Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Psychiater varuje: pseudodrogy vyvolali halucinácie a agresivitu

Výrobky z Euphoria shopov oficiálne nie sú určené na konzumáciu. Zákazníci ich užívajú namiesto klasických drog.

Nitriansky Euphoria shop sa presťahoval do objektu hotela.(Zdroj: (JK))

NITRA. Okolo Euphoria shopov, ktoré nahradili zrušené Crazy shopy, je opäť rušno. Banskobystrický psychiater Michal Patarák upozornil, že niektoré produkty z týchto obchodov vyvolávajú účinky ako tvrdé drogy.

Nemenovaná imitácia kúpeľovej soli vraj pôsobí na organizmus podobne ako pervitín. Podľa nášho zdroja to potvrdili aj osoby, ktoré vypočula nitrianska polícia.

Polícia sa nevyjadruje

Policajti monitorujú nitriansky Euphoria shop už niekoľko mesiacov. Medzitým zmenil sídlo - nedávno sa presťahoval do hotela na pešej zóne.

Vzorky aromatických byliniek a kúpeľových solí, ktoré obchod predáva, zaslala polícia na expertízu. Už by mali byť k dispozícii výsledky.

„Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nemôžeme zatiaľ poskytnúť verejnosti žiadne bližšie informácie,“ reagovala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Nitrianska polícia eviduje tri trestné oznámenia od občanov. „V jednom prípade už bolo trestné stíhanie zastavené, pretože expertíza nepotvrdila prítomnosť omamnej látky v predloženej vzorke,“ dodala hovorkyňa.

K ďalším prípadom sa polícia z taktických dôvodov nevyjadruje.

Dostanú pokutu

O činnosť Euphoria shopov v Nitre a Šali sa zaujíma aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre.

„Pri kontrolách bolo zistené, že prevádzky vykonávajú svoju činnosť bez vydania súhlasného rozhodnutia príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Voči prevádzkovateľom bude začaté správne konanie vo veci uloženia pokuty,“ povedala Katarína Tináková, regionálna hygienička.

Nebezpečne vysoký tlak

Aromatické bylinky a imitácie kúpeľových solí predávajú v Euphoria shopoch ako suveníry. Podľa odborníkov sú ale niektoré výrobky pseudodrogami.

Banskobystrický psychiater Michal Patarák minulý týždeň upozornil, že narastá počet mladých zákazníkov týchto obchodov s psychickými problémami. Pacienti trpia paranoidnými preludmi, sú agresívni, majú nebezpečne vysoký tlak.

Problémy s tlakom mal aj stredoškolák z dediny pri Nitre, ktorý pred časom užil imitáciu kúpeľovej soli. Povedal, že ju kamaráti kúpili v nitrianskom obchode, používajú ju údajne na vyvolanie eufórie.

„Syn mal malé zreničky ako špendlíková hlavička, lietal zboka na bok, ako keby mal vypité, zamrzla mu sánka, nemohol rozprávať. Bolo mu strašne zle, vracal, potil sa. Namerala som mu tlak 180/120,“ povedala nám študentova mama.

Vraj sú to len fámy

„Na všetkých nami ponúkaných produktoch je jasne a zreteľne vyznačené: Výrobok je zakázané konzumovať! V prípade nesprávneho použitia výrobku hrozí nebezpečenstvo vzniku zdravotných ťažkostí a vtedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc...“ napísali nám predstavitelia Euphoria shopu, keď sme ich upozornili na prípad.

Medializované informácie o hospitalizovaných pacientoch označili za nepodložené konkrétnymi dôkazmi, a teda za fámy, ktorých cieľom je poškodiť sieť ich predajní.

Rozdielv molekule

Slovenská obchodná inšpekcia zaslala minulý týždeň štyri výrobky zo siete Euphoria shop na expertízu.
„Ak sa preukáže nejaká zakázaná látka, prípad posunieme polícii,“ povedal Ján Sivák z inšpekcie.

Polícia môže zasiahnuť v prípade, ak by výrobky obsahovali niektorú látku zo zoznamu zakázaných omamných a psychotropných látok. Pseudodrogy ale zväčša pôsobia cez chemikálie, ktoré na zozname ešte nie sú. Často sa od zakázaných látok líšia iba drobnou úpravou molekuly.

ico

Sú nebezpeční pre seba aj pre okolie

Podľa odborníkov nejde v prípade pseudodrog o jednoduchú intoxikáciu, pretože tá by odznela za deň-dva. „Mladých ľudí prijímame väčšinou po troch dňoch až týždni so zmenami správania. Majú halucinácie, napríklad všade vidia policajtov, majú strach o svoj život, napichnuté mobily, prenasleduje ich mafia, majú špeciálne schopnosti, rozprávajú sa s anjelmi alebo bytosťami, ktoré im škodia. Prijímal som ich, viem, akí boli agresívni. Ďalšieho prijali na internej klinike s hypertenznou krízou, teda so život ohrozujúcim vysokým tlakom,“ povedal pre SME psychiater Michal Patarák.

Dodal, že paranoidný syndróm môže byť nebezpečný pre okolie. „Jeden videl, ako si chlapík vyťahuje niečo z batohu a myslel si, že je to zbraň. V takýchto a podobných prípadoch je riziko agresivity voči okoliu vysoké.“

(WM)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Kam vyraziť