Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Projekt predstaví Nitriansko ako kolísku kresťanstva

Návštevníci Nitrianskeho kraja budú mať už čoskoro k dispozícii turistické materiály, ktoré im uľahčia vyhľadávanie zaujímavých pamiatok v regióne.

NITRA. V rámci projektu Nitriansko - kolíska kresťanstva v strednej Európe pripravuje Regionálne združenie Váh-Dunaj-Ipeľ (RZ VDI) vydanie série propagačných materiálov o najvzácnejších sakrálnych pamiatkach v kraji. "V súvislosti s pripravovanými Cyrilo-metodskými oslavami očakávame väčší prílev návštevníkov, ktorí budú do Nitry i do nášho regiónu prichádzať aj v rámci náboženskej turistiky. Preto chceme, aby mali dostatok informácií o pamiatkach, z ktorých sú mnohé skutočnými raritami," uviedol riaditeľ RZ VDI Daniel Balko.

Projekt Nitriansko - kolíska kresťanstva v strednej Európe v sebe bude zahŕňať vydanie mapy s najstaršími cirkevnými pamiatkami nitrianskeho regiónu. Bude tu napríklad gotický kostol v Sazdiciach, Nitrianska katedrála, vzácny kostolík v Nitre-Dražovciach, Kláštor v Hronskom Beňadiku, Nitrianska Blatnica, Bíňa a ďalšie. Pretože ide o projekt cezhraničnej spolupráce, budú tu znázornené aj pamiatky z Ostrihomského hradu v Maďarsku. RZ VDI vydá k jednotlivým pamiatkam aj kvalitné plagáty s umeleckými fotkami. "Chceme vydať tiež publikáciu, ktorá bude venovaná téme Nitriansko - kolíska kresťanstva v strednej Európe. Chceme v nej prezentovať spracované pamiatky, ale aj našich najstarších svätcov, ktorí sa spájajú práve s Nitrianskom, pretože naozaj, všetci prví svätci, ktorí boli vysvätení v období raného Uhorska, majú niečo spoločné s Nitrou. Buďto to boli údelné kniežatá, či už to bol svätý Štefan, svätý Imrich, alebo svätý Ladislav, ktorý v Nitre aj umrel a bol patrónom Nitry, alebo Svorad a Benedikt, ktorí boli v Zoborskom kláštore," hovorí Balko.

Súčasťou projektu zameraného na zážitkový, poznávací a náboženský turizmus bude aj vydávanie originálnych suvenírov. Budú to kópie vzácnych listín, z ktorých sa mnohé nachádzajú v Diecéznom múzeu Nitrianskeho biskupstva na Nitrianskom hrade. "Pôjde napríklad o Zoborskú listinu vytlačenú na pergamene, Proglas vytlačený na ručne robenom papieri, Bulu Industriae Tuae a ďalšie. Podľa našich poznatkov majú turisti o takéto suveníry záujem a som veľmi rád, že nám v tejto veci vychádza v ústrety Diecézne múzeum i Nitrianske biskupstvo," dodal Balko.

Projekt Nitriansko - kolíska kresťanstva v strednej Európe je financovaný zo Systému podpory euroregionálnych aktivít. Celkové náklady naň sú vo výške 17.040 eur. Partermi projektu sú okrem RZ VDI aj Krajský pamiatkový úrad Nitra a Pokladnica Ostrihomsko-budapeštianskej arcidiecézy.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Kam vyraziť