Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mestskí policajti z Moraviec budú chodiť na dedinu

Peniaze, ktoré zlatomoravskí mestskí policajti vyberú na pokutách, pôjdu do rozpočtu dediny.

1. mája boli v Topoľčiankach tisíce ľudí.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Peniaze, ktoré zlatomoravskí mestskí policajti vyberú na pokutách, pôjdu do rozpočtu dediny.

TOPOĽČIANKY. Najmasovejšia akcia na Zlatomoravsku a jedna z najväčších v Nitrianskom kraji. Tak hodnotia úrady davy ľudí, ktoré doslova zaplavili Topoľčianky na prvého mája.

Turisti si prišli pozrieť Národný žrebčín, najväčšiu sieť vínnych pivníc na Slovensku, niekdajšie letné sídlo prezidentov aj priestory patriace štátnym lesom. Počas jediného dňa sa obcou premlelo zhruba pätnásťtisíc ľudí. Je to päťkrát viac, ako majú Topoľčianky obyvateľov.

Po prvý raz

Aby takýto nápor dedina zvládla, vypomáhali jej mestskí policajti z neďalekých Zlatých Moraviec. Do Topoľčianok prišli prvý raz v histórii na základe zmluvy, ktorú podpísalo mesto a obec. Predchádzal tomu súhlas miestnych poslancov. Tí zlatomoravskí ho dali len päť dní pred akciou.

Mestskí policajti pomáhali štátnym riešiť nával áut hľadajúcich parkovanie, usmerňovali dopravu a dbali na verejný poriadok.

Masovky

Záujem o zlatomoravských policajtov majú Topoľčianky celoročný. „Chceli by sme ich tu hlavne pri masových podujatiach, na ktorých sa predpokladá väčší počet návštevníkov, ktorých my s našimi dobrovoľníkmi a zamestnancami obecného úradu nedokážeme zvládnuť. Okrem prvého mája je takýmto podujatím napríklad púť k Panne Márii Škapuliarskej v polovici júla,“ hovorí starosta Topoľčianok Juraj Mesko.

Popri masovkách by policajti mali prichádzať do Topoľčianok aj v bežný týždeň počas celého roka. „Musíme si ešte vyšpecifikovať dni – ale zrejme to budú víkendové dni, piatok alebo sobota. Naša predstava je taká, že večer by chodila po obci dvojčlenná hliadka a monitorovala by poriadok v obci,“ povedal starosta Mesko.

Starosta Topoľčianok Juraj Mesko.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Takáč: Moravce neostanú bez policajtov

Na masové podujatia musia podľa zmluvy Topoľčianky upozorniť mestských policajtov v Zlatých Moravciach minimálne pätnásť dní pred konaním akcie. Ohlásenie má čisto pragmatické dôvody – policajti si musia zadeliť služby tak, aby zvládli prácu v meste aj obci súčasne.

Na rokovaní mestského parlamentu v Zlatých Moravciach vyjadrili poslanci obavy, či pôsobenie mestských policajtov v cudzej obci neochromí činnosť polície v samotnom meste. Náčelník Marián Takáč ale ubezpečil, že nič také nenastane.

„Všetky úlohy na území Topoľčianok budeme po predchádzajúcej dohode vykonávať len z nadčasovej práce príslušníkov mestskej polície. Počas plnenia úloh na území Topoľčianok bude v Zlatých Moravciach zabezpečená riadna služba mestskej polície,“ povedal náčelník Takáč.

Za policajtov Topoľčianky zaplatia

Policajti nebudú z mesta do dediny dochádzať zadarmo. Mesto obci vyfaktúruje prácu, ktorú policajti odvedú. „Zaplatíme za priemernú mzdu policajta podľa počtu odpracovaných hodín aj s odvodmi plus pohonné hmoty. Celkovú výšku vám neviem povedať, bude sa odvíjať od toho, koľko hodín tu mestskí policajti odrobia,“ povedal Juraj Mesko. Dedina by policajtom mala platiť aj za stravu.

Obec doteraz spolupracovala len so súkromnou SBS-kou, čo však na masové podujatia nepostačovalo. „Ide tu aj o psychologické hľadisko – uniforma má svoju váhu,“ povedal starosta.

Mestskí policajti od neho dostanú splnomocnenie na výkon činnosti. To je potrebné, aby v prípade potreby mohli policajti rozdávať pokuty aj mimo Zlatých Moraviec.

Ak teda od prvého mája v Topoľčiankach niekto zle zaparkuje alebo bude narúšať nočný pokoj, môže vyfasovať pokutu. Peniaze vybrané mestskými policajtmi na území Topoľčianok poputujú do rozpočtu obce.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť