Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hrobové miesta neplatičov mesto zlikviduje

Nedostatok hrobových miest na sereďskom cintoríne by podľa radnice vyriešil aj urnový háj.

Moderná urnová stena.(Zdroj: ARCHÍV MsÚ)

Nedostatok hrobových miest by podľa radnice vyriešil aj urnový háj.

SEREĎ. Mesto chce zistiť stav hrobových miest na cintoríne. Pasportizáciu vykoná v letných mesiacoch.

Zakúpia softvér

Mesto v spolupráci so správcom cintorína vystavilo vyše 166 upomienok pre neplatičov za prenájom hrobových miest. Poplatok je vo výške 9,95 eura na desať rokov. Ak ho pozostalí nezaplatia do troch rokov, mesto pristúpi k likvidácii hrobu. Tá by sa mala týkať iba schátralých, neupravených hrobových miest bez kríža, nie tých so starobylou architektonickou hodnotou.

„Tie hrobové miesta, za ktoré pozostalí nezaplatia, vykopeme o 1,5 metra hlbšie a predáme ich ešte raz. Sú to nepopulárne opatrenia, ku ktorým však už pristúpili aj iné mestá v rámci získania nových hrobových miest. Študenti obchodnej akadémie, ktorí prídu na odbornú prax 21. mája, budú na hroby umiestňovať štítky, odfotia ich a zverejnia na internete, aby sa ľudia mali možnosť oboznámiť, kto je neplatič,“ povedal prednosta Tibor Krajčovič.

Aby mesto zistilo skutočný stav hrobových miest, voľných hrobových miest a neplatičov, bude musieť spraviť pasportizáciu. Vyžaduje zakúpenie softvéru s presnou digitálnou mapou, ktorý by stál okolo 6-tisíc eur. Časť z neho už mesto má. Tento investičný nákup musí schváliť zastupiteľstvo.

Jednoduchšia údržba

Radnica uvažuje nad zakúpením ďalšieho pozemku pre pohrebné účely vo výmere 539 m2. V pôvodnom cintoríne je hrobových miest totiž iba zhruba na 5,5 až 6 rokov. Na rokovanie o odkúpení nového cintorína dostal primátor Martin Tomčányi na ostatnom zastupiteľstve mandát, predbežne sa dohodol na cene 28 eur za m2. Mesto návrh pripraví na júnové zasadnutie zastupiteľstva.

Ďalšou z možností riešenia nedostatku hrobových miest je podľa prednostu aj vybudovanie urnového hája. Nachádzal by sa za domom smútku, v pravom rohu cintorína. Momentálne je tam unimobunka, v ktorej sa zdržiavajú bezdomovci. Moderná urnová stena by mala poličky, na ktorých by sa mohli umiestniť aj 3-4 urny.

„Tento návrh je od rodinného príslušníka jedného z posledných troch správcov cintorínov. Považujeme to za dobrý nápad, pretože by sme tým vyriešili problémy s hrobovými miestami a aj údržba by bola jednoduchšia,“ vysvetlil Krajčovič. Náklady na urnové miesto by boli asi o 40 až 50 percent lacnejšie ako na pohreb. Tie sa v súčasnosti pohybujú až okolo 500 eur.

Na vybudovanie urnového hája zatiaľ mesto nevyčlenilo peniaze. Stál by približne 14-15-tisíc eur. „Ak ušetríme nejaké peniaze a podielové dane prídu v patričnom objeme, tak by sme to zrealizovali ešte tento rok po schválení zastupiteľstvom. Tým pádom by sme vyriešili problémy s hrobovými miestami a kupovaním ďalších pozemkov.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Fotogaléria: Sereď - Šaľa 7:1

Susedské derby prinieslo jasné víťazstvo druholigistu. Martin Mečiar dvoma gólmi oslávil narodenie prvorodenej dcérky Tamarky.

Blízke regióny

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Jediným Slovákom bol hrajúci tréner

Topoľčianski futbalisti na domáci prípravný zápas nastúpili v základe až s desiatimi legionármi.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Stíhačka F-35 preukázala na cvičení Red Flag svoju nadradenosť

Lietadlo je primárne stíhací bombardér. Jeho hlavným poslaním je vykonávať hĺbkové nálety.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Vitajte v Papalášovciach, v meste, kde sa komunisti schovávali pred ľudom

Pre normálnych občanov Východného Nemecka boli však apartmány vyvolených nedosiahnuteľným luxusom.

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Kam vyraziť