Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Milan Marciňa: Tvorba je pre mňa robotou a zábavou zároveň

Je autorom stĺpu partnerských miest pred MsÚ aj vstupných pylónov do nášho mesta. Vyrobil tiež insígnie primátorskej reťaze pre mesto Nitra.

Na vernisáži - zľava kurátorka Marta Hučková, akademický sochár Milan Marciňa a riaditeľka NG Renáta Niczová.(Zdroj: (ČE))

Je autorom stĺpu partnerských miest pred MsÚ aj vstupných pylónov do nášho mesta. Vyrobil tiež insígnie primátorskej reťaze pre mesto Nitra.

NITRA. Prvou samostatnou prierezovou výstavou sa v galérii prezentuje akademický sochár Milan Marciňa. V minulosti väčšinou vystavoval spoločne s manželkou - dnes už zosnulou Zuzanou Marciňovou-Hetminskou, a dcérami, ktoré sa tiež venujú umeniu.

Obrazy, reliéfy a plastiky od 70. rokov minulého storočia až po súčasnosť autor vystavuje v Salóne Nitrianskej galérie, výstava s názvom Retrospektíva potrvá do 6. júna.

Tieseň je najvyššia

„Je to taká skromnejšia ukážka mojej práce od skončenia VŠVU v roku 1970 až dodnes. Väčšina mojich výtvorov na tejto výstave je z dreva, zo starších sú tu aj diela z bronzu a epoxidu,“ hovorí Milan Marciňa, ktorý vlani oslávil 65 rokov. „Z motívov sú tu zastúpené figurálne, abstraktné, sú tu veci s náboženskou tematikou, výjavy z prírody aj bežného života.“

Rodáka z Trenčína si už v minulosti získalo najmä drevo. Rezbárčinu vyštudoval v rámci strednej umeleckej priemyslovky v Bratislave a aj počas vysokoškolského štúdia sa priebežne venoval práci s drevom. „Aj diplomovú prácu som robil z dreva. Je to moje zatiaľ najväčšie dielo – 3,10 metra vysoká figúra s názvom Tieseň z brestového dreva. Nemám z neho ani fotku, ostal mi len model vo veľkosti zhruba jednej desatiny plastiky,“ hovorí umelec.

„Ale robil som aj veci z kameňa, bronzu a iných kovov či zliatin. Bronzové veci som si dával odlievať špecialistom, až takú širokú škálu materiálového vybavenia nemám. Robil som najmä bronzové busty, naposledy napríklad generála Goliana pre obec Golianovo, pri materskej škole na sídlisku Sever v Šahách mám tri metre vysokú hliníkovú sochu Matka,“ doplnil Marciňa.

Je aj autorom mnohých diel v Nitre. Vytvoril napríklad kamenný stĺp partnerských miest pred MsÚ v Nitre, hliníkovú plastiku Kvet na sídlisku Chrenová či reliéf Ľudia pre zdravotné stredisko v Nitre. Vytesal tiež vstupné pylóny do nášho mesta a je aj autorom insígnie primátorskej reťaze pre mesto Nitra. Vlani umelec získal Cenu primátora mesta za celoživotné dielo a prínos pre nitriansku kultúru.

Najďalej v Austrálii

Diela Milana Marciňu vlastnia nielen galérie a zberatelia na Slovensku, ale aj v zahraničí. Najďalej sa jeho umelecké predmety dostali až do Austrálie. Keďže dlhé roky robil aj ceny pre víťazov medzinárodného festivalu Agrofilm v Nitre, jeho drevené sošky sa s ocenenými účastníkmi dostali aj do ďalších krajín sveta.

Milana Marciňu na jeho dlhoročnej umeleckej kariére najviac teší to, že žije, že má zdravé ruky a môže robiť, že mu to ešte myslí, aj keď sa vraj skleróza občas dostavuje. „Umelecká tvorba je pre mňa robotou a zábavou zároveň, veľmi ma to baví,“ dodal autor, ktorý sa momentálne venuje drobnej voľnej tvorbe a zakázkam pre súkromné osoby.

Milan Marciňa pred jednom zo svojich najstarších diel - Madonou z roku 1977.

Autor a Vtáčia rodina.

Život večný.

Plastiky Úžas a Údiv.

Videl som znamenie na nebi.

Motýľ, v pozadí reliéf Moja vlasť.

Dar života.

Čas stvorenia ešte neskončil.

Hlava Krista.

Premeny.

Na pláži.

Pri jazere. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť