Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Bežať pre život sa v Nitre bude štvrtú májovú sobotu

Cieľom charitatívnej akcie je vyzbierať 85-tisíc eur na svetový unikát. Prístroj Incycute on-line sleduje vplyv liekov a kmeňových buniek na nádorové bunky.

Na tlačovke k akcii - zľava Patrik Semík, Ján Juráš a Štefan Štefek.(Zdroj: (ČE))

Cieľom charitatívnej akcie je vyzbierať 85-tisíc eur na svetový unikát. Prístroj Incycute on-line sleduje vplyv liekov a kmeňových buniek na nádorové bunky.

NITRA. Už po piatykrát sa v Nitre bude bežať o život. Do tejto charitatívnej bežeckej akcie sa na Slovensku počas štyroch ročníkov zapojilo viac ako 27 700 ľudí. Tento rok na predpokladá účasť 14-tisíc bežcov vo všetkých zapojených mestách (Bratislava, Nitra, Prešov, Zvolen, Žilina, Trenčín a Banská Bystrica, ktorá pribudla v tomto ročníku behu).

Vlani sa behu zúčastnilo 12 315 bežcov v piatich mestách SR, účasť bola o 41% vyššia ako v roku 2010. Podarilo sa vyzbierať 70 148 eur, za ktoré sa zakúpil prístroj ELIspot dôležitý pre prípravu protinádorových vakcín.

Bežecké mestečko pri DAB

V Nitre bude Beh pre život v sobotu 26. mája. Doposiaľ sa všetkých štyroch behov v našom meste zúčastnilo 6 930 ľudí. Vlani aj napriek dažďu cieľom prešlo 2 411 účastníkov, na štartovnom sa vyzbieralo 7 566 eur.

Štart a cieľ behu v Nitre bude o 11. hodine opäť pred Divadlom Andreja Bagara. Pobeží sa známou 4,2 km dlhou trasou – popod hrad cez nitriansky park a späť.

Ako doplnil Patrik Semík z agentúry Be Cool, ktorá beh technicky zabezpečuje, bežecké mestečko pri DAB začne fungovať v sobotu od 8.30 h – budú tu šatne, úschovňa a bežci sa budú môcť zaregistrovať. Registrácia sa začne už piatok 25. mája pri OD Tesco (od 11. do 18. h).

Súčasťou akcie je ako každý rok aj sprievodný program – k dispozícii bude detský kútik s maľovaním na tvár, nafukovacím hradom a súťažami. Po behu čaká účastníkov tombola. Lídrom hudobného programu bude mladá košická kapela Good Fancy, „slávikový“ skokan spred dvoch rokov.

„Do Tesco Behu pre život sme sa zapojili už od prvého ročníka a pre vzrastajúci záujem bežcov z Nitry a celého regiónu sme museli zmeniť miesto štartu a cieľa. Spred OD Tesca sme sa presunuli pred DAB, aby to patróni nitrianskeho behu – Ján Greššo a Eva Pavlíková - nemali ďaleko,“ zažartoval si viceprimátor Štefan Štefek, ktorý býva pravidelným účastníkom behu.

„Prvé dva ročníky sme v tomto behu v počte účastníkov boli určite lídrom, vlani bol s rekordnou účasťou prvý Prešov. Preto by som ľudí rád vyzval, aby túto dobrú vec podporili v čo najväčšej miere a potvrdili tak, že v Nitre to žije.“

Bola aj zimná verzia behu

Patrónmi behu v Nitre sú už od prvého ročníka herečka Eva Pavlíková a riaditeľ DAB Ján Greššo. „Keď som vlani ráno v deň behu zobudila, myslela som si, že to nedopadne dobre. Ale aj napriek dažďu prišlo 2 411 ľudí, čo je obdivuhodné. Vždy ma dojíma nadšenie ľudí zapojiť sa do behu a pomôcť,“ hovorí Eva Pavlíková.

„Som síce východniarka, ale vyzývam Nitrančanov, aby prišli v čo najväčšom počte, aby sme porazili Prešov. Vlani sa tam behu zúčastnilo až 3 500 ľudí. Ale vlastne ani nie je dôležité predbehnúť nejaké mestá, dôležité je zúčastniť sa.“

Ján Greššo skonštatoval, že je veľmi šťastný, že sa vo svojom bláznivom behu životom stretol s Behom pre život. „Vlani som si trasu prešiel s pánom viceprimátorom a konečne sme sa mali čas porozprávať. Beh s chôdzou sme kombinovali tak, aby sme neskončili na ARO. Ja som bol ešte na trati a kolega Peter Košťál mi poslal sms, že je už osprchovaný. Išli sme poctivo, ale nechceli sme mať „červené kravaty“,“ zasmial sa Greššo.

„Myšlienka pomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú, je veľmi krásna, vážim si všetkých, ktorý beh organizujú, podporujú aj sa ho zúčastňujú.“

„Nesúťažný beh je ako každoročne určený športovcom i nešportovcom, jednotlivcom i rodinám s deťmi. Každý ho môže prejsť spôsobom, ktorý mu najviac vyhovuje – chôdzou, aj s deťmi v kočíku, ľahším behom a tí zdatnejší aj na čas,“ hovorí Katarína Šutarová z agentúry, ktorá beh organizuje.

Dodala, že tento rok v januári pilotne zorganizovali aj zimnú verziu charitatívnej akcie – Korčuľovanie pre život. Na bratislavský štadión Ondreja Nepelu prišlo 600 dospelých aj detí – vyzbierali 2 263 eur. Nadácia Tesco plánuje charitatívne korčuľovanie rozšíriť aj do ďalších miest.

Malý ale unikátny

Vyzbierané financie z Behu pre život 2012 pôjdu ako každý rok na účet Nadácie pre výskum rakoviny. „Naším cieľom je tento rok vyzbierať 85-tisíc eur na prístroj Incucyte, ktorý slúži na sledovanie zmien nádorových buniek,“ povedala Monika Selická z Nadácie Tesco.

„Všetky prístroje, na ktoré sme sa počas behov vyzbierali, fungujú a pomáhajú v boji proti rakovine. Tento rok sa opäť snažíme získať unikátny prístroj. Je jediným vo svete vo výskume, ktorým sa dá on-line sledovať vplyv liekov či kmeňových buniek získaných z telesného tuku na nádorové bunky,“ hovorí Ján Juráš z Nadácie výskumu rakoviny.

„Jeho názov Incucyte by sa dal preložiť ako inkubátor buniek. Je to malý aparát, ale „narvaný“ najmodernejšou technikou – malá kamera on-line zaznamenáva priebeh procesu, naraz sa dá sledovať až 100 takýchto procesov. Cieľom vplyvu liekov alebo kmeňových buniek je zabiť nádorové bunky. Ak prístroj získame v decembri, po jeho zabehnutí by mohol v júli-auguste 2013 naplno pracovať.“

Prispieť na kúpu prístroja sa dá ako každoročne rôznymi spôsobmi – zaplatením štartovného, príspevkom počas verejnej zbierky, kúpou darčekových predmetov alebo priamo na účet.

Patrónmi nitrianskeho behu sú už od jeho začiatkov Eva Pavlíková a Ján Greššo. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť