Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V minulom roku dosiahol kraj prebytok vyše sedem miliónov eur

Pod kladný hospodársky výsledok sa podpísali viaceré úsporné opatrenia, ale aj zvýšenie príjmov kraja. Tie v absolútnych číslach dosiahli sumu 140 176 517,80 eura.

NITRA. Nitriansky samosprávny kraj (NSK) ukončil hospodárenie v roku 2011 s prebytkom 7 297 661,48 eura. Pod kladný hospodársky výsledok sa podpísali viaceré úsporné opatrenia, ale aj zvýšenie príjmov kraja. Tie v absolútnych číslach dosiahli sumu 140 176 517,80 eura, čo je v porovnaní s rokom 2010 nárast o 7 083 002,21 eura.

V uplynulom roku rástli aj výdavky kraja, nezvyšovali sa však tak rýchlo, ako príjmy. "Predstavujú sumu 133 237 446,80 eura. V porovnaní s rokom 2010 ide o nárast v hodnote 3 746 723,05 eura," uvádza sa vo zverejnenom záverečnom účte NSK, ktorý dnes vzali na vedomie aj poslanci krajského zastupiteľstva.

Kladný rozdiel medzi príjmami kraja a jeho výdavkami predstavuje hodnotu 6 939 071 eur. Prebytok ešte zvýšili príjmy z finančných operácií na konečných 7 297 661,48 eura. "Som veľmi spokojný s tým, ako sme uzatvorili minulý rok, pretože kraj nielen že udržal vyrovnaný rozpočet, ale máme rozpočet prebytkový, čo nie je jednoduché dokázať v tomto ťažkom a zložitom období. Vytvára to predpoklady pre tvorbu rezerv pre nepredvídateľné udalosti, ktoré sa môžu vyskytnúť, lebo kríza ešte nie je za nami," skonštatoval predseda NSK Milan Belica.

Peniaze z prebytku poputujú do rezervného fondu NSK. O ich ďalšom využití budú rozhodovať krajskí poslanci. "Ja som mal takú požiadavku, aby značná časť išla do rezervy. Prirodzene, potrebujeme riešiť aj niektoré rozvojové problémy, lebo hospodárska kríza sa nedá riešiť iba dusením ekonomiky. Tá ekonomika kraja potrebuje aj impulzy, takže časť pôjde aj na rozvojové aktivity a samozrejme časť pôjde do rezervy, pretože, ako som už spomenul, globálna kríza je ešte stále tu, ona nepominula a treba byť do budúcnosti veľmi obozretný," zdôraznil Belica.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť