Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vydajú mapu pamiatok aj kópie starých listín

Cieľom cezhraničného projektu je podporiť zážitkový turizmus. Sústredí sa najmä na sakrálne pamiatky.

Daniel Balko, riaditeľ RZ Váh-Dunaj-Ipeľ, predstavil projekt Nitriansko - kolíska kresťanstva v strednej Európe.(Zdroj: (ČE))

Cieľom cezhraničného projektu je podporiť zážitkový turizmus. Sústredí sa najmä na sakrálne pamiatky.

NITRA. S cieľom podporiť zážitkový cestovný ruch v regióne a pritiahnuť k nám turistov rozvíja svoje aktivity Regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ. Po úspešných projektoch zameraných na spoznávanie histórie, ktoré zorganizovali v Mojmírovciach, na hrade Hrušov a iných miestach, chcú na tento trend nadviazať novým projektom Nitriansko – kolíska kresťanstva v strednej Európe.

Spolupráca s Maďarskom

„Blíži sa výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, preto predpokladáme väčší záujem turistov o naše pamiatky, najmä náboženského charakteru. V tejto súvislosti sme vypracovali projekt Nitriansko – kolíska kresťanstva v strednej Európe, ktorý získal podporu z rozpočtovej kapitoly ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR,“ povedal Daniel Balko, riaditeľ RZ Váh-Dunaj-Ipeľ.

Projekt je zaradený do programu Systém podpory euroregionálnych aktivít, na jeho realizáciu má nitrianske RZ celkovo 17 040 eur. Štátny príspevok tvorí 15 240 eur, sumou 1 800 eur RZ projekt spolufinancuje. Partnermi projektu sú Krajský pamiatkový úrad v Nitre a Pokladnica Ostrihomsko-budapeštianskej arcidiecézy.

„Projekt zahŕňa niekoľko aktivít. V prvom rade chceme vydať mapu najstarších sakrálnych pamiatok Nitry a okolia, ktorá – ako vieme - turistom stále chýba,“ pokračuje Balko. „Spolu so sakrálnymi pamiatkami v Bíni, Sazdiciach, Kalinčiakove, Dražovskom kostolíku a nitrianskej katedrále, ktoré sme spracovali v rámci projektu hudobného DVD po stredovekých pamiatkach SR a Maďarska, chceme do mapy zaradiť kláštorný komplex v Hronskom Beňadiku, Nitriansku Blatnicu, kostol vo Veľkom Klíži, kláštornú baziliku v Diakovciach a kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom.“

Keďže ide o cezhraničný projekt, mapa bude obsahovať aj sakrálne pamiatky z ostrihomskej oblasti. Zo všetkých náboženských pamiatok urobia v rámci projektu fotografie a plagáty, ktoré návštevníci nájdu na Nitrianskom hrade, v Ostrihomskej bazilike, v osvetových strediskách aj obchodných centrách.

S kópiami aj preklady

„Ďalšou aktivitou bude vydanie cenovo dostupnej publikácie Nitra – kolíska kresťanstva, kde budú spomínané pamiatky prezentované, doplnené informačnými textami o histórii a svätcoch spojených s Nitrianskom od čias Veľkej Moravy až po rané dejiny Uhorského štátu,“ vysvetlil Daniel Balko.

Turisticky žiadaným suvenírom sú vždy kópie originálov starých listín a dokumentov, ktorých výrobu RZ tiež zahrnulo do aktivít projektu. Podľa Balka plánujú na ručne robenom papieri vydať napríklad kópie Zoborských listín v mierke 1:1, text Proglasu a iných významných historických dokumentov. Dopĺňať ich budú preklady v slovenčine.

„S plagátmi, publikáciou, listinami aj mapou sakrálnych pamiatok sa návštevníci Nitry stretnú už počas Cyrilo-metodských osláv v stánku na Nitrianskom hrade,“ dodal Daniel Balko.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Kam vyraziť