Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Základnú školu v Šali poslanci zatiaľ nezrušili

Mesto má vykonať audit na všetkých školách.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Žiaci na Bernolákovej škole zatiaľ zostávajú. Poslanci neschválili jej zrušenie. Návrh mesta považovali za jednostranný, požadujú komplexnejšie riešenie.

Vysoké prevádzkové náklady

Mesto plánovalo zrušiť ZŠ Bernolákova a premiestniť ju na ZŠ Hollého. Spojením škôl sa mali ušetriť finančné prostriedky. Obe školy sú v strate, jedna pre nízky počet žiakov, druhá pre vysoké prevádzkové náklady.

„Ako občanovi, rodičovi by sa mi nepáčilo, keby moje dieťa muselo zmeniť prostredie, ale v tomto prípade je na zváženie, či bude v škole, na ktorej sa dopláca na žiaka od začiatku roka 61 eur ako na Hollého, 36 eur na Bernolákovej. V budúcom roku to bude 103 eur na Bernolákovej a 58 eur na Hollého,“ povedala poslankyňa Helena Psotová. Je predsedníčkou komisie škol-stva, ktorá sa problematikou dlhodobo zaoberala. Zlúčenie škôl mali podporiť jej členovia z radov poslancov, okrem Eriky Velázquezovej.

„Keby všetci členovia školskej komisie, ktorí sú tu prítomní, povedali jednu z týchto svojich výhrad, rozhodne by som nevenovala svoj čas niečomu, proti čomu sú ostatní, a mohla som ho venovať inde. Je neseriózne podávať tu iné informácie,“ reagovala Psotová na poslanca Júliusa Moráveka. Počas rokovania podal poslanecký návrh na vykonanie komplexného auditu všetkých šalianskych základných škôl do konca roka.

„Pôvodné riešenie považujem za jednostranné a zjednodušené. Treba spraviť seriózny energetický, personálny, ekonomický audit, pretože úbytok žiakov sa týka každej školy. Nemôžeme jednu školu vybrať ako obeť, nevyrieši to problém,“ povedal poslanec. Pripustil, že audit na komisii nepreberal. Rozporoval na nej podľa jeho slov bod o budúcom využití ZŠ Bernolákova.

Mesto však malo neoficiálny záložný plán na to, koho do budovy presunúť, aby nezostala prázdna a nezačala chátrať. Uvažovalo o špeciálnej základnej škole, pobočke základnej umeleckej školy, centre voľného času alebo maďarskej základnej škole.

„Teraz musím vedieť, že ak žiakov presunieme, čo tam od 1. septembra bude. Ak školu, ktorá je najlacnejšia z hľadiska prevádzky, pretože má vlastnú kotolňu, odstavím, o 2-3 mesiace tam budú vybité okná. Ak by zastupiteľstvo ne-schválilo návrh na využitie budovy, ktorý mala prednostka pripraviť v júni, pýtam sa čo ďalej. Aké mám potom ďalšie riešenie? Nemám, pretože o dva mesiace by začal školský rok.“

Nedostatok peňazí

K optimalizácii siete škôl v meste podľa primátora Martina Alföldiho pristúpili z ekonomických dôvodov. Na budúci školský rok sa na ZŠ Bernolákova totiž prihlásilo iba 9 prvákov. Peniaze, ktoré na nich škola dostane, nepokryjú všetky jej náklady. Budú tak financované z rezervy, ktorej prostriedky patria ostatným školám. ZŠ Hollého je v havarijnom stave a vyžaduje rekonštrukciu. Peniaze na ňu by mesto mohlo získať od ministerstva školstva.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Začali so stavebnými prácami na Tehelnom poli, hrubá stavba bude do konca roka

Štát poskytne na výstavbu štadióna dotáciu 27,2 milióna eur.

Kam vyraziť