Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Literárny Parnas v nočných košeliach

Herečky sa vyzliekli do nočných košieľ a usadiac sa do kresiel čítali z diel svojich obľúbených autorov. Občas ich prerušilo kvíkanie prasiatka či bľačanie ovce.

Herečky recitovali aj verše o víne. Pre inšpiráciu im ho nalieval kolega Milan Vojtela.(Zdroj: FOTO: (ČE))

Herečky sa vyzliekli do nočných košieľ a usadiac sa do kresiel čítali z diel svojich obľúbených autorov. Občas ich prerušilo kvíkanie prasiatka či bľačanie ovce.

NITRA. V Literárnom Parnase sa minulú stredu zišli na pódiu dve herečky Starého divadla Karola Spišáka. Hoci večer začali Katka Petrusová a Agáta Solčianska vážnejšími témami, prešli na humorné texty, ktoré pre dokreslenie deja doplnili aj kvíkaním gumeného prasiatka a bľačaním oviec.

Napokon skončili viac ako eroticky ladenými textami pre trochu otrlejších poslucháčov. Za tónov známej francúzskej „vzdychačkovej“ skladby Je t´aime sa pri čítaní občas ladne zavlnili, pre výbuchy smiechu z publika im sem-tam ani nebolo rozumieť. Z pódia ich vyprevádzal búrlivý potlesk.

Ponúkli všehochuť

Katka Petrusová a Agáta Solčianska v úvode zarecitovali dve básne, vzápätí sa vyzliekli no nočných košieľ a usadili sa do kresiel pri stolíku s lampou. Načreli do hŕby knižiek, z ktorých vybrali diela svojich obľúbených autorov.

„Toto je náš prvý literárny Parnas, veľmi sme sa naň tešili. Dlho-dlho sme vedeli, že ho chceme robiť spolu, ale do poslednej chvíle sme nevedeli, o čo bude. Párkrát sme sa predtým stretli a vyberali sme ukážky z diel od autorov, ktorých sme dnes čítali a recitovali,“ povedala Katka Petrusová. „Vybrali sme si poviedky, bájky, básne, príslovia a z toho všetkého sme spravili takú literárnu všehochuť. Sú to všetko texty, ktoré si nás nejako získali.“

„Predniesli sme ukážky od Omara Chajjáma, Charlesa Baudelairea, Jacquesa Préverta, Vaska Popa, Ivana Andrejeviča Krylova, Vojtecha Mihálika, Jonáša Záborského, spolu asi od sedemnástich básnikov a spisovateľov rôznych období, štýlov a národností. Niektorých autorov sme sa museli vzdať, lebo toho už bolo veľa,“ doplnila Katku Agáta Solčianska.

Podnietili k čítaniu

Obe herečky dodali, že hoci večer začali dramaticky, snažili sa o odľahčenie vybraných tém a humorné vyvrcholenie programu. „Dúfam, že z dnešného Parnasu ľudia odchádzali s pocitom príjemne stráveného večera. A navyše možno s motiváciou, že autorov, ktorých nepoznali a tu sa im ukážky z ich tvorby páčili, si budú chcieť prečítať. To by bol pre nás snáď najväčší prínos z tohto večera,“ dodali Katka a Agáta.

Návštevníci Literánych Parnasov sa môžu tešiť na ďalšie stredajšie programy v SDKS – 9. mája ich čaká pátranie so Sherlockom Holmesom a 16. mája kabaret U Temnej Irmy a Chromej Krásky. Horor Žena, Pánboh, Čertisko a 7 zakliatych čaká divákov 23. mája a záver mesiaca bude 30. mája patriť koncertu kapely Romanika.

Zľava Agáta Solčianska a Katka Petrusová počas Literárneho Parnasu. FOTO:(ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť