Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Galéria predstaví vzácne diela zo svojich zbierok

Nitrianska galéria predstaví diela zo svojich depozitárov.

V rámci výstavy "Zo zbierok Nitrianskej galérie 1777 30. roky 20. storočia" prezentuje výber výtvarných diel so zameraním na staršie umenie. Vo svojej ponuke sa galéria zameriava predovšetkým na umenie z obdobia 20. storočia.

Presah výstavy až do 18. storočia dokumentuje skutočnosť, že galéria od svojho založenia v roku 1965 získala do svojich zbierok viaceré diela významných umelcov, ktorých tvorba sa vzťahuje práve k starším dejinám umenia.

"Výstavu sme koncipovali tak, aby sme na jednej strane ukázali, že aj v našich zbierkach sú zastúpení reprezentatívni umelci, ktorí zásadným spôsobom spoluvytvárali obraz nášho umenia 19. a 20. storočia. Či už je to Ladislav Mednyánszky, Juraj Collinássy, Július Koreszka, Martin Benka, Eugen Krón, Koloman Sokol, Ján Mudroch, Janko Alexy a ďalší. Na na druhej strane sú to diela, ktoré sa nejakým spôsobom vzťahujú k Nitre alebo jej širšiemu okoliu," hovorí kurátorka výstavy a zároveň riaditeľka Nitrianskej galérie Renáta Niczová.

Maľby s tematikou Nitry sú zastúpené predovšetkým v umení 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. "V tomto kontexte má špecifické miesto tvorba Karola Pongrácza (1872 1930), ktorý prežil časť svojho života v Nitre. Na výstave je zaradený súbor jeho olejomalieb, vrátane maľby Železná brána na Dunaji, za ktorú získal v roku 1896 zlatú medailu na Medzinárodnej výstave výtvarného umenia v Budapešti," informovala Niczová.

Podľa jej slov je výstava tohto typu jednou z alternatívnych foriem, ako divákovi sprístupniť výber zo zbierkového fondu galérie v situácii, keď prezentácia stálych zbierok absentuje. Výstavný projekt sa bude konať pri príležitosti Medzinárodného dňa galérií a múzeí, ktorý je plánovaný na 19. mája a následne bude nadväzovať na Týždeň Nitrianskej galérie. Výstava "Zo zbierok Nitrianskej galérie 1777 30. roky 20. storočia" sa bude konať v Reprezentačných priestoroch galérie. Otvorená bude už 12. mája a potrvá do 27. mája.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť