Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V knižnici zdobili džínsy pre austrálsky Gosford

Do Klubu putovných džínsov sa zapísala aj Nitra a jej krajská knižnica. Deti zo ZŠ kniežaťa Pribinu v nej slovenskými motívmi zdobili džínsy, ktoré poputujú do Austrálie.

Takto deti v Gosforde vyzdobili svoje džínsy. Na snímke zľava Helena Dodoková, Katarína Čepeláková a Ester Krahulcová.(Zdroj: (ČE))

Do Klubu putovných džínsov sa zapísala aj Nitra a jej krajská knižnica. Deti zo ZŠ kniežaťa Pribinu v nej slovenskými motívmi zdobili džínsy, ktoré poputujú do Austrálie.

NITRA/GOSFORD. Jedným zo zaujímavých projektov medzi Nitrou a partnerským austrálskym Gosfordom je projekt Čaro džínsov. Vyzdobené rifle daruje mesto mestu.

Podporujú čítanie a spoznávanie

Priateľské styky medzi mestami trvajú už od roku 1988. Práve v týchto dňoch sú oficiálni hostia z Gosfordu na návšteve v Nitre. Podľa slov Kataríny Čepelákovej, referentky pre partnerské mestá na MsÚ, Gosford tento zábavný projekt rozšíril najprv do ostatných miest Austrálie a neskôr do sveta. Po Japonsku, Indii a Nemecku sa tamojšia mestská knižnica obrátila s ponukou aj na Nitru.

Spolupráca sa začala črtať v septembri 2011, v decembri už gosfordská knižnica odoslala do Nitry materiály k projektu. „Balík prišiel až v marci. Boli v ňom rifle vyzdobené austrálskymi národnými motívmi, vlajky Austrálie a Gosfordu a fotografie džínsov na niekoľkých známych miestach Gosfordu. Nechýbali, samozrejme, kniha Klub putovných džínsov, ktorá popisuje filozofiu a cieľ projektu, a druhé - „prázdne“ džínsy, ktoré majú vyzdobiť nitrianske deti,“ vysvetlila Čepeláková.

„Ešte sme ani netušili o takejto akcii, ale knihu Klub putovných džínsov a jej štyri pokračovania sme zakúpili pre našich čitateľov,“ hovorí Monika Lobodášová, riaditeľka KKKK v Nitre.

„Teraz, keď sme sa zapojili do tohto projektu, sa veľmi príhodne stali súčasťou výstavy spolu s gosfordskými džínsami, vlajkami a našou literatúrou o krajine protinožcov. Cieľom projektu, v ktorom vyzdobené rifle putujú z krajiny do krajiny, z knižnice do knižnice, je podporovať čítanie, priateľstvá medzi mladými ľuďmi rôznych národov, túžbu po vzdelávaní a spoznávaní nových miest a štátov.“

Folklórne rifle

Do krajskej knižnice Karola Kmeťka si výstavu prišli pozrieť žiaci zo ZŠ kniežaťa Pribinu. Knihovníčky Ester Krahulcová a Helena Dodoková im priblížili obsah a cieľ projektu i samotnú knihu. Ukázali im aj džínsy z Austrálie, ktoré tamojšie deti v knižnici vyzdobili napríklad aj austrálskym „zlatom“ – čajovníkovým stromom.

„Kniha od austrálskej autorky Ann Brashares rozpráva príbehy priateliek Carmen, Bridget, Tibby a Lena, ktoré sa poznajú odmala. V skrini u Carmen Tibby objaví džínsy zo second-handu, všetkým sa páčia, vyskúšajú si ich a zistia, že hoci majú všetky rôzne postavy, zázračné džínsy im všetkým sadnú. Rozhodnú sa založiť Klub putovných džínsov – celé roky si ich medzi sebou posielajú a píšu na ne svoje prázdninové zážitky,“ vysvetlili knihovníčky.

Po teórii sa spolu s deťmi a ich pani učiteľkou Markétou Šutkovou pustili do praktickej časti. Rifle z Gosfordu začali mať folklórny nádych – ozdobili ich čipkami, flitrami, výšivkami a postavičkami v krojoch. Kvetoslava Novelinková z knižnice na počkanie háčkovala ďalšie ozdoby.

Takto skrášlené džínsy potom pošlú do gosfordskej knižnice - spolu s anglicky písanými listami od žiakov ZŠ kniežaťa Pribinu, ktorí si chcú písať s deťmi z Gosfordu.

Rifle z Gosfordu prišli do knižnice vyzdobiť deti zo ZŠ kniežaťa Pribinu s pani učiteľkou Markétou Šutkovou.

Deti na rifle lepili rôzne ozdoby v podobe folklórnych motívov. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť