme domov. Už teraz nespávam, dva mesiace sa budím ráno o štvrtej. Tá psychika je hrozná. Niečomu ste venovali celý život, teraz je tomu koniec a vy viete, že to neovplyvníte,“ povedal Stanislav Ivanovič.

Kino má sedačky pre takmer 350 divákov.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Úspešné kino

Kino Tekov pritom nemalo zlé výsledky, hoci divácky záujem už dávno nebol tým, čo v deväťdesiatych rokoch, keď po zmene režimu ľudia doslova viseli na amerických filmoch, čo sa postupne dostávali na Slovensko.

Na amfiteátri 14-tisícoveho mesta bolo v tých rokoch počas premietania filmu aj 4-tisíc ľudí. Rátali sa medzi nich aj skokani: to boli tí, čo nemali lístok a na amfík prišli tak, že potajme preskočili plot. Premietanie na amfiteátri skončilo už vlani.

V roku 2007 bolo kino v Zlatých Moravciach v rebríčku návštevnosti na 36. mieste. Podľa Ivanoviča to na také malé mesto bol takmer zázrak.

V roku 2010, z ktorého sú posledné čísla, skončilo Kino Tekov v celoslovenskom porovnaní na 48. mieste. Prišlo doň 11 481 ľudí, ktorí videli 330 predstavení. Na lístkoch za kino vybrali viac ako 26-tisíc eur.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 988
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 824
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 575
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 567
  5. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 493
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 477
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 329
  8. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 292
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 226
  10. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 189

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť