Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dopravné ihrisko nefunguje. Súkromník ale vstupu nebráni

Od roku 2008 ukončilo mesto spoluprácu na využívaní dopravného ihriska. Odvtedy deti učia pravidlám premávky na cestách skôr v teoretickej rovine.

Ihrisko mesto už roky nevyužíva. Majiteľ vraví, že o dopravnú výchovu na ňom nemá samospráva záujem.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Kedysi funkčné detské dopravné ihrisko stojí už päť rokov nevyužité. Káble v rozvodnej skrine sú vytrhané, značenia na cestách vyblednuté a značky zhrdzavené.

Kompetentní akoby nemali záujem o dopravnú výchovu detí. Situácia na cestách je pritom napätá, áut aj bez pohľadu do štatistík pribúda z roka na rok. Deti v Zlatých Moravciach ale nemajú kde získať prax, ako sa správať na cestách.

Sitkey: Prax je dôležitá

Význam kedysi často využívaných dopravných ihrísk nikto nespochybňuje. Učiť deti, ako sa správať na cestách 'na nečisto', je dôležité aj podľa odborníkov z polície.

„Dopravné ihrisko je dôležité aj preto, lebo bez neho to máte ako keby len učenie teórie. Môžete naučiť niekoho pravidlá cestnej premávky, ale to neznamená, že ich bude vedieť uplatňovať aj v praxi,“ hovorí dopravný inžinier Andrej Sitkey z Okresného dopravného inšpektorátu v Nitre.

Deti sa na dopravných ihriskách učia v uzavretom a bezpečnom priestore pravidlá premávky. Hoci sú vonku na ceste, nič sa im nemôže stať.

„Keď sa dieťaťa spýtate, ako sa napríklad ukazuje smer jazdy, povie vám, že treba upažiť pravú ruku. Ale na bicykli to nejde len tak, lebo ho neriadi len jednou rukou – musí udržiavať rovnováhu. Ide o to, aby sa aj takéto praktické veci naučili,“ povedal Andrej Sitkey.

Dopravné ihriská by mali pomôcť deťom získať skúsenosti. Ihrisko v Zlatých Moravciach ale nefunguje už roky.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Mesto ihrisko nikdy nemalo

Na mestskom úrade sme sa dozvedeli, že všetky dopravné ihriská zostali podľa zákona z roku 1991 v majetku štátu. Areál ihriska v Zlatých Moravciach nikdy neprešiel do vlastníctva mesta. Ihrisko bolo v správe štátneho podniku, ktorý bol v roku 1994 v likvidácii. Mesto požiadalo likvidátora aj ministerstvo dopravy o bezplatný prevod do svojho vlastníctva. To sa však neudialo a štátna organizácia areál v roku 1995 predala Milanovi Škoríkovi.

Samospráva si nie je istá, čo je v kúpnopredajnej zmluve, a tak nevie ani to, či je majiteľ Milan Škorík povinný prevádzkovať dopravné ihrisko. Isté je podľa radnice to, že mestské zastupiteľstvo schvaľovalo pre firmu Midas Milana Škoríka finančné čiastky od 20-tisíc do 80-tisíc vtedajších korún. Peniaze boli určené na dopravnú výchovu detí zo základných škôl. Takto to fungovalo od roku 1995 a pravdepodobne až do roku 2007. „Od roku 2008 bola spolupráca na využívaní areálu dopravného ihriska ukončená,“ informoval primátor Peter Lednár.

Chládek: Nepoužívanie ihriska je nepochopiteľné

Súčasný stav kritizovali viacerí poslanci. Šéf komisie dopravy Ľudovít Chládek považuje za zarážajúce, že neexistuje žiadna zmluva, ktorá by ustanovovala právo mesta využívať priestor ako detské dopravné ihrisko.

„Ihrisko vôbec nie je využívané, ani vlastník ho na nič nevyužíva. Celý priestor tam len tak stojí. Je to nepochopiteľné,“ povedal poslanec Chládek.

Majiteľ Škorík hovorí, že neexistuje žiadna ťarcha, ktorá by ho zaväzovala poskytovať priestor ihriska na dopravnú výchovu detí. „Bez ohľadu na túto skutočnosť sme dopravnú výchovu v spolupráci s mestom zabezpečovali až do nástupu bývalej primátorky Ostrihoňovej, ktorá nemala záujem,“ hovorí Milan Škorík, ktorý sa 21 rokov zaoberá medzinárodnou cestnou nákladnou dopravou. Ihrisko mestu podľa vlastných slov poskytoval, lebo veril, že financie, ktoré do toho vrážal, sa mu vrátia v podobe kvalitných vodičov, ktorí z detí vyrastú.

Škorík oslovoval poisťovne aj školy – bez úspechu. Poisťovne nebral jeho argument, že prevencia dopravnej nehodovosti detí je lacnejšia, ako následky, ktoré musia poisťovne pri úrazoch hradiť. Školy zase väčšinou odkázali, že si dopravnú výchovu zabezpečia v rámci svojich areálov. „A tak som to po niekoľkých rokoch snaženia a bojovania vzdal,“ podotkol Milan Škorík.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Vina tých hore

Stav dopravného ihriska sa nepáči ani obyvateľom, ktorí si pamätajú, ako to na ňom kedysi žilo. „To už je dávno, keď to tu fungovalo,“ povzdychol si dôchodca Ernest. „Chodieval som sem s dedom, teraz sa o to ale nikto nestará. Je to vina tých hore,“ mieni študent Adam Jamrich.

Majiteľ Škorík ale hovorí, že vstup nie je pre nikoho, kto sa správa ako návštevník, uzavretý. „Mnohí zodpovední rodičia to v hojnej miere využívajú na bezpečnú výučbu svojich detí,“ povedal.

ico

Prenosné dopravné ihrisko

Mestská polícia má v rozpočte peniaze na zakúpenie prenosného dopravného ihriska. V spolupráci so školami budú mestskí policajti vyučovať deti aj v praktickej rovine. „Od polovice roka 2011 sa snažíme riešiť situáciu dopravného ihriska. Jedno z možných a vzhľadom na obmedzené finančné prostriedky aj realizovateľných riešení je prenosné dopravné ihrisko,“ povedal primátor Lednár. Zakúpiť by ho mali v septembri.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Kam vyraziť