Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rodina z „Lehátka“ ožíva v projekte Doma na porádku

Prvé epizódy natáčali v Rišňovciach. Objaví sa v nich aj reálne existujúca kapela BijouTerrier.

Zľava Eva Pavlíková, Rudo Kratochvíl, Martin Nahálka, Martin Fratrič a Alena Pajtinková pri natáčaní. Hore nad nimi režisér a spoluautor scenára Henrich Varga.(Zdroj: ĽUBOMÍR PECHO)

Prvé epizódy natáčali v Rišňovciach. Objaví sa v nich aj reálne existujúca kapela BijouTerrier.

NITRA. Obrovský úspech hitu Horkýže Slíže Mám v p.... na lehátku, ktorého videoklip si internete pozrelo vyše 3,5 milióna ľudí, tvorcov podnietil k nečakanému nápadu. Rozhodli sa nakrútil sitkom, v ktorom by pokračovali osudy podarenej rodinky z klipu.

Pilotné mini-epizódy projektu s názvom Doma na porádku sa postupne objavujú na internete. Tvorcovia začali s tvorbou postáv a prvých epizód už vlani v lete, scény nedávno natáčali v Rišňovciach.

Na vlastnú päsť

Autormi projektu sú Henrich Varga a Ivan Remiaš, ktorí stoja aj za vznikom videoklipu. „Mnoho ľudí, ktorí si klip pozreli, videli v neusporiadanej rodinke členov vlastnej rodiny alebo rodiny svojich známych či susedov. Niekto videl v hysterickej matke Valike, ktorú hrá Eva Pavlíková, svoju vlastnú matku alebo manželku, v lenivom synovi Zdenovi svojho potomka či brata,“ hovorí režisér a spoluautor scenára Henrich Varga. V priebehu niekoľkých týždňov po zverejnení klipu sa nazbieralo množstvo priaznivých reakcií, čo tvorcov podnietilo k myšlienke dať postavám ďalší život.

Prvé dve zhruba 5-minútové epizódy sú už na internete, autori priebežne píšu ďalšie. Majú spracovaný námet na celý seriál so zhruba 20-minútovými časťami. Natáčanie nových je však otázkou ďalšej investície, prípadne podpory televízie, aby sa im oplatilo v seriáli pokračovať.

„Do projektu sme išli netradičným spôsobom. Očakávalo by sa, že náš námet na seriál a scenáre pošleme produkciám či televíziám. My sme sa však rozhodli časť zamýšľaného seriálu natočiť na vlastnú päsť – vo vlastnej réžii a na vlastné náklady a až natočené epizódy ponúknuť záujemcom. Sedliackym rozumom sme si povedali, že je lepšie ukázať už niečo hotové - hoci aj v skrátenej verzii – ako nápad na papieri,“ vysvetlil Henrich Varga.

SBS v kostoloch?

Scénky dva dni natáčali na mieste, kde vznikol aj klip k pesničke „Lehátku“ - rodinnom dome v Rišňovciach. „Majitelia boli zlatí, vyšli nám v ústrety, takže sme tu mohli v nakrúcaní pokračovať. Prvá epizóda s názvom Veľká noc bola o tom, ako sa alternatívnym spôsobom dajú vyoblievať ženy. Muži sa teda môžu inšpirovať k budúcemu roku,“ pokračuje Henrich.

„Druhá scénka BijouTerrier útočí bližšie predstavuje rodinku a zároveň kapelu BijouTerrier, ktorá skúša v dome tejto rodiny. Speváčka Zita (Alena Pajtinková), ktorá sa však v klipe „Lehátka“ neobjavila, je dcéra Valiky (Evy a Pavlíkovej) a Vinca (Ruda Kratochvíla) a sestra Zdena (Martina Nahálku).“

V najbližších dňoch divákov potešia aj treťou scénkou, v ktorej sa zamyslia nad tým, či by aj kostoly nepotrebovali „esbeeskárov“.

Teatropunk

Kapelu BijouTerriér a jej hudbu mal na starosti Kuko z Horkýže Slíže. Podľa Henrichovej požiadavky do nej pozháňal šikovných ľudí s príliš neokukanými ksichtmi. „Heňo chcel k seriálu najprv nejaký soundtrack, neskôr prišiel s nápadom na skutočnú skupinu. Podmienkou bolo, aby jej muzika bola vtipná a hlučná,“ hovorí Kuko.

V BijouTerrierovi hrajú a spievajú v Ivan „Ayala“ Matejovič (seriálový Vojtech Ujlaky, jeho syn Ivan „Iwiak“ Matejovič ml. (Imrich Ujlaky), Tomáš Löbb (Gejza Pandou), Peter Sanchez Saniga (Valentín Rozsa), sexi speváčkou je Alena „Pajta“ Pajtinková (Zita Rigondeaux). Rady členov kapely najnovšie rozšíril Itcho Pčelár z nitrianskeho Jamestownu.

BijouTerrier vlani vydal svoje prvé CD Ladies & Gentlemen s vlastnými pesničkami, v januári 2012 absolvoval po Slovensku úspešné turné, na ktorom exkluzívne hral aj Kuko. Najbližšie kapela svoj „teatropunk“ odpáli 9. júna počas Dňa otvorených dverí DAB.

Hysterická suseda

Novými tvárami v seriáli sú „farár“ Martin Fratrič z DAB a „suseda“ Agáta Solčianska zo SDKS.

„Heňo ma oslovil k natočeniu jednej epizódy, povedal: poď, ty sa na to hodíš. Do natáčania som si odskočila spoza varenia a behania okolo detí bez toho, aby som presne vedela, o čo ide. Text som dostala večer pred natáčaním,“ hovorí Agáta Solčianska. „Stvárňujem susedu tejto rodiny, nie veľmi vtipnú a hysterickú. Zahrala som si to rada, celkom ma to bavilo. Pre mňa to bol fakt relax a oddych.“

Zábery z natáčania epizód projektu Doma na porádku. FOTKY: ĽUBOMÍR PECHO

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Začali so stavebnými prácami na Tehelnom poli, hrubá stavba bude do konca roka

Štát poskytne na výstavbu štadióna dotáciu 27,2 milióna eur.

Kam vyraziť