Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

S podporou mesta chce stabilizovať hokej v Nitre

Do čela nitrianskeho hokeja sa vracia staronová tvár. Ján Plandora už v minulosti viedol klub, dokázal pritiahnuť ľudí do hľadiska a bol aj pri zisku bronzových medailí v roku 2006. Známy podnikateľ sa vo štvrtok stal podpredsedom predstavenstva HK Nitra,

Bývalý šéf klubu Ján Plandora sa opäť vracia do nitrianskeho hokeja.(Zdroj: archív MY)

pričom post predsedu zatiaľ zostal neobsadený.

Čo vás opäť priviedlo do nitrianskeho hokeja?
- Z klubu som odišiel po sezóne 2009/10, bol som síce členom dozornej rady, ale do riadiaceho procesu som sa nezapájal. V poslednom čase som sa zúčastnil viacerých stretnutí predstaviteľov mesta a klubu, kde sa riešili otázky ďalšieho smerovania klubu a určité problémy v súvislosti s reštrukturalizáciou. Na jednom stretnutí som bol oslovený teraz už bývalým riaditeľom Panisom, či by som sa nevrátil späť. Uistil som sa, že pán primátor má napriek zložitej ekonomickej situácii v spoločnosti naďalej záujem o udržanie extraligového hokeja v Nitre, a tak sme sa dohodli, že mu predložím svoju predstavu o riadení klubu. Asi sa mu to pozdávalo a v zásade sme sa dohodli na forme podpory. Bez tejto dohody by som si na túto funkciu určite netrúfol. Teraz by sme mali dopracovať koncepciu na všetkých úrovniach riadenia klubu a dať ju na diskusiu ľuďom, ktorí majú záujem hokeju pomôcť.

V hokeji, a nielen nitrianskom, ide hlavne o peniaze. Je dnes počas krízy iná situácia so zháňaním financií, ako pred 5-7 rokmi?
- Určite áno, celý slovenský šport je podvyživený a hokej, ako jeden z finančne najnáročnejších, to pociťuje veľmi. Výsledky tohto stavu vidieť na každej úrovni - reprezentácia, extraliga, mládež. Bude náročné zabezpečiť rozpočet, ale verím, že s tímom ľudí, ktorý sme začali dávať dokopy, sa to podarí.

Máte prehľad o tom, čo hlavne nitrianskemu hokeju chýba a na čo sa treba najviac zamerať?
- Samozrejme, okrem väčšieho balíka peňazí je to hlavne stabilita. Od 1. mája 2008, keď som prvýkrát odišiel z funkcie riaditeľa, tu bol každý rok šéfom niekto iný. Najprv pán Lukáčik, potom o rok znovu ja, následne pán Kusý a naposledy pán Šmidák. Minimálna kontinuita. Pokiaľ sa chceme vrátiť tam, kde sme boli pred 6 alebo 7 rokmi, musíme sa dohodnúť najprv na tomto.

Je šanca, že by nitriansky hokej získal významného generálneho sponzora?
- Za mojej prvej éry sme nikdy nemali megapartnera, ale boli sme vďační všetkým našim partnerom, tým generálnym samozrejme naviac. Portfólio partnerov tvorilo 70-80 firiem. Vlani tiež nebolo málo partnerov, minimálne tých si musíme udržať. Verím, že pribudnú aj iní. O GP na úrovni aspoň 25% z rozpočtu som vždy sníval, možno sa práve tento rok sen premení na skutočnosť.

Za vašej predošlej éry mal klub dobré výsledky, zároveň ste sa však ani vtedy nevyhli vytváraniu dlhu. Teraz sa pracuje na tom, aby bol klub oddlžený. Budete teraz raziť inú stratégiu ako v minulosti?
- Ja som nikdy nechcel vytvárať dlhy, aj keď som tomu nedokázal zabrániť. Za päť sezón to bolo spolu cca 17 mil. korún. Na druhej strane, za predchádzajúceho vedenia mesta bola priama podpora mužského hokeja len zlomkom tej z posledných troch rokov. Klub z vlastných prostriedkov vybudoval C tribúnu, skyboxy, šatne, bufet, obchod. Ale určite bola iná doba. A moje predstavy do sezóny? V prvom rade pritiahnuť späť divákov, hrať atraktívny útočný hokej, postúpiť do play-off a nezvýšiť súčasnú zadlženosť klubu.

Je pravda, že reštrukturalizácia a pohľadávky voči hráčom sa hýbu na úrovni 500-tisíc eur? Čo s tým chcete robiť?
- Nemám ešte všetko zmapované, reštruktúra sa bude platiť ešte dva a štvrť roka, na ňu musíme peniaze nájsť, aj keď nie všetko je v nej v poriadku. Záväzky hráčov sa vždy v nejakej výške prenášali a prenášajú nielen v Nitre, ale aj v Slovane, Košiciach. Je otázkou, aká je to čiastka a koľko percent tvorí z nového rozpočtu. My musíme okamžite naštartovať marketing, osloviť tzv. istých partnerov a zabezpečiť už v máji do klubu prvé peniaze.

Kto budú tréneri? Začína sa už skladať aj káder?
- Riaditeľom klubu som sa stal vo štvrtok 3. mája poobede a otázka trénerov a mužstva je jedna z prvoradých. Jednania začali, v klube je konsenzus, aby vo funkcii pokračoval pán Kolečáni, ale definitívne zloženie trénerskej dvojice bude známe až tento týždeň. Prípravu chceme odštartovať 14. mája. Zo súčasného kádra by mala zostať asi polovica hráčov, zvyšok musíme doplniť. Mužstvo chceme postaviť tak, aby bolo reálne šieste miesto, a zároveň zabezpečený mzdový limit, ktorý sme si dali.

V Nitre má mládež pod palcom iný subjekt - HC Nitra. Počuli sme však, že na novú sezónu od SZĽH dostal licenciu pre mládežnícke súťaže HK Nitra. Znamená to, že muži aj mládež budú opäť pod jednou strechou?
- V lete 2009 sa mládežnícke licencie účelovo previedli na akciovú spoločnosť pánov Lukáčika a Repu. HK reálne hrozil konkurz a zánik, chceli sme aspoň mládež mať v poriadku. Aj ja som v tom videl dobrý krok. Realita je však iná. Spolupráca medzi mládežou a mužmi je problematická. Preto už bývalé vedenie HK začalo robiť kroky smerujúce k vráteniu licencií. Tie sa napriek stanoveniu symbolickej ceny za jej prevedenie (predaj) nikdy nezaplatili. Všetci mládežnícki hráči prešli do HC úplne bezodplatne. Teraz si na nich robia nároky. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť 19. mája. HK má všetky predpoklady, aby sa mládežnícky hokej v Nitre robil minimálne na takej istej úrovni. Máme od mesta v prenájme zimný štadión, všetky šatne, robíme rozvrhy na obsadenie ľadových plôch. Predstavitelia mesta garantujú podporu mládežníckeho hokeja práve vtedy, keď ho budú mať aj aspoň čiastočne pod kontrolou. V súčinnosti s mestom zakladáme občianske združenie, na ktoré sa licencie prevedú. O budúcnosť mládežníckeho hokeja tak nemusia mať rodičia obavy.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť