Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Drahé zametacie autá stáli na dvore niekoľko mesiacov nepoistené

Poistné vákuum spôsobil nesúlad medzi kúpnou zmluvou a vnútornou smernicou úradu. Župa tají, kto je za problém zodpovedný.

Zametače sa zrejme dostanú na cesty koncom mája. Župa ich získala pred tromi mesiacmi.(Zdroj: (th))

NITRA. Desať cestných zametačov, ktoré zaplatila Európska únia, sa na cesty dostane zrejme koncom mája. Nitrianska župa ich od dodávateľa prebrala už v januári. Až do 18. apríla neboli poistené!

Na úrade nám neoficiálne priznali, že to bola chyba. Šťastím je, že sa strojom nič nestalo. Kto nesie za situáciu zodpovednosť, ale župa nepovedala.

Vákuum v poistení

Na problém s poistením nás upozornil náš zdroj, na odbore dopravy akýkoľvek problém popreli.

V stanovisku, ktoré nám poslali z ministerstva životného prostredia, sa však píše: „Bol zistený nedostatok - neboli predložené doklady týkajúce sa poistenia predmetného majetku."

Ministerstvo ešte v marci vyzvalo župu, aby doklady zaslala najneskôr ku dňu uvedenia vozidiel do prevádzky. Úradníci ich poslali mailom 18. apríla. Nič to však nemení na tom, že drahé stroje boli takmer tri mesiace nepoistené pre prípad poškodenia, zničenia, straty, odcudzenia či iných škôd.

Podľa podmienok v zmluve o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pritom mal byť majetok poistený ihneď po nadobudnutí. Župa stroje nadobudla 26. januára, keď ich prevzala. „V kúpnej zmluve je napísané, že majetok nadobudneme jeho prevzatím,“ potvrdila úradníčka.

Prečo teda stroje ihneď nepoistili? „Pretože podľa našej internej smernice je možné poistiť len majetok, zapísaný v evidencii majetku. A do evidencie sa zapíše až po uhradení faktúr. Tie boli uhradené v apríli,“ reagovala úradníčka.

Stručne povedané: stroje patrili župe už od januára, ale do evidencie majetku sa dostali až v apríli. „Bolo tu vákuum s poistením. Kúpna zmluva mala byť inak formulovaná. V iných kúpnych zmluvách je napísané, že majetok preberáme až uhradením faktúr,“ poznamenala úradníčka.

Kto je zodpovedný?

Kto konkrétne vypracoval kúpnu zmluvu a kto ju odobril, sme sa nedozvedeli.

„Verejné obstarávanie na dodávku vozidiel bolo formou nadlimitnej zákazky. Proces bol zabezpečený externou firmou v spolupráci s oddelením pre verejné obstarávanie,“ píše sa v stanovisku župy.

Zaujímalo nás, či zodpovedná osoba nepoznala vnútornú smernicu a neuvedomila si, že bude problém vozidlá poistiť pred uhradením faktúr. „K tomu sa nevieme vyjadriť,“ prišla odpoveď zo župy.

Odpoveď na otázku, či bola voči niekomu vyvodená zodpovednosť za vzniknutú situáciu, sme čakali márne.

Faktom je, že vedenie úradu nedávno zrušilo oddelenie prípravy a riadenia projektov na odbore strategických činností. Toto oddelenie sa zaoberalo aj projektom „zametače“. Zabezpečovalo súčinnosť „medzi externým manažmentom a samosprávnym krajom“.

Oficiálnym dôvodom zrušenia oddelenia je racionalizácia. Počet ľudí ale neznížili, všetci zostali pracovať na odbore strategických činností. Úradníčka, ktorá prišla o miesto vedúcej oddelenia, sa stala právničkou odboru. Dohliada na uzatváranie zmlúv.

(Ne)obídená smernica

Úradníci zdôraznili, že aj keby bola kúpna zmluva formulovaná inak, „stroje by neboli skôr na cestách“.

Nespochybniteľné však je, že nepoistený majetok vystavil župu riziku. Napadla nám teda otázka, či sa nedala vnútorná smernica obísť, aby boli zametače poistené už od januára. Dostali sme negatívnu odpoveď.

Napokon sa ale ukázalo, že župa svoju smernicu predsa len obišla. Autá dala poistiť o dva dni skôr, ako preplatila dodávateľovi faktúry.

„Keďže sa o situáciu začali zaujímať médiá, poistné zmluvy sme podpísali pred úhradou, čo bolo porušením interných predpisov,“ píše sa v stanovisku úradu.

Bezpečnejšie sa nedalo...

Rozporuplne pôsobia aj vyjadrenia o možnom riziku, ktoré priniesla absencia poistenia.

Vedúci odboru dopravy nevie, o akom riziku hovoríme: „Od prevzatia do doby poistenia boli (aj teraz sú) vozidlá uzamknuté v uzatvorených a strážených areáloch regionálnych správ a údržieb ciest. Vozidlá boli poistené na prepravu do jednotlivých RSÚC.“

Stráženie možno ochráni autá pred zlodejmi, no napríklad pred elektrickým skratom nie. Na otázku, či by nebolo bezpečnejšie, keby stroje priviezli až po tom, ako by boli zaplatené, a teda aj poistené, prišla odpoveď: „Áno, bolo by to bezpečnejšie, ale dodávateľ nemal možnosť skladových priestorov."

Ministerstvo už zaplatilo

Nitrianska župa získala desať vozidiel značky Mercedes, ktoré sú určené na čistenie ciest druhej a tretej triedy. Majú pomôcť znižovať prašnosť. Určené sú pre regionálne správy a údržby ciest v Nitre, Topoľčanoch, Nových Zámkoch, Leviciach a Komárne.

Vozidlá stáli vyše tri milióny eur, z toho 85 percent platí Európska únia a 10 percent štát. Župa sa podieľa piatimi percentami.

Ministerstvo životného prostredia schválilo žiadosť o platbu už 4. apríla. Nitransky samosprávny kraj jej zaslal návrh zmluvy o prevádzke vozidiel až 20. apríla.

„Návrh zmluvy o prevádzkovaní bol zaslaný vtedy, keď bol odkonzultovaný. Konzultácie prebiehali od 15. 2. Nesúvisí to so záujmom médií,“ povedali nám na úrade.

Vedúci odboru dopravy predpokladá, že sa stroje dostanú na cesty do konca mája. Zmluvu o prevádzkovaní musí totiž najskôr schváliť župné zastupiteľstvo, ktoré zasadá 14. mája.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Fotogaléria: Sereď - Šaľa 7:1

Susedské derby prinieslo jasné víťazstvo druholigistu. Martin Mečiar dvoma gólmi oslávil narodenie prvorodenej dcérky Tamarky.

Blízke regióny

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Jediným Slovákom bol hrajúci tréner

Topoľčianski futbalisti na domáci prípravný zápas nastúpili v základe až s desiatimi legionármi.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Stíhačka F-35 preukázala na cvičení Red Flag svoju nadradenosť

Lietadlo je primárne stíhací bombardér. Jeho hlavným poslaním je vykonávať hĺbkové nálety.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Vitajte v Papalášovciach, v meste, kde sa komunisti schovávali pred ľudom

Pre normálnych občanov Východného Nemecka boli však apartmány vyvolených nedosiahnuteľným luxusom.

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Kam vyraziť