Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na 'drobnú' stavbu s rozlohou vyše 8-tisíc metrov štvorcových sa ľudia sťažovali poslancom

Primátor tvrdí, že 'drobnú stavbu', ktorá má viac ako osemtisíc metrov štvorcových, nechal preveriť.

Podnikanie po slovensky: takto si podnikateľ v Prílepoch predstavuje drobnú stavbu...(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Zúfalí obyvatelia Prílep, ktoré sú mestskou časťou Zlatých Moraviec, vystúpili pred poslaneckým zborom. Sťažovali sa na megastavbu, ktorá im vyrastá kúsok od ich okien.

Na stavenisku by v budúcnosti malo byť podľa informácií domácich logistické centrum, prekládka kamiónov, či dokonca benzínka. Nič z toho v doteraz pokojnej mestskej časti miestni obyvatelia nechcú.

Doplnkom k akej stavbe je rozsiahly plot?

Háčik je v tom, že prílepskému podnikateľovi schválili úrady iba drobnú stavbu. Zastavaná je však celá plocha niekdajšieho ihriska s rozlohou 8 288 metrov štvorcových, čo na drobnú stavbu rozhodne nevyzerá.

Podnikateľ v prehlásení napísal, že ide iba o oplotenie. Zákon vníma aj oplotenie ako drobnú stavbu, musí však byť iba ako doplnok k hlavnej stavbe s patričnými povoleniami. „Ak by to, čo sa v susedstve stavia, malo byť oplotením firmy, znamenalo by to, že podnikateľ pripravuje výstavbu ďalšieho areálu. V takom prípade mal stavebný úrad najprv uskutočniť územné konanie so zabezpečením informovanosti všetkých susedov ako účastníkov takého konania. To sa nestalo,“ hovorí Božena Laktišová, ktorej pozemok susedí so stavbou.

Obyvatelia: Hluk kamiónov a ničenie domov

Mestským poslancom sa na aktivity podnikateľa sťažovali aj zúfalí obyvatelia Prílep. Primátora Petra Lednára obvinili, že je podnikateľovou pravou rukou. Primátora aj so synom údajne vídavajú v dome prílepského podnikateľa.

„Nespíme celé noci, praskajú nám celé domy. Mám staručkú svokru, staručkú mamu, onkologicky chorú dcéru. Skúste si toto vy, pán Lednár, alebo niekto z vás. Ste jeho pravá ruka, on to sám vykrikoval. Keď ste na ihrisku robili kampaň a piekli klobásy, možno ste už vtedy vedeli, že to ihrisko nebude naše,“ povedala primátorovi Jozefína Šmirinová.

S jej názorom súhlasili viacerí Prílepčania, ktorí prišli na rokovanie. Obyvatelia zdôraznili, že podnikateľovi nezávidia, no chcú, aby zákon platil pre všetkých.

Podnikateľ s médiami nekomunikuje, správa sa agresívne a novinárov verbálne napáda.

Primátor: Nič som nevybavoval

Lednár vyhlásil, že nič z toho, čo Šmirinová povedala, nie je pravda. „Čo to tu splietate? Láskavo ma vynechajte z hry, čo ja mám s vašim ihriskom?“ spýtal sa primátor. Priznal, že podnikateľa pozná, no odmietol, že by mu niečo vybavoval.

Dnes už odvolaný prednosta mestského úradu Ján Jamrich obyvateľov informoval, že Lednár dal podnet na krajský stavebný úrad. „Primátor požiadal písomne o štátny stavebný dohľad a vykonanie kontroly nad aktivitami, ktoré prebiehajú,“ povedal ľuďom Jamrich.

Stavba prílepského podnikateľa navyše nie je v súlade s územným plánom. Ten počíta s rodinnými domami a nevyhnutnou občianskou vybavenosťou, čo sú napríklad potraviny, pošta či škôlka.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť