Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Drahoš Daloš: S gajdami si ma fotili ako v zoologickej záhrade

V Španielsku sa Nitran predstavil ako multiinštrumentalista - hral na jedenástich nástrojoch. Zážitky z Burgosu mu budú pripomínať pútnická palica a mušľa sv. Jakuba.

Drahomír Daloš na Plaza de Major v Madride.(Zdroj: ARCHÍV D.D.)

V Španielsku sa Nitran predstavil ako multiinštrumentalista - hral na jedenástich nástrojoch. Zážitky z Burgosu mu budú pripomínať pútnická palica a mušľa sv. Jakuba.

NITRA/BURGOS. Drahomír Daloš bol jedným zo zástupcov SR a jediným z Nitry na nedávnom Týždni Slovenska v španielskom meste Burgos. Naše umenie a kultúru tu prezentoval spolu s ĽH Sadloňovci z Púchova a interpretmi vážnej hudby Danielom Buranovským a Daliborom Karvayom.

Španieli spievali po slovensky

Oslavy sa začali na nádvorí kláštora San Juan vztýčením vlajok SR, Španielska a EÚ. Miestny zmiešaný zbor ako prekvapenie na uvítanie zaspieval našu hymnu v slovenčine. „Bol to pre nás najprv šok, ale veľmi milo nás to prekvapilo,“ spomína Drahoš Daloš na slávnostný ceremoniál v Burgose.

„Nasledoval prejav veľvyslanca SR v Španielsku Jána Škodu o súčasnom stave slovensko-španielskych vzťahov. Zároveň v kláštore otvorili výstavu fotografa Vladimíra Benka, ktorý na svojich snímkach predstavil Španielom inak dobre známeho protagonistu Pražskej jari Alexandra Dubčeka.“

Spoločné pastierske tradície

Kultúrno-spoločenský program otvorili podvečer v Theatro Principal, kde sa spolu s ostatnými účinkujúcim Nitran predstavil ako multiinštrumentalista. Zahral až na jedenástich nástrojoch. „Oblasť Castilia a Leon, kde sa Burgos nachádza, je pastierskym krajom. Bežne vidieť pásť sa stáda kráv, oviec, ba aj ošípaných. Preto som rozhodol ukázať Španielom hlavne slovenské tradičné pastierske nástroje,“ vysvetľuje Daloš.

„Okrem iných som zahral na fujare, ktorá patrí do fondu svetového kultúrneho dedičstva, predstavil som aj pastierske šesťdierové píšťaly, drumbľu, kostené pastierske píšťaly a gajdy, na ktorých som hral skladby z Nitry a okolia. Ľudia si ma fotili ako v ZOO, zasmial sa muzikant.

Nitran spolu so Sadloňovcami vystupovali aj v meste Miranda. S dcérou Sadloňovcov Dankou si jej španielsku skladbu Ijo de la Luna spievalo celé námestie.

Na druhý deň oslavy Týždňa SR pokračovali oficiálnym programom Dňa Európy. Náš veľvyslanec hostil účastníkov slovenským vínom, ktoré zabodovalo.

Filmy o Tatrách

„Burgos je krásne 160-tisícové mesto, nachádza sa na ceste do známeho pútnického mesta Santiago de Compostella, z čoho vie veľmi vyťažiť. Kúpil som si tu tradičnú pútnickú palicu s mušľou sv. Jakuba, s ktorou putujúci pijú vodu. Mnohí obyvatelia Burgosu sú aj členmi OZ Dom Európy, ktoré je okrem iného orientované na podporu turistického ruchu,“ pokračuje Drahoš Daloš.

„Popri našej kultúre sme tu preto prezentovali aj krásy Slovenska – premietali sme naše umelecké filmy a aj dokumentárne snímky o Tatrách, predstavili sme tiež podnikateľské možnosti a stimuly v SR.“

Pri hrobke kastílskych kráľov

Španielov Daloš vychválil ako pozorných hostiteľov. Nedal dopustiť na vynikajúce domáce špeciality, chutili mu najmä jedlá z „morských potvor“. Jedinečný bol podľa neho aj „duševný pokrm“. Mesto sa totiž môže popýšiť unikátnymi kultúrnymi pamiatkami, ktoré sú v rámci turistiky obrovským zdrojom príjmov.

„Nezabudnuteľný dojem v nás zanechala návšteva nádhernej katedrály v Burgose, kde sú v pompéznej hrobke pochovaní kastílski králi. Boli sme aj v benediktínskom kláštore z 11. storočia, v ktorom mnísi dodnes žijú, vyrábajú a predávajú tradičné likéry. Zaujímavá bola aj prehliadka exponátov miestneho múzea – majú tu 12-tisíc rokov staré pozostatky človeka dnešného typu z územia Európy.“

Nitran stačil vypozorovať, že Španieli sú veľkí patrioti. Hoci slovenské vína, ktoré im do daru priniesol, veľmi ocenili, potrpia si na svoje vlastné výrobky. „Kupujú hlavne domáce produkty, na ktoré sú veľmi hrdí. Škoda, že to tak nie je aj u nás,“ uvažuje muzikant.

„Páčil sa mi tu aj rušný život. V uliciach mesta to žije, ľudia – aj nezamestnaní či dôchodcovia – chodia na obedy bežne do reštaurácií. A to už nehovorím o večeroch, kedy v podnikoch vidieť dlho do noci s rodičmi aj malé deti.“

Katedrála v Burgose, ktorý je turisticky atraktívnou zastávkou na púti do Santiaga de Compostella.

Benediktínsky kláštor, kde dodnes mnísi vyrábajú liečivé likéry.

Drahomír Daloš po koncerte v Theatro principal v Burgose.

Ladenie gájd pred vystúpením v meste Miranda.

Muzikant s pútnickou palicou a mušľou sv. Jakuba, s ktorou putujúci pijú vodu. FOTKY: ARCHÍV D.D.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo aj KDH.

Kam vyraziť