Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Radnica chce postaviť chodník. S vlastníkmi pozemkov sa nevie dohodnúť

Rokovania s vlastníkmi by mali pokračovať aj na budúci týždeň.

(Zdroj: (LAZ))

Rokovania s vlastníkmi by mali pokračovať aj na budúci týždeň.

SEREĎ. Radnica plánuje na jednej strane Vinárskej ulice z bezpečnostných dôvodov postaviť chodník. S jeho výstavbou môže začať až po odkúpení všetkých súkromných pozemkov, na ktorých má chodník stáť. Dvaja majitelia sú zásadne proti.

Prededenie majetku

V roku 2010 dalo bývalé vedenie mesta vypracovať projekt na výstavbu chodníka. Písomný súhlas od majiteľov pozemkov nemalo. V tom istom roku začalo mesto aj s výkupom pozemkov, ktorý stále trvá. Zdržanie spôsobuje proces prededenia majetku, niektoré dedičské konania ešte nie sú ukončené.
„Ich účastníci však prejavili súhlas s odpredaním pozemkov za podmienok navrhnutých mestom. Dvaja vlastníci sú proti, jeden chce vyššiu cenu za pozemok ako tú, čo ponúka mesto,“ povedala Zuzana Pastuchová, vedúca právneho referátu.

Mesto musí vysporiadať 14 pozemkov o výmere 618 m2. Dodnes vykúpilo 424 m2. Dvom majiteľom, susedom, ktorí nesúhlasia s chodníkom na ich strane, patrí spolu 55 m2.
„V roku 2010 nemal námietky, požadoval iba, aby sa to trochu odsunulo od jeho oplotenia, aby medzi chodníkom a oplotením bol zelený pás. Akceptovali sme to, ale na rokovaní o rok neskôr nesúhlasil, aby sa chodník zrealizoval na strane, kde býva,“ povedala Pastuchová.

Dodala, že vybudovanie chodníka navrhol na strane vinárskych závodov. Argumentuje, že mestu tým odpadnú problémy s výkupom, keďže smerom od fary až po cestu smerom na Galantu je mesto vlastníkom všetkých pozemkov. Pastuchová oponuje, mesto vraj ani tam nemá vysporiadané všetky vlastnícke vzťahy.

„Najviac chodcov prechádza v oboch smeroch po pravej strane cesty, a preto by bolo výhodnejšie vybudovať chodník na strane vinárskych závodov. Chodník od autobusovej zastávky okolo Perlovky je na pravej strane. Chodci by museli na križovatke pri fare prechádzať na ľavú stranu cesty a pri bráne do závodov, na cestu pri garážach a obchode z oboch strán opäť krížom cez cestu na pravú stranu. Ak by bol chodník budovaný na pravej strane, je dostatok priestoru na chodník i garážovanie áut po celej dĺžke budovy VZ,“ reagoval vlastník pozemku v liste adresovanom vlani mestu.

Vybudovanie chodníka na strane výrobcov šampanského nie je podľa vedúceho oddelenia rozvoja mesta Vladimíra Práznovského možné z bezpečnostných dôvodov. Autá by totiž museli prechádzať do závodov a na ich parkovisko cez chodník a ohrozovali by chodcov.

Vyhradené parkovacie miesto

Vlastníkom pozemkov podľa mesta tiež prekáža, že po novom by už nemohli zaparkovať pred domom.
„Podľa zákona má byť rodinný dom povinne vybavený odstavným stojiskom alebo garážou. Majú ju, len potom vraj nebudú môcť odstaviť auto, keď prídu z nákupu, a ich návšteva tiež nebude mať kde parkovať,“ povedal Práznovský. Dodal, že mesto im preto ponúklo bezplatné vyhradené parkovacie miesto cez cestu. Odmietli, pretože je to „od ruky“ a nikto im vraj nevie garantovať jeho doživotné užívanie.

Peniaze v rozpočte sú na projekt vyčlenené už dlhodobo. Či sa však mesto s vlastníkmi dohodne a chodník vybuduje, je zatiaľ otázne. Rokovania by mali pokračovať aj na budúci týždeň.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť