Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mestské slávnosti sa po rokoch vrátia z parku späť do centra

Bohatý program mestských slávností sa začne Cyrilo-metodskou národnou púťou na Svätoplukovom námestí vo štvrtok 5. júla.

Bohatý program mestských slávností sa začne Cyrilo-metodskou národnou púťou na Svätoplukovom námestí vo štvrtok 5. júla.

NITRA. Tohtoročné mestské slávnosti Nitra, milá Nitra sa po rokoch opäť vrátia z mestského parku do centra mesta na Svätoplukove námestie. Mestské slávnosti, Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti sa v tomto roku uskutočnia v Nitre od 5. do 7. júla. Dni Nitranov budú venované významným osobnostiam histórie i súčasnosti Nitry. Leitmotívom slávností sú blížiace sa oslavy 1150. výročia príchodu vierozvestov na naše územie a s nimi súvisiace otvorenie roku sv. Cyrila a Metoda na Slovensku, ktorý vyvrcholí celonárodnými oslavami 5. júla 2013 v Nitre, uviedla Ľudmila Synaková z nitrianskeho mestského úradu.

Svätú omšu bude celebrovať Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita Slovenska. Účastníci národnej púte i ďalší návštevníci Nitry môžu navštíviť Biskupský palác, ktorý bude v rámci Dňa otvorených dverí prístupný verejnosti. Popoludňajší štvrtkový program sa ponesie v znamení Pribinovej Nitrawy.

Tento nový historický festival návštevníkov zavedie do čias dávno minulých, do sveta vladykov a ich družín, bojovníkov, sokoliarov, trhovníkov, igricov a cudzokrajných kupcov, starej hudby i historickej kuchyne, uviedla Synaková. Jeho súčasťou bude historický sprievod a prehliadka historických kostýmov. Podujatie má byť situované do podhradia a na Pribinovo námestie.

Počas slávností bude Nitra hostiť účastníkov Akademickej Nitry a medzinárodného festivalu folklórnych súborov zo slovanských krajín Slavica, filatelistickej výstavy tematicky zameranej na Jána Pavla II., Veľkú Moravu a na nitriansky región. Súčasťou slávností bude konferencia o počiatkoch kresťanstva na strednom Dunaji, spojená s výstavou replík staroslovanských šperkov, vyrobených žiakmi Strednej odbornej školy polytechnickej v Nitre.

Návštevníci sa od piatka do nedele môžu tešiť na tradičný Nitriansky jarmok a Pivné slávnosti s bohatým kultúrnym programom a ponukou slovenských špecialít, remesiel a tiež na veselý jarmočný program. Ten sa po rokoch opäť vráti z mestského parku do centra, na Svätoplukovo námestie, na Kupeckú ulicu a Štefánikovu triedu. Pešia zóna sa zmení na zónu nitrianskej tvorivosti a umenia a Trogárske korzo s letnými džezovými terasami, živými sochami a atrakciami. Milovníci automobilových veteránov si prídu na svoje na Kupeckej ulici, kde bude zraz historických vozidiel.

V kultúrnom programe dominujú mená sólistov Petra Lipu, Petra Stašáka, Petry Černockej, Josefa Laufera a Roba Kazíka, ale aj hudobných skupín The Backwards (víťaza New York Beatlefestu za najvernejšiu interpretáciu hudby Beatles), etnobeatovej kapely Družina (držiteľky ceny Radia_Head Awards 2011 za najlepšie CD v kategórii World music/folk), The Original Dixiband Slovakia či The Sussie Haas Band.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť