Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Stavebné úpravy na ceste smrti prehodnotia, áut ubudlo

Po ceste medzi Nitrou a Zlatými Moravcami denne prejde do 3-tisíc áut. Pred otvorením R1 ich bolo vyše 17-tisíc.

V porovnaní s minulosťou je cesta poloprázdna.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Slovenská správa ciest prehodnotí ďalšie stavebné úpravy na zlatomoravskej ceste smrti. Po otvorení novej rýchlocesty po nej jazdí menej áut. Ich počet klesol denne približne šesťnásobne.

No hoci intenzita dopravy výrazne klesla, cesta I/65 je podľa odborníkov naďalej problémová, nespĺňa totiž normy. Viaceré križovatky - odbočky do dedín sú zle stavebne usporiadané a nebezpečné.

„Z tohto pohľadu je jedno, koľko áut po ceste prejde. Opatrenia sú nutné z hľadiska zvýšenia bezpečnosti premávky. Nemusia byť však také rozsiahle, ako sa pôvodne plánovalo. Treba urobiť aspoň ľavé odbočenia,“ povedal dopravný inžinier Andrej Sitkey.

Na úpravu tejto križovatky je už vydané stavbené povolenie. Práce sú pozastavené. Foto: Dušan Tarko

Čakajú na analýzu dopravy

Slovenská správa ciest dala ešte v roku 2004 vypracovať technickú štúdiu bezpečnostných opatrení. „V zásade ide o odstránenie nevyhovujúceho šírkového usporiadania a rekonštrukciu križovatiek, rekonštrukciu autobusových zastávok, priechody pre chodcov. Rozsah a technické riešenie vyplynulo z intenzity dopravy aktuálnej v čase spracovania projektových dokumentácií,“ povedala Iveta Fedorová zo Slovenskej správe ciest.

Doteraz boli stavebne upravené štyri križovatky - Tesárske Mlyňany (0,4 milióna eur), Chyzerovce a Prílepy v Zlatých Moravciach (1,2 milióna eur) a Beladice (0,9 milióna eur).

Štúdia z roku 2004 rieši aj križovatky Štitáre - Pohranice (vydané je už stavebné povolenie), Kolíňany, Choča a Neverice. Rekonštrukcie ale SSC pozastavila, počká na dopravnú analýzu.

„Je nutné prehodnotiť každú z pozastavených stavebných akcií a zistiť, či na nehodovosť v danej lokalite vplýval len technický stav a stavebné usporiadanie cestnej komunikácie, alebo bola ovplyvňovaná aj hustotou dopravy,“ povedal Pavol Kajánek z Výskumného ústavu dopravného v Žiline.

Podľa pôvodných plánov sa mali rekonštruovať aj autobusové zastávky. Foto: (mh)

Stále má medzinárodný význam

Cesta medzi Nitrou a Zlatými Moravcami s množstvo nehôd s tragickými následkami bola do otvorenia R1 postrachom vodičov. Preto dostala prívlastok cesta smrti.

„Predtým tu bola hádam každý týždeň nehoda. Po otvorení R1 sa to zmenilo. Úpravy by sme však uvítali napriek tomu, že je odliv áut - kvôli zvýšeniu bezpečnosti. Bolo by dobré vybudovať aspoň odbočovacie pruhy,“ myslí si starosta Pohraníc Ladislav Hajdu.

Rovnaký názor má aj Krajský dopravný inšpektorát v Nitre: „Stavebné úpravy na ceste I/65, ktorá je ešte stále cestou I. triedy medzinárodného významu, sú dôležité a potrebné. Samozrejme je treba zohľadniť reálne podmienky v čase ich realizácie.“

Nehodovosť sa znížila

Po otvorení R1 (koncom októbra 2011) sa za prvé tri mesiace roku 2012 medzi Nitrou a Zlatými Moravcami stalo len päť dopravných nehôd. Nevyžiadali si žiadne zranenia.

Za rok 2011 evidovala polícia na tomto úseku dohromady 96 nehôd. Dve osoby pri nich zomreli, tri sa zranili ťažko a 43 bolo ľahko zranených. V roku 2010 sa na ňom stalo 157 nehôd, jedna osoba zomrela, jedna utrpela ťažké zranenia a 80 ľudí bolo ľahko zranených.

„V roku 2011 klesol počet dopravných nehôd, pretože už boli stavebne upravené niektoré križovatky a od konca októbra sa značná časť dopravy presunula na rýchlostnú cestu,“ povedal dopravný inžinier Andrej Sitkey.

Pre zaujímavosť - len za prvých šesť mesiacov roku 2007 sa na zlatomoravskej ceste stalo 92 dopravných nehôd. Štyri osoby pri nich zomreli, štrnásť sa zranilo ťažko a 29 ľahko.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť