Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pred transportom smrti ho zachránil šarlach

Výstavu približujúcu historické fakty o holokauste presunuli zo Šale do Bratislavy.

(Zdroj: (LAZ))

Výstavu približujúcu historické fakty o holokauste presunuli zo Šale do Bratislavy.

ŠAĽA. Na železničnej stanici v Šali bol minulý týždeň odstavený vagón zo 40. rokov. Taký istý sa pred 2. svetovou vojnou používal na prevážanie dobytka, počas nej slúžil na deportácie Židov do koncentračných táborov.
V súčasnosti bol základom putovnej výstavy, ktorá mala študentom bližšie ozrejmiť aj túto temnú stránku histórie - holokaust. Od tohto týždňa je výstava v Bratislave, o rok by mala byť v Košiciach.

Stopy vo vagóne

Putovnú výstavu Vagón zorganizovala maďarská nadácia Pochod živých. Vznikla už v roku 2007 na podnet muzeálnej pedagogičky Ilony Novák. Odvtedy ju v 50 mestách v Maďarsku videlo viac ako 90-tisíc ľudí. Čiernobiele fotografie, vojenské uniformy a kufre pochádzajú z Maďarského národného múzea a Múzea holokaustu. Boli nainštalované vo vozni pre dobytok, aké nacisti počas 2. svetovej vojny používali na transport židov do Osvienčimu. V jednom vagóne vraj prepravili 80 až 90 ľudí. Zakreslené stopy v ňom znázornili, ako tesne stáli vedľa seba počas cesty, ktorú mnohí ani neprežili.

„Výstava je určená pre mládež. Aby hodiny dejepisu boli trošku zaujímavejšie, aby sme študentom vedeli trošku priblížiť hrôzy, tie strašidelné veci, ktoré sa stali v tom období. Veľmi veľa sa učí o histórii starého Ríma, o Grécku, o francúzskej revolúcii a málo sa učíme o veciach, ktoré sa udiali na tomto území,“ povedala Magda Vadászová, dobrovoľníčka nadácie Pochod živých.

Mengele triedil

V máji 1944 sústredili nacisti 850 židov do šalianskeho geta. Začiatkom júna ich presunuli do Nových Zámkov, odtiaľ ich previezli do koncentračných táborov. Tomáš Lang, v súčasnosti predseda Židovskej náboženskej obce v Nových Zámkoch, sa transportu smrti vyhol, ako hovorí „vďaka neuveriteľnej náhode“. V tom čase ležal ako 4-ročný v nemocnici so šarlachom. Žandári, ktorí zberali židov, vraj nemali odvahu do zariadenia vojsť potom, čo personál vypísal na dvere: Nákazlivá choroba, nevstupovať.

„Deti, ktoré sa dostali na rampu v Auschwitzi, oddeľovali väzni. Tým, ktoré mali menej ako 15 rokov, ale vyzerali staršie, poradili, aby hovorili 15. Až keď predstúpili pred SS-áckeho doktora Mengeleho, ktorý robil triedenie, si uvedomili prečo,“ povedal Tomáš Lang. Počas obdobia druhej svetovej vojny stratil asi 17 členov rodiny. Jeho otec sa z armády, do ktorej narukoval, už nevrátil, mamička pravdepodobne zahynula v ženskom koncentračnom tábore Ra-vensbrück, 90 kilometrov od Berlína.

„Som generácia, ktorá nepoznala nielen starých rodičov, ktorí znamenajú istotu, bezpečnosť, ale ani rodičov. Predstavte si, akú stopu toto zachová v duši človeka, ktorý od svojich štyroch rokov vyrastá vo vedomí, že prežíva iba vďaka dobrým ľuďom.“

Antisemitizmus by mala tlmiť osveta

Tomáš Lang spracoval publikáciu o osude novozámockých židov, napísal tiež knihu o holokauste na južnom Slovensku. Takzvaný salónny antisemitizmus podľa jeho slov existuje aj dnes. Lang je skeptický v tom, že predpojatosť voči židom, ktorá je v niektorých hlboko zakorenená, sa podarí niekedy odstrániť. Tlmiť by ju mala osveta a učenie mladých k tolerancii.

„Kdekto vám povie: To je veľmi poriadny človek, škoda, že je žid. Zažil som to v prvom ročníku, keď ma spolužiaci zbili preto, že židia zavraždili Ježiša. Ale k antisemitizmu netreba mať ani židov, Poľsko je 30-miliónový štát, v ktorom žije iba okolo 3-tisíc židov. Napriek tomu podľa prieskumu verejnej mienky 60% obyvateľstva je presvedčených, že židia majú v Poľsku príliš veľký vplyv."

Tomáš Lang. FOTO: LEA TÓTHOVÁ

FOTO: (LAZ)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť