Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Soumah: „Chcem sa stále zlepšovať“

Nitrianska „čierna perla“ sníva o tom, že raz bude reprezentovať rodnú Guineu. Krok do Európy mu otvoril nové možnosti.

Seydouba Soumah. Príchod mladého Afričana sa Nitre zatiaľ vypláca.(Zdroj: (DT))

Keď sme sa so Seydoubom Soumahom rozprávali po prvýkrát, na Slovensku bol iba pár dní a sám bol zvedavý, ako sa v Nitre osvedčí. Po jedenástich ligových zápasoch sa ukázalo, že zo strany vedenia nitrianskeho klubu bolo angažovanie juhoafrického stredopoliara, podobne ako v prípade N’Tuliho, dobrým krokom.

Lopty sa snaží aj rozdávať

Počas svojho pôsobenia pod Zoborom strelil Soumah dva góly, na konto si tiež pripísal štyri gólové prihrávky. Bilancia to nie je prehnane oslnivá, ale keď k tomu pripočítame ochotu behať, hrať a zlepšovať sa (všetko je to na ihrisku aj vidieť), nemá sa nitriansky futbal v tomto prípade na čo sťažovať. „Snažím sa hrať svoju hru tak, aby z toho mali úžitok spoluhráči, aby boli aj tréneri spokojní a samozrejme pre divákov. So spoluhráčmi si na trávniku rozumieme, veľmi to pomáha, keď vás na ihrisku podporia. Dostávam lopty a snažím sa ich aj rozdávať, o tom to je,“ hovorí na margo svojich výkonov 20-ročný záložník. „Som rád, že sa mi zatiaľ darí. Futbal ma baví a chcem sa aj naďalej zlepšovať každým zápasom,“ potvrdzuje chuť na sebe pracovať „Suma“, ktorý pôsobil v akadémii Ajaxu Amsterdam v Kapskom Meste. Odtiaľ sa viacerí talentovaní futbalisti dostali do slávneho veľkoklubu a otvorili sa im dvere do najkvalitnejších súťaží. Za všetkých spomenieme Stevena Pienaara, ktorý hrá momentálne v Evertone. Preto je namieste otázka, či angažmán v Nitre nie je zo Soumahovho pohľadu krokom späť. „Juhoafrickí futbalisti nemajú príliš veľké perspektívy dostať sa niekam do zahraničia. Preto si šancu, ktorú som dostal, naozaj vážim a vôbec ju nevnímam ako krok späť, práve naopak,“ vysvetľuje a dopĺňa: „Hrám futbal v Európe, to je dôležité, ak sa mi bude dariť, budem sa zlepšovať, je možné, že sa objavia nové možnosti, nové ponuky.“

Hlavne, že hráva

Pri poslednom rozhovore, v čase, keď tu bol Soumah iba niekoľko dní, padla aj otázka porovnania futbalu v Južnej Afrike a na Slovensku. Vzrastom útly futbalista vtedy ešte nemal veľmi čo porovnávať, teraz je ale situácia iná. „Rozdiely medzi futbalom u nás doma a na Slovensku určite sú. V Južnej Afrike sa hrá viac po zemi, možno o niečo kombinačnejšie, len veľmi málo tímov hrá na dlhé lopty. Na Slovensku je to viac aj o kondícii, fyzickej stránke,“ zamýšľa sa. „Pravdupovediac, už ani neporovnávam, nič to nerieši. Spočiatku mi chvíľu trvalo, kým som si zvykol, ale teraz je to v pohode. Dôležité je, že hrávam,“ pokračuje Soumah, ktorý je ubytovaný priamo na štadióne a podľa jeho slov mu to zatiaľ tak vyhovuje. „Ešte stále po slovensky veľmi neviem, takže takto je to jednoduchšie,“ hovorí. Jeho rodným jazykom je francúzština, v Kapskom Meste sa naučil po anglicky.

Reprezentácia láka

Snom každého futbalistu je reprezentovať krajinu. Soumah sa v tomto od väčšiny nelíši. Vo futbalovej akadémii, už v Južnej Afrike, dokonca dostal ako mládežník pozvánku do reprezentácie JAR, ale odmietol. „Bol som neskúsený, možno som sa v tomto unáhlil,“ zamýšľa sa. „Jednoducho som to ale cítil tak, preto som sa rozhodol odmietnuť. Mojím snom vždy bolo reprezentovať Guineu, svoju krajinu, nie Južnú Afriku,“ vysvetľuje Soumah, pochádzajúci z deviatich súrodencov, pričom on je najmladší. S rodinou je v kontakte každý deň prostredníctvom internetu či telefónu. „Keď som o tom neskôr hovoril bratovi, vyčítal mi, prečo som tú ponuku odmietol,“ uzatvára Seydouba Soumah, ktorému najväčšie problémy u nás robí zatiaľ slovenčina.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť