Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

S podporou mesta chce stabilizovať hokej v Nitre

Do čela nitrianskeho hokeja sa vracia staronová tvár. Ján Plandora už v minulosti viedol klub, dokázal pritiahnuť ľudí do hľadiska a bol aj pri zisku bronzových medailí v roku 2006. Známy podnikateľ sa vo štvrtok stal podpredsedom predstavenstva HK Nitra,

Bývalý šéf klubu Ján Plandora sa opäť vracia do nitrianskeho hokeja.(Zdroj: archív MY)

pričom post predsedu zatiaľ zostal neobsadený.

Čo vás opäť priviedlo do nitrianskeho hokeja?
- Z klubu som odišiel po sezóne 2009/10, bol som síce členom dozornej rady, ale do riadiaceho procesu som sa nezapájal. V poslednom čase som sa zúčastnil viacerých stretnutí predstaviteľov mesta a klubu, kde sa riešili otázky ďalšieho smerovania klubu a určité problémy v súvislosti s reštrukturalizáciou. Na jednom stretnutí som bol oslovený teraz už bývalým riaditeľom Panisom, či by som sa nevrátil späť. Uistil som sa, že pán primátor má napriek zložitej ekonomickej situácii v spoločnosti naďalej záujem o udržanie extraligového hokeja v Nitre, a tak sme sa dohodli, že mu predložím svoju predstavu o riadení klubu. Asi sa mu to pozdávalo a v zásade sme sa dohodli na forme podpory. Bez tejto dohody by som si na túto funkciu určite netrúfol. Teraz by sme mali dopracovať koncepciu na všetkých úrovniach riadenia klubu a dať ju na diskusiu ľuďom, ktorí majú záujem hokeju pomôcť.

V hokeji, a nielen nitrianskom, ide hlavne o peniaze. Je dnes počas krízy iná situácia so zháňaním financií, ako pred 5-7 rokmi?
- Určite áno, celý slovenský šport je podvyživený a hokej, ako jeden z finančne najnáročnejších, to pociťuje veľmi. Výsledky tohto stavu vidieť na každej úrovni - reprezentácia, extraliga, mládež. Bude náročné zabezpečiť rozpočet, ale verím, že s tímom ľudí, ktorý sme začali dávať dokopy, sa to podarí.

Máte prehľad o tom, čo hlavne nitrianskemu hokeju chýba a na čo sa treba najviac zamerať?
- Samozrejme, okrem väčšieho balíka peňazí je to hlavne stabilita. Od 1. mája 2008, keď som prvýkrát odišiel z funkcie riaditeľa, tu bol každý rok šéfom niekto iný. Najprv pán Lukáčik, potom o rok znovu ja, následne pán Kusý a naposledy pán Šmidák. Minimálna kontinuita. Pokiaľ sa chceme vrátiť tam, kde sme boli pred 6 alebo 7 rokmi, musíme sa dohodnúť najprv na tomto.

Je šanca, že by nitriansky hokej získal významného generálneho sponzora?
- Za mojej prvej éry sme nikdy nemali megapartnera, ale boli sme vďační všetkým našim partnerom, tým generálnym samozrejme naviac. Portfólio partnerov tvorilo 70-80 firiem. Vlani tiež nebolo málo partnerov, minimálne tých si musíme udržať. Verím, že pribudnú aj iní. O GP na úrovni aspoň 25% z rozpočtu som vždy sníval, možno sa práve tento rok sen premení na skutočnosť.

Za vašej predošlej éry mal klub dobré výsledky, zároveň ste sa však ani vtedy nevyhli vytváraniu dlhu. Teraz sa pracuje na tom, aby bol klub oddlžený. Budete teraz raziť inú stratégiu ako v minulosti?
- Ja som nikdy nechcel vytvárať dlhy, aj keď som tomu nedokázal zabrániť. Za päť sezón to bolo spolu cca 17 mil. korún. Na druhej strane, za predchádzajúceho vedenia mesta bola priama podpora mužského hokeja len zlomkom tej z posledných troch rokov. Klub z vlastných prostriedkov vybudoval C tribúnu, skyboxy, šatne, bufet, obchod. Ale určite bola iná doba. A moje predstavy do sezóny? V prvom rade pritiahnuť späť divákov, hrať atraktívny útočný hokej, postúpiť do play-off a nezvýšiť súčasnú zadlženosť klubu.

Je pravda, že reštrukturalizácia a pohľadávky voči hráčom sa hýbu na úrovni 500-tisíc eur? Čo s tým chcete robiť?
- Nemám ešte všetko zmapované, reštruktúra sa bude platiť ešte dva a štvrť roka, na ňu musíme peniaze nájsť, aj keď nie všetko je v nej v poriadku. Záväzky hráčov sa vždy v nejakej výške prenášali a prenášajú nielen v Nitre, ale aj v Slovane, Košiciach. Je otázkou, aká je to čiastka a koľko percent tvorí z nového rozpočtu. My musíme okamžite naštartovať marketing, osloviť tzv. istých partnerov a zabezpečiť už v máji do klubu prvé peniaze.

Kto budú tréneri? Začína sa už skladať aj káder?
- Riaditeľom klubu som sa stal vo štvrtok 3. mája poobede a otázka trénerov a mužstva je jedna z prvoradých. Jednania začali, v klube je konsenzus, aby vo funkcii pokračoval pán Kolečáni, ale definitívne zloženie trénerskej dvojice bude známe až tento týždeň. Prípravu chceme odštartovať 14. mája. Zo súčasného kádra by mala zostať asi polovica hráčov, zvyšok musíme doplniť. Mužstvo chceme postaviť tak, aby bolo reálne šieste miesto, a zároveň zabezpečený mzdový limit, ktorý sme si dali.

V Nitre má mládež pod palcom iný subjekt - HC Nitra. Počuli sme však, že na novú sezónu od SZĽH dostal licenciu pre mládežnícke súťaže HK Nitra. Znamená to, že muži aj mládež budú opäť pod jednou strechou?
- V lete 2009 sa mládežnícke licencie účelovo previedli na akciovú spoločnosť pánov Lukáčika a Repu. HK reálne hrozil konkurz a zánik, chceli sme aspoň mládež mať v poriadku. Aj ja som v tom videl dobrý krok. Realita je však iná. Spolupráca medzi mládežou a mužmi je problematická. Preto už bývalé vedenie HK začalo robiť kroky smerujúce k vráteniu licencií. Tie sa napriek stanoveniu symbolickej ceny za jej prevedenie (predaj) nikdy nezaplatili. Všetci mládežnícki hráči prešli do HC úplne bezodplatne. Teraz si na nich robia nároky. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť 19. mája. HK má všetky predpoklady, aby sa mládežnícky hokej v Nitre robil minimálne na takej istej úrovni. Máme od mesta v prenájme zimný štadión, všetky šatne, robíme rozvrhy na obsadenie ľadových plôch. Predstavitelia mesta garantujú podporu mládežníckeho hokeja práve vtedy, keď ho budú mať aj aspoň čiastočne pod kontrolou. V súčinnosti s mestom zakladáme občianske združenie, na ktoré sa licencie prevedú. O budúcnosť mládežníckeho hokeja tak nemusia mať rodičia obavy.

Ďalšie články z rubriky Šport


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 7 999
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 947
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 691
  4. Vargová z Veselí do Šale 640
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 418
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 364
  7. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 342
  8. Neded s cenným víťazstvom 311
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 177
  10. Ivan Veľký 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť